the walking dead 1. sezon özet

  1
  hellomyfriend 9.1.2017 10:43
  1. sezon (2010)
  ana madde: the walking dead (1. sezon)
  dizi, terk edilmiş ve oldukça hasar görmüş bir hastanede şerif yardımcısı rick grimes'ın komadan uyanmasıyla başlamaktadır. rick'in komaya girme sebebi ise önceden bir çatışmada vurulmasıdır. hastaneden ayrılmasıyla dünyanın zombiler (ya da dizide anıldıkları adla "aylaklar") tarafından istilâ edildiğini fark eder. rick, ayrıca, karısı ve oğlunun ortadan kaybolduğunu görür. aynı gün rick ilk kez kendi evinin sokağında bir aylak sürüsüyle karşılaşır. morgan adlı bir adam rick'i kurtarır ve onu evinde ağırlar. tabi rick hiçbir şey bilmediği için morgan ve oğlu dwayne'in evinde saklanır ve morgan rick'e dünanın g*te geldiğini anlatır rick daha sonra kendini silahlandırarak cdc'nin güvenli bölgenin karantina altına alındığını söylediği atlanta'ya doğru yola çıkar. atlanta'ya ulaştıktan sonra şehrin aylaklar tarafından istila edildiğini fark eder.

  şehir dışında birkaç kilometre ötede, rick'in eşi lori ve oğlu carl, rick'in iş arkadaşı ve en yakın dostu shane walsh'le birlikte aylaklardan gizlenmektedirler. dale horvarth adlı yaşlı bir adamın önderliği altında toplanmış bir gruptur ve çadır kampında yaşamaktadırlar. shane, ayrıca lori'ye aşıktır. aylaklardan kurtulanlardan oluşan küçük bir grupla birlikte bir kamp oluşturmuşlardır. grubun üyeleri tarafından atlanta'dan kurtarılan ve lori ile carl'la yeniden birleşen rick, shane'den komutayı devralır. bir grup aylak, kampa saldırır ve andrea'nın kardeşi amy ve carol'ın kocası ed ölür. jim ise ısırılmştır. daha sonra jim'i bir ormanın ortasında bırakıp giderler. kalanlar, cdc'den yardım almak için kampı terk ederler.

  cdc'deki tek personel olan dr. edwin jenner, enfeksiyon için yaptığı araştırmaların bir sonuç vermediğini ve uzun bir süredir kimseyle iletişim kuramadığını ifade eder. acil durum jeneratörlerindeki yakıt eksikliği kısa sürede binanın güvenlik protokollerini başlatır böylece tesisin yok olması ve ölümcül hastalıkların yayılmasını önlemek için tasarlanmış bir patlama meydana gelecektir. rick'in grubundan jenner ile jacqui, orada kalmaya ve mücadelelerine son vermeye karar verirler. dr. jenner, rick'in kulağına bir şeyler fısıldar ve grup, cdc patlayarak yanıp kül olmadan kaçıp kurtulur.