31

korkmayınız

türkiye cumhuriyet'i ve türk imparatorlukları, cumhuriyetleri, obaları, uygarlıkları, türk tarihi tarih boyunca bu tarz çirkin ataklar ile mücade etmiş ve sonunda hep ayakta durmuş bir tarihtir.

şu anda bize yapılan ekonomik savaş ve kriz atağı, böyle kalmayacaktır.

lütfen kendi ülkenizi gömmeyin.

vakit, gömme vakti değil, birlik vaktidir. tabi ki bu olaylardan da prim kasmaya çalışanlar çıkacak. dolar yakanlar, bilmem ne vb, bu tarz çocukca şeylere aldırmayınız.

her ne kadar karşıt görüş olsak bile, zaman hükümetin, ve devletin yanında olma vaktidir.

sırf karşı görüşlüsünüz diye, muhalifsiniz diye, tutup oy verdiğiniz adamlara bakın ne hale getirdi bizi, cümleleri ancak ve ancak milli iradesi, milliyetçiliği, ve türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı sorgulanması gereken, asılsız insanların yorumudur.

evet, bir sıkıntı var. fakat bu demek değil ki ben ülkemin yanında değilim, devletimin, hükümetimin yanında değilim.

evet, sevmiyorum.
evet, ben bir chpliyim.
evet, ben bir sol görüşlü insanım.
evet, hepsine evet, belki de o seçimde muharrem ince seçilseydi daha farklı olacaktı. ama belkide daha kötü olacaktı.

bunların hepsi birer varsayım ve ihtimal. ihtimaller üzerinden vatan satılmaz arkadaşlar.

bu ülke hepimizin.
bu devlet hepimizin.
yönetim de hepimizin.

ne olursa olsun, ne yaşanırsa yaşansın. türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı ve türkiye cumhuriyeti hükümeti bizim hükümet.

aksi davranışlara girersek, üstümüze gelen abd ve bütün dünya'dan bir farkımız kalmaz.

zaten süreç zor bir süreç. iyice karıştırmayalım ortalığı, bir de iç savaş'a zemin hazırlamaya gerek yok.

bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak öncelikle,

devletimin,
hükümetimin,
ülkemin,
ve milletimin yanındayım.

olması gerekenin bu olduğunu düşünüyorum.

benim ülkemin içindekilerle bir problemim yok. var, ama ufak bir pürüz. bunlar abartılacak şeyler değil, görüş ayrılıkları, tatlı bir kavga ve eleştri.

lakin, mevzu dışarıya ve dünyaya çıktığında,

akp'li de benim.
mhp'li de benim.
chp'li de benim.

fenerli'de benim.
beşiktaşlı'da benim.

kürt'te benim.
laz'da benim.
çerkez'de benim.
rum'da benim.

bilmem anlatabiliyor muyum?

ve tekrar söylüyorum, korkmayınız. evelallah türkiye cumhuriyet'i bu günleri de atlatabilecek güçte ve potansiyelde bir ülkedir.

lütfen sağda solda ülkenizi gömmeyin.

bu tarz söylemler ancak ve ancak bize zarar verir.
bizi bu durumdan kurtarmak adına zerre yardımcı olmaz.


 • 1
  cwinq 6 ay önce
  helal olsun hocam, hislerime tercüman olmuşsunuz.
 • 0
  kendinibulamayanadam 6 ay önce
  hükümet benim hükümetim değil boşunu safsata yapmayın. çıkar üzerine biriyle bağ kuracağıma hehheyt.
 • 1
  ofsaytsizburak 6 ay önce
  görüşlerin,ırkların,dinlerin,partilerin şuanki aşamada bir önemi yok zaten. mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır.
  0
  magic 6 ay önce ~ 6 ay önce
  yo sürekli diyorlar ya birlik olalım falan diye, ne yapalım ben onu anlamıyorum. millet seçti sen düzelt diye, hala bizden bi şeyler bekleniyor. ne beklendiği de söylenmiyor sadece birlik olalım birlik olalım.
  1
  ofsaytsizburak 6 ay önce
  şuan hükümet elinden geleni yapmak zorunda zaten başka şansı yok.
  yangına körükle gitmek yerine itfaiyenin gelmesini bekleyip ortamı sakinleştirmeliyiz. elimizden gelecek tek şey bu.
  1
  sjense 6 ay önce ~ 6 ay önce
  ama bizim sevgili 17-21 yaş arası agresif genç kitlemiz her şeye muhalefet olduğu için, yerli yersiz, gerektiği zamanda, gerekmediği zamanda, bu cümleleri anlayamıyor malesef ki.
  1
  magic 6 ay önce
  her şeye muhalif değilim, atatürk milliyetçisiyim. vatanı iyiye götürecek her türlü hareketi kimin lehine olursa olsun desteklerim. belki benim yaptığım şikayet etmek, söylenmek, ama kötü bir amaçla yapmıyorum daha fazla insanın bilgilenmesi için yapıyorum. benim asıl kızdığım olay, seçimden önce bize oy verin dolar çözülsün diyorlardı, e şimdi de dış güçlerin oyunu yardım edin oyun bozulsun diyorlar. bu iş döngüye gelmiş gibi geliyor bana artık, o yüzden bugün olanlara şüpheyle yaklaşıyorum, güveneniyorum. ülkemin parası amerikalınınkinin 7de biri olduğu için çok üzüldüğümden şikayet ediyorum. bunu yaparken belki biraz sert bir dil kullandım, ama niyetim kötü değildi.
  2
  sjense 6 ay önce
  eyvallah, anlayanlar da çıkabiliyor, bu güzel bir şey.
 • -1
  yonetici 6 ay önce ~ 6 ay önce
  beni terörist olarak ilan eden bir insanı nasıl desteklememi isteyebiliyorsun? şu anda birlik falan, seçim zamanında bunlaaaarrrr.

  hemen düz mantıkla bir düşman arıyorsunuz. evet türkiye ekonomisine karşı bir manipülasyon var ancak sanki bunlar olmadan önce her şey iyiydi gibi davranıyorsunuz.

  bu mudur yani koskoca dünya lideri ülkemizin hali? amerika'nın bir lafıyla birden tüm ekonominin çökmesi sizce de bir şeylerin yanlış gittiğine dair bir kanıt değil midir?

  açıkçası artık pek umrumda değil, zaten yurt dışından dolar olarak para kazanıp türkiye'de bozdurduğumdan dolayı beni etkilemiyor.

  valla 15 temmuz da da aynı şey oldu. birlik olundu ama sonra yine biz vatan haini olduk onlar kahraman oldular. yine aynı şey olacak. kimse kusura bakmasın ama ülke bunlar yüzünden her batıp çıktığında bunlar kahraman biz vatan haini oluyoruz. neden umrumda olsun ki? kahramanlar düzeltsin.
  1
  sjense 6 ay önce ~ 6 ay önce
  kimse sana onu destekle demiyor, susarakta destek olunabiliyor, bu tarz tartışmalara ve bölünmelere girmeyerek yapılabiliyor.

  sana terörist dediyse, bize de dedi.

  bu neyi değiştirir?

  ülkenin şuanki durumundan, geleceğinden daha mı önemli şahsına söylenmiş bir söz?

  böyle vatandaş olunmaz, böyle milliyetçi olunmaz, böyle atatürk evladı olunmaz, bilin.
  0
  sjense 6 ay önce
  "açıkçası artık pek umrumda değil, zaten yurt dışından dolar olarak para kazanıp türkiye'de bozdurduğumdan dolayı beni etkilemiyor."

  işte bu cümle her şeyini özetliyor, teşekkürler.

  benim ailemde öyle kazanıyor, bizden de böyle yapanlar var, ama hiç biri umursamaz davranmıyor, işte burada da eğitilme ve yaşama kültürü faktörü giriyor, üzgünüm dostum,

  sen sınıfta kalmışsın.

  seninle aynı vatandaş sıfatını taşımak, bana mı hakaret, sana mı fazla gelmiş t.c vatandaşlığı, bilemedim.
  1
  ofsaytsizburak 6 ay önce
  sağcısı muhafazakarı koyduk mu der.
  solcusu aydını beni zaten etkilemez aynı gemide değiliz der. atatürkçüyüm diye gezenler en ufak olayda bile hükümeti eleştiricem diye vatanı kötüler.
  gerçekten ülkede savunulacak bir kesim kalmadı. en toplumcu insanı bile dünya görüşüne soğuttunuz.
  0
  yonetici 6 ay önce
  tamam da ne yapalım? gözümüzü kapatıp yalan mı söyleyelim? neden benim doğrularımı söylediğimde küfür yiyeceğimi bile bile bir şeyler söylemeliyim? tersine aynı gemideyiz. ama sağcı diye nitelendirdiğin kişiler hiçbir şey yokmuş gibi müzik çalarken ben ölümü çaresizlikle bekliyorum. aramızdaki fark bu.
  0
  sjense 6 ay önce ~ 6 ay önce
  işte biz bu yüzden aynı gemideyiz. ve olmamız gerekiyor, onlardan farkımız burada çıkmalı, onlar bir şeyler yaşanırken, kıçlarını dönüp bir şeylere umursamaz haldeyken, bizler bizim karşıt görüşümüz olaylar olduğunda ve ciddi bir şeyler yaşanmaya başlandığında bile şerefli ve onurlu davranabildiğimiz için aynı gemide olmalıyız.

  0
  yonetici 6 ay önce
  artık bu durumdan bıktığım için zaten artık umrumda değil. sanıyor musun ki ben yıllardır gamsız, umursamaz bir insanım? son yıllarda olanlar ve halkın tepkisi fikirlerimi sorgulattı. artık bir şeylerin değişebileceğine inanmıyorum.
  0
  yonetici 6 ay önce ~ 6 ay önce
  ben zaten susuyorum. ayrıca milliyetçi değilim. evet bir aralar umursuyordum ancak bu olaylardan sonra olacaklar aklıma geldikçe umursamamaya başladım. bu ülkede kime ne anlatacaksın ki? baksana şurada birkaç cümleyle türk olmadığımı iddia etmişsin, daha ne olsun?
  0
  sjense 6 ay önce
  türk olmadığını iddia etmedim, etmedik, düzgün ve bilinçli bir vatandaşın söylememesi gereken bir şeyi söylediğini hitap ettik.

  ve okunduğunda bile, neyin ne olduğu ortaya çıkıyor, bu yüzden fazla açıklama yapmaya lüzum yok diye düşünüyorum. birazcık objektiflikten ödün almış birileri varsa burada,

  ki hiç zannetmiyorum.

  bu diyalogu okuduğunda, kimin ne demek istediğini gayet iyi anlayacaktır.

  ve hala devam ediyorsun, "ayrıca çok da umrumda değil o vatandaşlığın."

  o vatandaşlığın derken ki, içindeki o iğrenç boşvermişlik ve öfkeyi görmek zor değil.
  0
  yonetici 6 ay önce
  "sen sınıfta kalmışsın.

  seninle aynı vatandaş sıfatını taşımak, bana mı hakaret, sana mı fazla gelmiş t.c vatandaşlığı, bilemedim."

  cümleyi biraz süsleyince içindeki anlam değişmiyor.
  türk vatandaşlığına bir nefretim yok. milliyetçi olmadığımdan ve insan yapımı bölünmeler pek umrumda değil açıkçası. o kısmı yanlış anlamışsın.
 • 0
  lothlorıenkıng 6 ay önce
  zaten memleketin batmasını istemiyoruz. öyle bir arzumuz yok. kızdığımız şey dandik dandik açıklamalar yapmaları. şöyle söyleyeyim sel geliyor tepeden üstümüze muhtar diyor ki daha bize çok var gelmesine bir şey yok. böyle bir durumda ne yapılır. köy tahliye edilmeye başlanır o arada "allah'a" dua edilir. veya köyün önüne onu engelleyecek set yapılır vakit varsa.
 • 1
  kahvelipuding 6 ay önce
  akıllanmayacak bir toplumda yaşıyorsan, bunları yapmak çok zorlaşıyor. yani şöyle mi yapmalıyız; hiçbir şey yokmuş gibi tepkisiz kalıp, her şey geçtiğinde tekrar aynı şeyleri yaşamayı bekleyip o zaman da mı susmalıyız.

  bi bakıma doğru söylüyorsun hem itibar hem de destek verme konusunda. fakat hükümet hem halkının hem ülkesinin itibarını (sadece bu olaylarla değil) düşürsün, halkını ayırmadığı taraf kalmasın sonra birlik olma vakti diyerek vatanını sevme duygunu sömürsün? hayır ben bu olaylarda sadece izleyen taraf olmak istiyorum. kimseye destek falan vermem, birlik falan olmam. bana değer vermeyen, oyuma sahip çıkmayan ülkenin bu çağrısı bende yanıtsızdır. kendi evladının geleceğini düşünmeyen ananın babanın yerine ben düşünenem kimse kusura bakmasın. çıkarken hep birlikte çıktılar. inerken de peşlerinde kavrulacağız. olan bu olacak.
 • 2
  eaalmlr 6 ay önce
  karşıt olmak için uygun bir vakit değil. hepimizi etkiliyor, etkileniyoruz...
 • 2
  jack_sparrow 6 ay önce
  allah'ına kurban len
 • 1
  adolfbey 6 ay önce
  +bimilyun
 • gündem

  Herkesin fikrine ihtiyacımız var..

  594 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  systemfailed

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.
 • puiv kuralları ve avrupa insan hakları bildirgesi geçerlidir.