araç kullanırken bilinmesi gerekenler özet part 2

  4
  cagrialaf 25.1.2021 01:12
  1- eğer tek şeritli görünen bir yolda ortada düz çizgi var ise bu sollama yapmanızın yasak olduğu anlamına gelir. bu kuralların veya yol fiziğinin bunu yapmanızı yasaklaması anlamına geliyor. misal genelde karşıdan gelenleri alçantı veya tümsekler yüzünden göremediğiniz yerlerde düz çizgi vardır kafa kafaya kazalar veya sola dönmek isteyen aracın manevra yaparak size takla attırması gibi durumlar yaşayabilirsiniz. ortada ki çizgi ne zaman aralıklı kesik kesik olursa o zaman seri hızlı ve güvenli bir şekilde sollama yapabilirsiniz. dikkkat


  2- motosiklet sollarken tıpkı bir araba sollamış gibi tamamen sol şerite geçtiğinizden emin olun. "amaaan zaten kurtarır yakın geçeyim." cümlesi nice gençlerin ana kuzularının ev direklerinin mezara girmesine neden olmuştur. unutmayın motosiklet dengede duran hassas bir taşıttır onlar için daha da dikkatli duyarlı olmalıyız.

  3- eğer aracı çalıştırdıktan sonra ekranınızda yağ lambası yanmaya devam ediyorsa ve sönmüyor ise motoruzun yağsız veya yağı az demektir. tıpadan sızdırıyor veya motorunuz yağ yakıyor anlamına gelir kontrollerini yapıp yağ takviyesi yapınız.

  4- aracınızı yaz veya kış farketmeden sürekli olarak anti-freeze ile kullanmalısınız. yeşil veya kırmızı hangisini kullanacağınız kitapçıklarda yazar veya servislerden bilgisini alabilirsiniz. adına aldanmayın anti-freeze tesisatınızı sürekli parlak tutan soğutmayı optimum şekilde yapmayı sağlayan sıvıdır. yazın su katmak tesisatınızı çamur ve kireç ile doldurmaktan başka bir şey yapmaz. bu zamana kadar böyle yaptıysanız endişe etmeyin tekrar uygun anti-freeze kullanmaya başlamanız tesisatınızı temizleyecektir.

  5- şu soğuk aylarda başa sıkça gelen şeylerden birisi; eğer aracınızın kaloriferi motor ısınmasına rağmen sıcak üflemiyor ise petekleriniz tıkalı olabilir. petek tıkanması peteğin içerisinin çamur bağlaması sonucu sıcak suyun petek içerisinde gezememesine neden olur. endişeye gerek yok 100 lira verip sanayi sitesinde makine ile temizleniyor. hamam gibi yolculuklara hazır olun.

  6- eğer kendi paranız ile almadıysanız emanet araba veya babanızın arabası ile akrobasiye girmeyin. dirft atmayın sürat yapmayın zira özellikle ağır araçlarda (tüm alman malı d segmentler için geçerli) aracınızın salıncaklarında - disklerinde - aks sisteminde geri dönülemez hasarlara yol açabilirsiniz en azından ömrünü kısaltır veya bam diye yamulur sizde hesabını veremezsiniz. ayrıca etraftan küfür yersiniz plakanız mimlenir.

  7- uzun yolculuklarda sigara / çay / kahve / yemek / dondurma molası vermeyi sakın ihmal etmeyin. motosiklet sürerken 150, araba sürerken en fazla 200 km'de bir mola verin. dışarıda bir dünya olduğunu hatırladıktan sonra yolculuğa türküler ile devam.

  8- aracınız hem lpg hem benzin sistemi ile çalışıyorsa 150 kilometre lpg 50 kilometre benzin olarak kullanım sağlayın. lpg söylendiği gibi kuru bir yakıt değildir. sistem içerisinde onu gazdan sıvı hale getirecek ara elemanlar vardır ancak motor lpg'nin patlama oranının fazla oluşu yüzünden sıcak çalışır. benzinde biraz tatil ettirin rahatlasın zavallı. çelik subap araçlar bunu çok fazla dert etmesin.

  9- hemen herkesin ihmal ettiği bir konu; aracınızın sensör - elektrik tesisatı - boğaz kelebeği - egr valfi gibi değeri bilinmeyen çok önemli parçaların temizlenmesi bakımlarının yapılmasını atlamayın. en azından senede 1 sefer bi kaç saat ayırıp temizlettirin. içerisi belki de kilolarca kurum ve yağ buharı birikintisinden zamanla ölüyor.

  10- aracınızın süspansiyon - lastik ebatları gibi yürür aksamını görsel kaygı nedeniyle bozmayın. air süspansiyon - coil - daha geniş daha kalın lastik seçimlerine gitmeyin. tüm dünyada otomotiv mühendisleri o aracı yolda tutmak için inanılmaz teknolojiler icat ediyor sizler o teknolojileri çöplere atıyorsunuz hem şahsi fikrim güzelde durmuyor :d. geniş lastik her zaman iyi değildir. aracınıza yük bindirir kötü marka ne kadar geniş olursa olsun kanallarının kötü olması yüzünden daha dar bir lastikten daha az yere tutunuyor olabilir. üreticinizin dediklerine harfiyen uyun. sağlıklı bir arabanın üzerinde ki dar lastik, kazalı bir araba ile çöplükte bekleyen kalın lastikten iyidir. ^^
 • 1
  666o999 25.1.2021 11:57
  çok faydalı bir yazı. bizzat işin içinde olan biri olarak söylüyorum ki keyfe keder arabanın orasıyla burasıyla oynamayın. çok hastası iseniz bu tür işlerin, lastiklere dokunmayın. yağ ve filtre bakımlarını atlamayın. off road hastaları çok çok dikkatli olmalı.
  0
  cagrialaf 25.1.2021 15:01
  ++
 • 0
  mastergamer 26.1.2021 17:38
  denk geldiğime sevindiğim bir içerik, baya faydalı oldu benim adıma. emeğin için teşekkürler değerli puvo.