vücut geliştirmeye dair duyduklarınızı unutun

  1
  siyahimdepressive 27.9.2015 18:36

  Cinsiyet fark etmez, eğer vücut geliştirmeyle ilgileniyorsanız bu dediklerimi okumanızı ve araştırmanızı tavsiye ederim.

  1- Günlük kilo başına 1.5 - 2 gram HAYVANSAL protein almalısınız.

  2- Vücut tipleri 3'e ayrılır; endomorf, ekmotorf, mezomorf. Bunları inceleyerek vücut tipinizin hangisi olduğunu öğrenmelisiniz.

  3- Vücut tipi ve hedefinize göre antrenman ve diyet listesi hazırlamalısınız.

  4- Yumurtanın sarısıyla ilgili çeşitli hurafeler duyacaksınız, inanmayın. Haşlanmış yumurtayı bütün olarak yiyin. Çiğ yumurtayı tavsiye etmiyoruz.

  5- Haftada 4-5 gün, günde 2-3 saati geçmeyecek ve vücudunuzun her bölümünü çalıştıracak şekilde bir antrenman programı hazırlamanızı tavsiye ederim.

  6- Aşırı çalışma diye bir şey yoktur. (6 ay'dan az bir tecrübeniz varsa bunu dikkate almayın)  Mesela günde 2.000 kalori tüketip 2 saat spor yapıyorsanız, günde 4.000 kalori tüketip 4 saat spor yapmanızın bir sakıncası olmaz. Aksine daha hızlı gelişirsiniz.

  7- Bulk (Hacim kazanma) Döneminde yediğiniz içtiğiniz ve tahmini harcadığınız kaloriyi not etmelisiniz (bu spora cidden önem verenler için)

  8- Kahvaltı en önemli öğündür. Haftada 2-3 defa yulaf tüketmeniz sizin açınızdan sağlıklı olacaktır. Kahvaltıyı simit- poğaçayla geçiştirmemeye özen gösterin. Daha çok kaliteli karbonhidrat içeren yiyeceklerden tüketin.

  9- Vücudunuzun kaldırabileceği kadar ağırlık alın, vücudunuzu zorlamayın. Sakatlanmalara neden olabilirsiniz. Kimse olimpiyatlara katılmayacak. Savaşçı olmak için değil, fit olmak için spor yaptığınızı unutmayın.

  10- Bacak kaslarını çalıştırmayı asla ihmal etmeyin.

  11- Uykunuza dikkat edin, günlük en az 6 saat uyuyun, büyüme hormonları uykuda salgılanır, bunu unutmayın.

  12- Spor saatlerini aynı tutmaya dikkat edin bir gün sabah, bir gün akşam yapmayın yani.

  13- Protein tozu olmazsa olmaz değildir. tabi ki günlük 100 küsür gram proteini doğal yollardan karşılayabileceğinize inanıyorsanız :)

  14- Antrenmandan sonra proteini suyla alın, izole proteinler kana en hızlı karışan proteinlerdir bunları tercih edin.

  Şimdilik bu kadar. Aklınıza takılan veya itiraz ettiğiniz bir konu varsa buyrun konuşalım.