• 0
  sewo 5.10.2019 12:59
  olayın linkini verebilir misin
  0
  mybae 5.10.2019 13:17
  1
  sewo 5.10.2019 13:26
  teşekkür ederim. yazık olmuş, zehir olmuş. minicik bebesin sen intihar etmek nedir. nasıl kıyabildin. olayın derhal aydınlatılması, sorumluların cezalandırılması lazım.
 • 3
  hedap 5.10.2019 13:31
  sonrasında resmin altında götten uydurulan iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.
  bir çocuğun ölümü üzerinden prim yapmaya çalışanların içinde ki pislikte iyice ortaya çıkmış oldu.

  bu çocuğun intiharinin tek suçu annesini ve babasınındir.
  5 çocuğu hangi akla hizmet yapıyorsun diye soran yok.
  iyi herkes sahip olamadığı uçkurusu ve zevki için doğursun doğursun atsın devletin eline.
  sonra sen çocuğun psikolojiisini anne baba olarak düzeltme suçu da öğretmene at, öğrencilere at utanmadan sikikmadan bir de topluma at.
  keşke bu kadar cahil olmasanız lan ne iyi olurdu.
  0
  mybae 6.10.2019 19:03
  kaynak ver boş yapma
  0
  curtainswash_ 6.10.2019 21:29
  sen sadece bir aile için diğer ailelere genelleme yapamasın. insanlar hayata sadece bir kez geliyor, ülkeleri darbe yedi başka bir ülkeye gittikleri için hayatlarını türkiye de sadece ülkelerinin acılarını mı yaşayacaklar , hayata sadece bir kez geliyorlar , savaşın ne zaman biteceği belli değil. ne zaman ölecekleri belli değil.ve onlarda ailelerini kurmak istiyorlar. evlerinken kurdukları hayali. ben kötü değiler demiyorum. tabbi ki var kötüleri de ama iyi olanlarıda var. kötüler için iyi olanlara da aynı yargıyı yapmak hoş birşey değil.tıpkı şey gibi türkiyede ahmet suphi altındöken , fetullah gülen ve daha nice kötü insanların olup, senin ,benim , annenin annemin, akrabalarımız gibi iyi insanların olması gibi. farklı bir ülkeden biri sana desekki sen bir kadına tecavüz edecek kadar kötüsün veya sen bir ülkeyi diniyle vurmaya çalışacak kadar aciz ve kötüsün. sen demez misin ''biz aynı ülkedeyiz diye aynı şeyleri ben de mi yapmış oluyorum. ne saçma. beni bunla yargılayamasın.''demem o ki onların bazıları da kötü bir davranışta bulunabilir, bunu polise bildirirsin ve sana yapılmasını istemediğin gibi bundan sorumlu olmayan insanlara bunu onlar yapmış gibi davranmaman.bu olayda olmadıysa da inan ki sayamayacağın kadar insanın başına gelmiştir bu. dünya 4,5 milyar yıldır var ve biz insanlar 50.000 yıldır dünyadayız ve bu yıllar için de en az 1 milyon insanın bu denli olaylar yüzünden öldüğüne eminim.bunu hemen durduramam belki ama sana ,ona, buna yayarak belkide 1 kişinin bile iyi davranılmasına neden olabilirim.empati yap ,kendini onların yerine koy. bu kadar. :)
  0
  hedap 6.10.2019 22:17
  yorumu başka bir yoruma cevap olarak yazdığını sandım bir an.
  farkında mısın orda bir öğretmene ve o ölen çocuğun yaşıtı olan öğrencilere iftira atılmış.
  ortalıkta bir söylenti ve dedikodu dönüyor ve insanlar bir dedikoduya inanarak orda ki öğrenciler ve öğretmeni suçluyor.
  sende biraz empati yap ve kendini suçsuz yere suçlanan o öğretmenin ve öğrencinin yerine koy.
  kimse kusura bakmasın 5 çocuk yapan adam o çocukları bakmayacagi halde yapıyorsa suçludur.
  hatta devletin o o çocukları o aileden alması hatta ve hatta o babayı kısırlaştırmasi gerekir.
  öyle bir yorum yapmışsın ki sanki ben ırkçılık yapıp tüm suriyelilere giydirmisim.
  böyle bir şey yok. yorumumu tekrardan okumani tavsiye ederim.
  0
  curtainswash_ 6.10.2019 23:52
  öncelikle bana demeden önce sondan 4.cümleme bakarsan sen de benim ne demek istediğimi anlayabilirsin.''bu olayda olmadıysa da inan ki sayamayacağın kadar insanın başına gelmiştir bu'' ben onları suçlayan hiçbir şey söylemedim orda olanları ne sen nede ben bilebilirim. öğretmenlere de çocuklara da bir şey söylemiyorum. sadece bunun burda olmasada bazı yerler de olduğunu söylüyorum ve buna değinmek istedim. insanların kısırlaştırılması da ne sana ne bana kalmış birşey. peki sana babasının çocuğuna bakamadığını düşündüren şey nedir? sana açık açık ırkçısın demedim ya da laf altından, düşüncelerimi yeri gelmişken burda beyan ettim ama senin türkiye de bir babanın çocuğu öldüğünde veya farklı bir ülke de nasıl onun kısırlaşması için düşünmüyorsan ya da bakamıyorsa yapmasın demiyorsan onlara demen ırkçılık olur sanırım.
  0
  hedap 7.10.2019 00:04 ~ 00:05
  yok var. kısırlaştırma bnim biraz uç yaklaşımım ama mesela bazı abd eyaletlerinde çocuklarına bakamayan veya kötü davranan ailelerden çocukları alınır ve devlet tarafından büyütülür.
  geçmiş zamanlarda evet mümkünlugu veya olabililigi vardı.
  benim babam 9 annem 6 kardeş.
  hepsi de öyle veya böyle büyümüş.
  ama şuan şu devirde özellikle de ortadoğu gibi bir yerde 5 çocuk yaparsan, ne terör biter, ne suç biter, ne insanlık suçları biter.
  çünkü şuan hiç bir anne veya baba 5 çocuğun 5 ini birden bir şehir ortamında hem fiziksel hemde zihinsel olarak hemde psikolojik olarak sağlıklı bir şekilde yürütemez.
  üstüne üstlük sen ülkenden kaçıp gelmiş hala çocuk doğruyorsan evet suçlusun.
  buna nasıl karşı çıkabilirsiniz?
  oraya gönderilen heyet bir rapor çıkarmış değil mi?
  biz dedikodulara mi inanacağız başlıkta ve başlık altında bazı arkadaşların yaptığı gibi, yoksa resmi bir şekilde açıklanmış raporlara mi?
  kaldı ki daha çocuğun öldürülmüş olabileceği ihtimali de var.

  hemen troll yandaş medya ekibi çıkıyor ve suriyeli çocuk dislandigi için intihar etti diye dedikodu yayıyor.
  sonra başlıyor hemen suriyeliler bizim kardeşimizciler.
  muhtaç kalmış her insan kardeşimizdir, başımızin üstünde yeri var gerekirse kendi cebimizden veririz.
  ama bu muhtaclik değil, üst üste çocuk doğurmak onu doğru düzgün yetiştirememek ve toplumun içine salmak...
  bu ölümun dedikodu da söylendiği gibi öğretmenin, öğrencilerin veya toplumun sorumlulugu olduğuna inanmıyorum ben.
  bu olay gibi niceleri de ağır kusurlu olan süriyeli ailelerdir.
  0
  curtainswash_ 7.10.2019 00:21
  benim annemler de 12 kardeştiler bu birşeyi değiştirmiyor. teyzemin ikisi küçüken öldü biri yanarak , biri kayalıklardan yuvarlandı. bunda şimdi benim annanem ve dedemin suçu var ve dedemin kısırlaştırılması gerekir öyle mi? çok mu istiyordu dedemle annanem kızlarımız doğsun ,sonra ölsün.belki bakmadığından değil bakamadığından.belki de bakmadığından.bunu bilemeyiz. hani belki iş arama sıkıntısından ev geçindirme sıkıntısından fark edememiştir. o da baba sonuçta istemezdi oğlunun ölmesini. tabi ki çocuklarına bakmayan babalar var o zaman belki birşeyler düşünülebilir ama bunun için o adama bunu dememelisin .belki dediğin gibi biridir, olabilir. ama emin olmadan konuşma bence derim ama bu senin fikrin. ben burda ne öğretmeni ne öğrenciyi ne de babayı suçluyorum, çocuk kendi sıkıntılıydı da demiyorum. bir konu için hemen kendi fikirlerimizi olaydan öne alıyoruz'' kesin çocuklar baskı yaptı ,öğretmen yaptı ,babası bakmıyor.'' ülkecek konuşmayı değilde biraz dinlemeyi öğrenmemiz gerekiyor. sonra konuşmayı öğreniriz.
  0
  hedap 7.10.2019 00:36
  geçmiş zamanlarda evet mümkünlugu veya olabililigi vardı.
  bunu zaten kendi ebeveynlerimiz için söyledim.
  sözüm böyle bir zamanda yani son yarım asırlık süreçte dünya insanların 5 çocuğa birden bakabilmesine, onları suçtan uzak tutacak bir toplum bireyi olabilmesine müsade etmiyor.
  görmemiz gereken gerçek şu ki savaştan kaçmış mülteciler hala çocuk yapıyorlar.
  2 çocuğu olanda 3 çocuğu olanda çocuk yapıyor.
  sorun burda işte. artık birilerinin bunlara dur demesi lazım.
  çok afedersiniz kadınları damızlık gibi kullanamazsınız. o kadınların hangisi hayatını doğru düzgün istediği gibi yaşayabiliyor.
  suriyeli ailelerin içinde çok bariz bir şekilde belli ki kadın haklarının çok büyük ihlalleri var. bizim toplumumuzda bile hala böyle. kadın bir ebeveyn olarak bütün hayatını çocuk doğurmak ve büyütmek olarak geçirmek zorunda mi?
  yani işin aslını ele alırsak o kadar çok çözülmesi gereken sosyolojik sorun var ki, toplum suriye'lilere zaten alıştı. bu sorun çoktan geride kaldı. alışılmıslik olmasa şuan sokak ortasında veya kim vurduya giden bir çok süriyeli haberi alırdik ama almıyoruz.
  burda yandas sosyal medya hesapları, sosyal medya üzerinden sorunun üstünü örtüp dikkat dağıtmaya ve gerçek sorunların çözülmesi yerine, kendi işlerine gelen sorunların, var olmasa bile ortaya çıkarılmasıni sağlıyorlar.
  başlıkta görünen resim ve düşünce özetle budur.
  1
  curtainswash_ 7.10.2019 00:46
  peki, pek uzlaşacağımızı düşünmüyorum ve saat çok geç oldu. 17 dakikadır belki yazarsın diye bekledim çünkü isanların fikrine saygı duyuyorum.ve fikir dinlemek hoşuma gidiyor yazmakta . sana saygı duyuyorum bu senin düşüncen , şuan istediğim şey ise senin de bana fikirlerim için saygı duyman ve benim bir an önce uyumam. iyi geceler.
  1
  hedap 7.10.2019 01:50
  uzlaşmasakta olur fark etmez. saygı duyduğun için teşekkür ederim ama sana tavsiyem eğer hak ediyorsam duy. haketmiyorsam bana bile burda saygı duymamalisin.
  saygı hak edilmeli, saygıyı her fırsatta gören insanlar, saygı görmek için çaba sarf etmiyorlar.
  bu da insanları saygı kazanmak için çaba göstermeyen bireyler haline getiriyor.
  sen hak ediyorsun, ettin. sana kocaman bir saygı duyuyorum ve iyi geceler diliyorum 😉
 • 1
  piiuv 6.10.2019 12:18 ~ 12:19
  intihar sebebinin dışlanma olmadığına dair bir haber var ancak çocuğun babası bizzat açıklamış dışlandığını ama yinede 9 yaşında ki çocuğun intiharı irade etmesi çok güç ve zor geliyor babanın iddiasına göre cinayettende şüpheleniyormuş her ne olursa olsun ölüm sebebi bir çocuğun türk olmaması içinse vay halimize ben çocuğada üzülmüyorum nede olsa cennete gitti ama onu bu sona sürenler ve sebep olanların vay haline bu imtihan onlar için olsa gerek. kocaelinde çokca suriyeli muhacir kardeşimiz var ve ben bugüne dek bi sorunla karşılaşmadım ama bazı insanlar türklüğün kutsal ırk falan olduğunu düşünüyorlar galiba sanki kendileri seçmiş gibi allah kuranda ensar ve muhacirden bahseder peygamber efendimizde(sav) mekkeden hicret ettiğinde medinede muhacir olmuştu medinenin yerlileride ensar olmuştu şimdi allah bize bu imkanı vermişken ensar olabilmeyi nasip etmişken içimizdeki cahiller ve beyinsizler yüzünden bu imtihanı kaybediyoruz gibi duruyor.

  çocuğun babası: "sürekli suriyeliler gitsin deniyor. daha ne kadar buna maruz kalacağız. bunu diyenlere sesleniyorum bize ayda bir toprak parçası verin gidelim. yoksa nereye gidelim. buraya geldik çünkü türkleri kardeşimiz olarak gördük. suriyeliler gitsin diyenlerin bizi kendi iç siyasi tartışmalarına alet ettiklerini düşünüyorum." durum böyleyken allah bizlere vicdan ve merhamet duygusu versin (amin)
  0
  mybae 6.10.2019 19:04
  amin çok güzel demişsin
 • 0
  justpathetic 6.10.2019 22:24
  olayın iç yüzü ne olursa olsun, yazık olmuş.