inşaat sektörünü iktidar yalakası olmayan şirketler yönetsin

  2
  ferdiucuncu 18.8.2017 03:54
  ismail saymaz "fıtrat, iş kazası değil cinayet" kitabında bahsettiği "mesleki yeterlilik belgesi olayı" üzerinden yazıyorum bu yazıyı.

  kitapta da bahsediyor zaten, "iş kazalarının büyük ölçeğinin inşaatlarda yaşanması üzerine mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi", benim babamda inşaatçı belgeyi alana kadar etmediği küfür kalmamıştı aslında :).

  çalıştıkları şirket iktidara yanaşmak yerine karşı görüş sergilemekten kaçınmıyor, rüşver yedirip iş yürütmeye de çalışmıyorlar,
  işleri kurallara uygun, çocuk işçi yok ! belgesiz işçi yok ! güvenlik önlemleri en üst düzeyde ! sigortada, maaşlarda yada işçilerin haklarında en küçük bir aksama yok yemekler bile işçiler beğenmediği takdirde onların istekleri üzerinde şirketler ile çalışılıyor yani gerçekten işini hakkı ile yapan insanlar ve benim babamda da amcamda yaklaşık olarak 3 yıldır bu şirket ile çalışıyorlar koca fabrika inşaatları yaptılar toplamda şirkette çalışan işçi sayısı 200 ün üzerinde ve 3 yıldır (eline keser vurma, ayağına çivi batma gibi ciddi ve kalıcı hasar vermeyen kazaları saymazsak) henüz bir kaza olduğunu, bir kazada ölen - yaralanan olduğunu duymadık.

  bütün bunlara rağmen denetim her gün tepelerinde ve son 1 aydır adamlar doğru düzgün iş yapamadı mevcut inşaat mühürlü sebebide 3. kata gelindiğinde çevrilmesi gereken güvenlik şeridinin yetersiz oluşu. (ihmal ihmaldir mühürü hak ettiklerini düşünüyorum, önlemi en üst düzeyde tutmalılar.)

  fakat aynı zamanlar içerisinde bir komşumuz köprü inşaatında (sigortasız - kayıtdışı) çalışırken bir kaza geçiriyor, ameliyat geçiriyor bırak mühürlemeyi 1 saat bile durdurmuyorlar inşaatı.
  nedeni ile ilgili net bilgim yok ama bildiğim kadarı ile belediye bağlantılı bir iş ve biz sadece bir kazadan tanıdığımız olduğu için haberdar olduk haber yapılmadı ? sağda solda duyulmadı, kimbilir böyle daha neler neler varda kimsenin haberi yok.

  bırakın bütün sektörü muhalif şirketler idare etsin, sırf muhalifler diye bile her gün denetime gelirler en azından işçilerimiz hayatı bir nebze olsun güvende olur.