6

world order (dünya düzeni)

değerli puivciler, okuduğumda hoşuma giden kitapları, sizin de faydalanmanızı istememden ötürü; kısa bir bilgi çerçevesinde paylaşıyorum.

öncelikle kitabımızın yazarı henry kissenger. bu arkadaş, abd'li bir diplomat. aynı zamanda amerikan dış siyasetine etki etmiş ve yön vermiş eski abd dış işleri bakanı. kitabında ''vestfalya devlet sistemi'' hakkında geniş çaplı bilgiler verip, ne şartlarda geliştini ve hangi süre zarflarında bu sistem içinde çatlaklar oluştuğunu belirtiyor. rusya, çin, japonya, pakistan, hindistan, iran ve daha nice dünya devletlerinin, zaman zaman nasıl hizaya getirildiklerini yahut getirilmeye çalışıldığını anlatıyor. asya merkezli tarih hakkında geniş çaplı bilgiler mevcut. aynı zamanda, abd'nin kapalı siyasetten, dış siyasette etkin bir noktaya nasıl geldiğini, o her yere götürdükleri demokrasi(!) hakkında açıklamalar var. geniş çaplı bir abd propagandası mevcut, fakat bazen eline yüzüne bulaştırabiliyor.
 • 0
  pentaigo 9 ay önce
  ekonomik tetikçinin itirafları gibi bir kitap da vardı buna benzer. bunları okumamaya özen gösteriyorum çünkü hangisi gerçek hangisi komplo teorisi belli olmuyor.
  1
  siyaasiyabend 9 ay önce
  hocam ikisini de okudum. komplo teorisi olabilir yer yer. fakat, ekonomik tetikçide bugün dünya üzerinde olan olaylar ve savaş önceleri ile savaş sonraları durumlar hakkında çok detaylı bilgiler ve bağlantılar bulabilirsin.
  1
  pentaigo 9 ay önce
  olabilir hacı doğrudur, pek bi bilgim yok. saol+
  0
  siyaasiyabend 9 ay önce
  rica ederim..
 • 0
  ibonunbiyigi 9 ay önce
  bu ara kütüphanede takılıyorum, yarın bir bakayım merak ettim
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  422 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik