9

asgari ücret artışı

bu ücret ne kadar artarsa, o hafta dolar da o kadar artar.

diyelim 1.600 iken 2000 yaptılar

ülkedeki dolar miktarı değişmez. o zaman doların %25 yükselmesi %100'dür.

yani dolar 5.5 ise bir anda 7 lira olacaktır. bunu göremeyen de geri zekalıdır.

asgari ücreti 5.000 lira yapsalar bile fark etmez çünkü o zamanda dolar 20 lira olur.

ülkeye dolar sokamadıktan veya iyi bir tarım üreticisi olamadıktan sonra, rakamların hiçbir önemi yok.
 • 1
  hedap 3 ay önce
  evvet işte bu ya. olay bu. çok şükür lan sonunda. maaşa zam gelmesi bir şey ifade etmiyor ki. önemli olan alım gücünün artırılması.
  tofaş sarı taksiler olduğu zamanlar 20 km yola 25 lira veriyorduk pahalı geliyordu. şimdi geçenlerde baktım 105 liraya gidiyor aynı mesafeyi şimdi. kaç seneden beri maaşa zam geliyor ama pahalılık yine aynı pahalılık. 1600 liraya çalışan biri olsam 105 lira taksiye yarım saatlik yola vermek koyar. hem zaten kıyamet yakındır ya çokta kasmamak lazım. o zamana kadar ne kadar az günah işlersek kârdır.
  1
  bizanskurdu 3 ay önce
  aslında maaş artınca durum daha da boka saracak çünkü bu ani artışı kaldıramayan iş veren, sikerler 30 adam çalıştıracağıma 25 adam çalıştırırım diyecek. 5 kişi işsiz kalacak. halbuki maaş artısı %5 falan olsa o 5 kişi yine az da olsa maaş almaya devam edecekti.

  sonra işveren sattığı ürüne zam yapacak. tabi halk ürünleri daha az almaya başlayacak, bu sefer kar oranı değişmeyen işveren 5 işçi daha çıkaracak.

  hükümet aklı varsa 1800'den fazla maaş vermez, neyi var neyi yok halkın birincil ihtiyaçlarını sağlayan tarım ürünlerine yatırım yapar. eğer 2 bin falan yaparsa seçimlerden sonra hardcore seks var.
  0
  hedap 3 ay önce
  1900 bile çok büyük bir işsizlik dalgası yaratır. ne kadar zam o kadar işsiz. insanlar 200 lira fazla alma umuduyla işsiz kalma kumarına girişir mi bilemem. ama bu kumar oynanmaz.
  dediğin gibi çözüm bambaşka yerlerde. ama görebilene. sıradan vatandaş ne diyecek 200 lira zam aldım çok şükür diye sevinerek gidecek.
  200 lira zam gelse maaşa işverenin ödeyeceği sigorta artıyor, işçiye verdiği maaş bir üst statüye giriyor, işçiye kazandırdığı paranın vergisi artıyor, işsizlik sigortası vergisi artıyor off sıkıldım lan yazarken daral geldi bana. açın şu camı.
  1
  bizanskurdu 3 ay önce
  açma amk gaz ithal
 • 1
  anarchist 3 ay önce
  memura zam yapılmalı
 • gündem

  Herkesin fikrine ihtiyacımız var..

  595 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  systemfailed

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.
 • puiv kuralları ve avrupa insan hakları bildirgesi geçerlidir.
28. @msaid08 | kitap