8

ramazan ayında beslenme önerileri #3

gelelim iftaraaa :)

iftarda neler yemeliyiz ?

bir bardak ılık su limonlu olabilir ve çorba ile başlanabilir. limonlu su yoğun harareti keser. iftarda ev yapımı bir çorba olmalıdır. unlu olmayan çorbalar tercih edilmelidir. çorbadan sonra 10-15 dakika fasıla verilmelidir. bu arada akşam namazını eda edebilirsiniz :)- önemli lif ve yağ kaynağı olan zeytin tüketilebilir. orucun hurmayla değil zeytinle açılması daha sağlıklıdır.

yemek olarak da sağlıklı yağ ile pişirilmiş etli sebze yemekleri, et yemekleri, zeytinyağlı sebze yemekleri, nohut, mercimek, kuru fasulye gibi baklagil yemekleri, balık vb yenebilir. çok çeşitli yemek sindirim açısından zorluk yaratacağından az çeşitle yetinmek daha sağlıklıdır. sağlıklı bir iftar için sağlıklı yağlar, yeterli protein ve iyi karbonhidrat içermelidir. karbonhidrat pilav, makarna, börekten ibaret değildir; sebzeler ve baklagiller de iyi karbonhidrat kaynağıdır. bulgur pilavı da güzel seçenekler arasındadır :)

salata çeşitleri iftar sofrasında mutlaka olmalıdır. bol miktarda doğal fermente sirke, limon, bol miktarda soğuk sıkım sızma zeytinyağı içeren mevsim salatası hazırlanabilir.
cacık ve ayran da son derece yararlıdır.

ıftar ıle sahur arasında neler yemelı neler yapmalıyız?

iftar ile sahur arasında bol sıvı tüketmek gerekir . limonlu şekersiz çaylar, limonlu bol su, ayran vb tüketilmelidir . iftarda gazlı ve şekerli içeceklerden kaçınılması şarttır. ıftardan sonra uzun yürüyüş yapmak da son derece faydalı olur herkese hayırlı ramazanlar dilerim :)
 • 0
  siyahmaytap 20 gün önce
  iftarla sahur arasında meyve yesek olur mu? yada başka birşey
  0
  sevde 20 gün önce
  yenmese daha iyi iki öğün arası en az 5 saat olmalı ki mide yeni gelen besin için kendini hazırlasın
 • 0
  blackhot 20 gün önce
  çok yiyince kötü oluyor yaw dikkat etmem lazım
  0
  sevde 20 gün önce
  dikkat etmelisin :)
8 saat önce
 • ramazan

  Ramazan ile ilgili olan her paylaşımı buradan yaparak tek bir bölüm altında toplama.

  4 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  bodurzurafa

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • ana bölüm   puiv kuralları geçerlidir.

   bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.