● tarihin gizemli deniz batıkları (japonya) - p2

  9
  sjense 6.9.2019 12:11 ~ 12:12
  meraklıları için yazının ilk serisi;

  (pi: ● tarihin gizemli deniz batıkları (gemi-queen 7) - p1)

  https://i.hizliresim.com/7BWaO5.png


  tarihin en büyük deniz istilası: japonya

  ↔ tarihin en büyük deniz istilası 1274 ve 1281 yıllarında moğol, çinli ve koreli askerlerin ve denizcilerin imparator kubilay han’ın emriyle japonya’ya yaptığı saldırıydı.* efsaneye göre binlerce gemide 100.000’den fazla asker 1281 salıdırılarına katıldı. iki saldırı kubilay han’ın japonya’yı moğol imparatorluğuna katma planının parçasıydı ama iki sefer de başarısızlığa uğradı. japon efsaneleri ve marko polo’nun anlatımı bu başarısızlığı japonların dualarına karşılık cennetten gönderilen bir fırtınaya ya da rüzgara bağlıyor. bu rüzgarın ismi olan *“kamikaze” daha sonra japonya’nın 2. dünya savaşı’ndaki intihar uçaklarına verildi.

  ↔ 1980’lerden beri yapılan yüzey araştırmaları ve kazılar, silahlar, zırhlar, yolluklar için kaplar, kişisel eşyalar ve bazı gemilerin parçalarını ortaya çıkardı. çin savaş gemileri üzerinde yapılan araştırmalar, yapım ve teknoloji açısından çağdaş avrupa gemilerinden çok daha gelişmiş olduklarını gösterdi. kazılar sonucunda, mancınıkla atılan, ve metal şarapnel ve barutla doldurulmuş seramik bir kovandan oluşan, denizde taşınan en eski bombalar bulundu. arkeolojik araştırmalar ayrıca japon savunması ve zaferi hakkındaki az sayıda bilgiye büyük katkılarda bulundu. buluntular ateş gemileri – ateşe verilip düşmana doğru salınan küçük gemiler – ve güvertede göğüs göğüse savaş gibi çarpışmaların kanıtlarını da sundu. bu çarpışmalar, mevsimsel bir tayfun gemileri yok edene kadar, donanmayı kıyıdan uzakta tuttu.

  ↔ kazılar ayrıca gemilerin aceleyle savaşa gönderildiğini ve bir kısmı savaş koşullarından, bir kısmı da aceleyle inşa edildiğinden, çok iyi bir durumda olmadığını gözler önüne serdi. yeterli olmayan hazırlıklar ve tahmin edilenden uzun süren kuşatma, zaman artık dolduğunda ve fırtına geldiğinde yenilgiye neden oldu. bu arkeolojik çabalar sadece bir efsanenin gerçekliğini kanıtlamıyor, aynı zamanda bu dönemde asya’daki deniz savaşı tekniklerini de aydınlatıyor.

  bazı kaynaklarda kubilay han'ın kayıp donanması olarak bilinip, hakkında kitaplar çıkartılmıştır, meraklılar için tavsiye ederim.
 • 2
  horseman 6.9.2019 14:04
  güzel yazıydı 👏
  1
  sjense 6.9.2019 14:33
  güzel yorumdu :))
 • 1
  enon 6.9.2019 15:17
  bu moğollara hem saygı duyuyorum hem de çok küfür ediyorum. milyonlarca insanı kesip biçtiler, her tarafı yaktılar. onlar olmasa belki dünya şu an çok daha iyi bir yer olabilirdi. yaktıkları kitapla belki 500 yıl geriye gittik.
  1
  sjense 6.9.2019 16:16
  ama tarihteki yerleri azımsanmayacak seviyede önemli.. sana katılıyorum bu arada
 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;