google yapay zekası retinadan kalp krizini tahmin edecek

  6
  oelimdegil 1.3.2018 21:35
  firmaya göre tıp araştırmacıları daha öncesinde retinal damarlar ve büyük kardiyovasküler riskler arasında doğru orantı olduğunu gösterdi. retinal görüntüyü kullanarak hastanın 5 yıl içinde %70 doğrulukla kalp krizi veya diğer majör kardiyovasküler durumları tecrübe edebileceğini ortaya koyuyor. normalde bu sonuçlara ulaşmak için, hastanın kanından kolesterolünü ölçme gibi metotlar kullanılıyor.

  google 284,335 hastadan aldığı verileri kullanarak, iki bağımsız 12,026 ve 999 hasta veri serisiyle yöntemi valide etti.

  “ bu ikaz sistemi halen çok başında ve sadece küçük bir veri seti üzerinde denendi. bu erken tahmininin doğruluğunun daha geniş çaplı veriyle biraz daha yükselebileceğini düşünüyoruz. bunu başarabileceğimizi keşfetmek iyi bir başlangıç ama yine de valide etmeliyiz,” diyor google’dan tıp doktoru ve ekip lideri lily peng.

  peng, google’ın elde edilen sonuçlar karşısında biraz şaşırdığını belirtiyor. normalde ekibi göz hastalıklarının üzerinde çalışıyordu fakat kullanıcının bir sigara tiryakisi mi veya tansiyonunu tahmin edecek bir model arayışındaydı. bunu daha ileri taşıyarak kişinin kalp krizi veya inme riski taşıyıp taşımadığını tahmin etmeye başladılar.

  google’ın tekniğiyle üretilen ısı haritası ve grafik temsil verisi spesifik risk faktörlerinin tahmini için çekilen resmi piksel piksel tarıyor. örneğin google algoritması kan basıncının tahmininde, kan damarlarının yapısına dikkat ediyor.

  peki ne kadar süre alabilir? peng bu sürecin yıl ölçeğinden daha çok birkaç ay ölçeğine indirilebileceğini belirtiyor. “bu ne zaman kullanılacağından çok , nasıl kullanılacağına bağlı, “
  diyor.

  peng yapay zeka konusunda çok daha iyimser yaklaşıyor. yapay zekanın kanser araştırmaları gibi diğer bilimsel araştırmalarda da kullanılabileceğini düşünüyor.

  kaynak
 • 0
  reis61 3.3.2018 21:12
  google'ın yapay zeka ordusu teşkil ettiğine dair ellon musk'un bir iddiası var. google geleceği daha kolay yaparken, bir yandan da sağlık durumumuza kadar her noktada özellerimizi biliyor olacak gibi duruyor.