2
islamın arap uydurması olması

insanlık tarihinde ki bütün dinlerin, o bölgede yaşayan halkın kültürüne, yaşanılan yerin coğrafyasına uygun olması gibi islamın da tamamiyle arap kültürüne ve arap çöllerine hitap eden ve bu sınırların dışına çıkınca başka kültürlerce uygulanmasında sıkıntıya sebep olan gerçekliktir. en basitinden birkaç örnek vermek gerekirse..

mesela oruç ibadetini ele alalım, oruç arabistan gibi dünyanın merkezine yakın ve bu nedenle gece ve gündüz arasında ki süre farkının daha az olduğu bir coğrafya da uygulanabilir bir ibadettir. evrensel olma iddiası taşıyan ve belli bir kavime değil tüm insanlığa gönderilmiş olduğu iddia edilen islamın bu teme ibadeti şüphesiz ki dünya üzerinde yaşayan bütün insanlar tarafından uygulanabilmelidir. gel gelelim ki norveç, izlanda, kanada, dnimarka, sibirya, eskimoların yaşadıkarı yerlede vb.. kuzey ülkelerinde, kutuba yakın yerlerde bazen güneş hiç batmamaktadır. bazende 22 saat gündüz veya gece olmaktadır. dünyayı allah yarattıysa ve tüm insanlığa göndermiş olduğu bir dinde oruç gibi bir ibadeti zorunlu kıldıysa, şüphesiz insanların bu ibadetini yerine getirmesini sağlayacak zaman döngüsünü de kurmalıydı değil mi?? mesela 99 yılında bir kuzey ülkesinde olan bir tanıdığım güneşin ramazan ayında sadece 2 saat gözüktüğünü ve 22 saat gece olduğunu söyledi. orada yaşayan müslümanlar 2 saat oruç tutuyordu yani. hani herşeyi bir ölçüyle yaratmıştınız :)


bir diğer mesele islamı kabul eden bir milletin giderek araplaşması. buna malesef bizim türk milleti de dahildir. bakıyorsunuz evrensel olduğu söylenen dinde, ibadet arapça, ezan arapça, dönülen yer(kıble) arap toprakları, hac için arap topraklarına gidiliyor ve cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi ezan türkçe olduğu zaman herkes ayağa kalkıyor öfkeleniyor. madem din evrensel neden ben ibadetimi türkçe yapamıyorum, dilin ne önemi var, cennete gitmek için arapça mı tapmak zorundayım, allah türkçe bilmiyor mu??

islamın arap uydurması ve yerel bir din olduğuna bir sürü örnek verilebilir, burada hepsini yazmaya kalksam çok uzun sürer, ama mesela son bir örnek vermek gerekirse kuran'da geçen bitki ve hayvan isimlerine bakın, tamamı o çölde yaşayan hayvanlar ve bitkiler, ne biliyim mesela abd'de yetişen patates gibi bitki olsaydı kuran'da büyük mucize olabilirdi gelecek kuşaklar için.. yine aynı şekilde dinin ödül sistemi de arapları ve çöle hitap eder şekilde, cenette uzun gölgeler, serin ırmaklar(soğuk iklimde yaşayan birine serin ırmak var cennette diyin, sizi sopayla kovalar, ben sıcak isterim amk der ), huriler, hizmetçiler, meyveler.. ceza sistemi de çöle hitap ediyor, sıcak, ateş, kaynatma, yakma falan filan...


velhasıl islam sadece ortadoğu coğrafyasına hitao eden bir dindir ve malesef müslüman kardeşlerim sizin sandığınız gibi islam hiçbir zaman dünyanın hakimi olamayacaktır, sevgiler saygılar...
 • -2
  curiosity 1 yıl önce
  ağzına sağlık usta :)
 • -1
  jeo 1 yıl önce
  muthis yorum tebrik ederim.
 • -2
  lumpyspaceprincess 1 yıl önce
  hayret din ile ilgili eksilenmemiş içerik tebrik ediyorum
 • -2
  nanichirgelair 1 yıl önce
  müthiş bir yorumlama yapmışsın, puanını verdim.
  -2
  nirvana 1 yıl önce
  tartışma olmasını bekliyorum karşıt görüş gelsin isterim :)
  0
  nanichirgelair 1 yıl önce
  burada göreceğin en büyük karşı tez küfür olur.
 • 2
  sonsuzsonsuzluk 1 yıl önce
  katıldığım durumdur. yalnız sadece islam uydurma değildir. diğer tüm dinler de uydurmadır. kendinizi kandırmamanızı tavsiye ederim inananlar için.
 • -1
  mazarraa 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  çok iyi yorumlamışsın kardeşim
 • -2
  cenikli 1 yıl önce
  haklısınız zaten tüm evren ve o kadar mucize içeren insan içi su dolu baloncuktan meydana gelmiştir(!).
  0
  nirvana 1 yıl önce
  neyle neyi birbirine bağlıyorsun, insan mucize falan içermiyor, doğadaki sayısız türden biriyiz sadece, eksikliklerimiz ve artılarımız var hepsi bu, kendimizi övmeyi, bir bokmuşuz gibi zannetmeyi bıraktığımız an daha iyi bir yer olacak bu dünya..
  -2
  cenikli 1 yıl önce
  haklısınız(!). mevlana derki; bir cahil ile asla tartışmaya girmeyiniz, zirâ ben hiç kazanamadım der. bu yüzden siz daha insanın içindeki her bir hücrede nelerin yaşandığını veya derimizin üstünde veya bedenimizin içinde nelerin nasıl olduğunu bilmezken ben size cevap veremem iyi akşamlar.
  0
  nirvana 1 yıl önce
  yalnız onlar biliniyor efenim, de derimizin altını üstünü nasıl bağladınız onu anlayamadım :)
  0
  cenikli 1 yıl önce
  insan da mucize yok diyorsun ya işte bakman için bağladım.
 • -2
  kafamuzayda 1 yıl önce
  arı sinek karınca domuz balina kelebek fil örümcek bir çogu kuranda mevcut,ateistforumlarından topladıgın bilgiler sana yetmemiș ve ateșide hafife almıșsın al çakmagı 2 dk beklet elinde bir yerin yansa saatlerce sızlayacak derdine bak senin uç bölgelerde yașammı var harbi anlamadım ben kendin bile inanmıyorsun yarım yamalak bilgilerinle kuranın uydurma oldugunu savunman mantıksız.kendi dil meseleside allah sana bir sorumluluk koymamıș bunu koyanlar allah adına hüküm vermeye çalıșan zavallı hocalar.serin mevzusundan kastın sadece sıcak hava ise kuranda yine deginilmiș buna.

  orada koltuklar üzerine kurulmuş olarak bulunurlar. orada ne yakıcı sıcak görürler, ne de dondurucu soğuk.(dehr suresi 13.ayet)

  karalama yapıp milletin aklını çelmende mantıksız hakaret etmedigin sürece zaten serbestsin inanıp inanmamakta.
  2
  nirvana 1 yıl önce
  :) herşeyi yaratmış tanrıyı düşün,, insanlığa son kez sesleniyor ve 6666(aslında daha az ama öyle yuvarlanıyor) ayette bunu yapması gerekiyor; ne biliyim tecavüzü, köleliği, pedofiliyi, sömürüyü yasaklayan ayetler olmasını bekler insan ama koskaca kainatın yaratıcısı daha önemli birşeye parmak basmı ahzab 53'te:

  "ey iman edenler, peygamberin evlerine, vaktine dikkat etmeksizin ve yemek için izin verilmedikçe girmeyin; ancak çağrıldığınızda girin, yemeği yediğinizde de hemen dağılın; sohbet etmek için de izinsiz girmeyin! çünkü o, peygambere eziyet veriyor, üstelik sizden utanıyor; ama allah, gerçeği söylemekten sıkılmaz. bir de hanımlarına, gerekli birşey soracağınızda bir perde arkasından sorun! öyle yapmanız, hem sizin kalpleriniz hem de onların kalpleri için daha çok temizdir. sizin, allah'ın peygamberini incitmeye hakkınız yoktur; arkasından hanımlarını nikahlayamazsınız da. çünkü, bunlar, allah katında çok büyük bir günahtır."

  gerçekten bu kitabın insanlar tarafından yazılmadığına inanmak inanmaz bir bağnazlık ve sorgulamaktan kaçıştır. yorumunda da uç bölgelerde yaşam mı var demişsin, dünya nüfusunun %10'u en kuzey veya güney bölgelerde ve yazın 22 saat güneşli geçiyor hatta güneşin 1 hafta boyunca batmadığı yerler bile var bunlar ramazan'da nasıl oruç tutacak??? ayrıca o bahsettiğin hayvanların hepsi o bölge de bulunan hayvanlar benim demek istediğimde bu zaten.

  bir başka meseleye değinelim, her kavime perygamber gönderildiği yazar. mesela türklere gelen peygamberin adı kuranda niye geçmez, aborjinlere, japonlara, çinlilelere, avrupa ve amerika kıtasındaki kavimlere giden peygaber ismi niye geçmez?? ruslara, vikinglere hiç mi peygamber gitmedi, halbu ki adamlar putperestti, odin'e tapıyordu. gerekmez miydi onlara da bir peygamber..diyeceksinki her peygamberin isminin geçmesi gerekmiyor, evet gerekmiyor, ama ismi geçen peygamberlerin hepsi niye aynı coğrayaya gönderilmiş, istisnasız ismi geçen tüm peygamberler mısır, nil civarı, arap yarımadası, mezopotamyadadır, yani ortadoğu olarak tarif edilen yer. yani hiçbir ortadoğu dışında hiçbir milletin tarihinde peygamber yok, kitap yok, ortadoğu dinlerine benzer din sistemi yok.

  kabul etsenizde etmesenizde, nasıl soğukta yaşayan insanlar kar tanrısı, deniz kıyısında yaşayanlar fırtına tanrısı uydurmuşsa, ortadoğu halkları da mitoloji ile kendi yerel dinlerini uydurmuşlardır ve birgün bütün dinler mitolojiye dönüşmeye ve çocuklara anlatılan masaldan ibaret olmaya mahkumdur.
 • 0
  warhead 1 yıl önce
  eğer allah varsa çok aptal öyle kitap mı yazılır amınakoyayım.
  *kuran okumamış islam şövalyeleri gelip - basmasın
 • 1
  warhead 1 yıl önce
  benim temiz bi insan olmam için, tecavüz etmemem,canlıların hayatına kastetmemem için, insanlara ve hayvanlara yardım etmem için kısacası iyi insan olmam için islama ihtiyacım yok... barış manço - halil ibrahim sofasını buraya bırakıyorum adam din gibi şarkı yazmış ak
 • -3
  shirohige 1 yıl önce
  sana sayfalarca yazi yazip yaptigin malliklari anlatmayi cok isterdim ama o kadar cahilsin ki tartisma geregi bile gormuyorum yaptigin yorumlar bahsettigin konular o kadar alakasiz ki amk saglam bi ateist olsan oturur tartisirdik ama belki kuran bile okumamissindir gelip burda icindekilerden bahsediyorsun neyse sadece yorum yapacaktim baska cevap yazmicam siz insanin ve diger canlilarin dogada rastgele nasil olustugunu aciklamak icin gotunuzu yirtin 4. sinif bir biyoloji ogrencisi olarak soyluyorum daha cok yirtarsiniz sevgilerle
  0
  nirvana 1 yıl önce
  ahahahhaahahahahahahhahahahahahahahahahhahahaha :)
 • 2
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  yıllarca din eğitimi almış biri olarak dini her bilgi öğrenişimde biraz daha uzaklaşıyorum . ufkum ne kadar açılırşa o kadar soğuyorum. sorunum şuki bütün çevrem beni dindar zannediyor. insanlara kendimi anlatmaya korkuyorum. çevremde dini yaşayan kimse yok ama kimse islama laf söyletmiyor ve dışlamaya başlıyorlar . keşke insanlar düşüncelere biraz olsun saydı gösterse ve anlamaya çalışsa. kimin neye inandığı umurumda bile değil isteyen istediğine tapsın ama bi zahmet bana bulaşmasın olmayan cehennemde yanacağımı söylemeniz beni kurtuluşa erdirmeyeceğine emin olabilirsiniz
 • 4
  captainflint 1 yıl önce
  hz. ali'ye (r.a), birisi geldi. adam, ölümü,tekrar dirilmeyi, ahirette hesabı, cenneti ve cehennemi inkar ediyordu. hz. ali'ye: - ya ali, siz müslümanlar ölüme ve ölüm ötesine inanıyorsunuz;biz ise inanmıyoruz. siz cehennemden kurtulmak, cennete girmek için bir sürü ibadet ediyor, mal harcıyor, zahmete giriyorsunuz. bu zahmet değer mi?hem ölümden sonra tekrar dirilmenin olacağı ne malum?" diye sordu.
  hz. ali (r.a) adamı sükunetle dinledi, sonra ona şu cevabı verdi: "evet, ölümden sonra dirilmek, hesaba çekilmek, cennete veya cehenneme girmek, ya senin dediğin gibi yoktur; ya da bizim dediğimiz gibi vardır.
  önce senin dediğinin doğru olduğunu düşünelim. ölümden sonra ahiret hayatı yoksa, seninle biz
  aynı durumdayız. sana da yok bize de yok. bu arada bizim allah için kıldığımız namazların, yaptığımız ibadetlerin,hayır ve iyiliklerin, güzel ahlakın, verdiğimiz zekat ve sadakaların bize bir zararı olmaz. ama, ya ahiret varsa, bizim dediğimiz doğru çıkarsa...
  3
  nirvana 1 yıl önce
  dostum bu başlıkla hiç alakası yok yazdığının ama şöyle diyim ben sana, ben öldüm mesela ve siz haklısınız, allah varmış, melekler geldi, sorguya çekildim falan filan, ben hayatım boyunca hırsızlık yapmadım, kul hakkı yemedim, adam öldürmedim, kimseye zarar vermedim, sadece araştırıp sorguladığım ve bu bilgiler ışığında varlığına inanmadığım tanrı eğer dediğiniz gibi adil, merhametli ise beni zaten ateşe atmaması gerek, yani düşün ben sorguladığım ve araştırdığım için beni ateşe atacak bir tanrı.. bir tanrı varsa bu kadar zalim değildir, yok tanrı bu kadar zalimse ben onurumla cehenneme gitmeye razıyım..
  0
  gnorts 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  .
 • 3
  kiyak 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  nirvana en azından inanmasan bile arştırmışsın şuanki müllümanların %80 en aşağı dinini araştırmıyo ana babadan be görmüş abi iste yat kalk namaz kıl ee tmm cennetlik bu insanlara bu inanç yerleşmiş. bu arada sen bu sorularına burada cevap bulamazsın bunları gerçekten merak ediyorsan islam fıkıhına ermiş kişilere sorman gerekir.
 • -5
  kafamuzayda 1 yıl önce
  sen allaha kafa tutuyorsun bir kere dünyanın en iyi insanı olsan kaç yazar seni yaratan allah istedigiyle mükellef kılar sende boyun egersin zaten iși özü teslimiyettir eger bașkaldırırsanda allaha ettigin nankörlügünden dolayı gazabına ugrarsın fakat bunu yapmayıp allaha șükredip sabredersen allah sonunda kurtulușa erecegini vaad ediyor olay bu.
  1
  acab1966 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  @kafamuzayda Moriq sen konuyu anlamamissin.
  0
  shosin 1 yıl önce
  Moruk bi kismi kacirmissin bunu yazan adam ya deist yada ateist bir inanc sistemine sahiptir .
 • 1
  cinfickir 1 yıl önce
  hacı ne gerek vardı şimdi bu başlığa!!! islamın olduğu yerde savaş var, buralarda sıçratacaksın şimdi
 • 2
  rocknroll 1 yıl önce
  şimdi öncelikle merhabalar, belki bazı yerler tezini destekliyor olabilir fakat patates örneği oldukça saçma bir kere sadece islamiyet değil bu söylediğin olay diğer semai dinlerde ki kitapların tümü insana lak diye bir şeyi söylemez insanın kendi bulması amacı taşır, örnek vermek gerekirse "esnerken ağzınızı kapatmazsanız şeytan girer." hadisinde olduğu gibi ali bak oğlum ağzına mikrop kaçar denemiyor neden çünkü mikrop keşfedilmemiş, inanırsınız inanmazsınız benim için önemli değil de bu tarz örneklerde genelde bilimle bir süre sonra örtüştüğüne çok şahit oldum.(hadislerin hepsi yüzde yüz doğrudur anlamı çıkmasın lütfen sadece örnektir.)
  bir de illa islamiyet'ten gitmeye gerek yok, inanma konusunda bu ülkede bu görüşü de anlamış değilim. örneğin tevratta geçen bazı olaylar gerçekte doğrulanmıştır fakat o döneme kaynak olarak sadece tevratın gösterildiği bir sürü olay var hani öyle bir dönem düşünün ki kutsal kitap kaynak gösteriliyor ve dışında kaynak yok.(bazı olaylar için konuşuyorum)
  araplaşma olayına gelirsek hristiyanlıkta çoğu şeyi değiştirmiştir hatta bir skolastik örneği var ki akıllara zarar neyse oraya değinmeyeceğim ezanın türkçe okunması muhabbetine dikkat çekecek olursak kimse karşı oy kullanmamış 1 kişi çekimser kullanmıştır yani dostum senin ülken buna hazır değil, önce o konuyu bi kendi içinde çöz sen istersen ülke olarak sonra kalk bunlara kafa yor kuru milliyetçi kafasıyla türk uluydu arap bozdu düşüncesi safi boş. hiç etkilemedi demiyorum yanlış anlaşılmasın ama demek istediğim bu halk da bazı şeylere hazır değil dostum.
  inan inanma asıl mesele de bu değil sen burada müslümanlara sallarken adamlar mars'a gidecek kadar aşmış durumdalar ve içinde müslümanların da çalıştığı bir kuruluşla, asıl olay bu kimse seni inancından yargılamaz yeter ki bir şeyler başarın, ispatlayın önce sonrası kolay...
 • -6
  klikpuv 1 yıl önce
  şöyle başlık açıp prim kasmaya çalışmanıza hastayım.
 • 2
  sadurra 1 yıl önce
  Bir kaç itirazım olacak kardeş. İlk itirazım verdiğin bitki örneği. İslamın arap uydurması olduğuna katılmasam da araplara inmiş bir din olduğu gerçek. Bu gerçek ise şu şekilde açıklanır. Elinde oyuncak olarak araba olan bir çocuğa o araba üzerinden bir şekilde dersler vermeye kalkarsan çocuk daha iyi anlayacaktır. Bu yüzden arap toplumundaki temel zihniyete göre örnekler veriliyor. Hurma gibi çöl gibi örneklerin verilmiş olma sebebi bu. İkinci olarak ''gider müslümanlardan niye arapça değil diye tepki alırsın'' cümlesi islam'ın arap uydurması olduğuna bir delil sayılmaz. Müslümanlara bakarak islamiyeti yargılama mantığından artık vazgeçelim lütfen, sene 2016.
  Katıldığım noktalar da var elbette. Oruç örneği zaten kuvvetli bir itiraz. Fakat namaz kılarken kabeye dönülüyor olması ''kıblemiz bir'' mantığıdır. Tüm dünyadaki müslümanların aslında tek bir noktada birleşmiş olması. Ortaya çıkışı da arap toprakları olduğu için arap toprağında bir yerin seçilmiş olması bana garip gelmiyor açıkçası.
  İslam'ın temel amacı o dönem ki arap toplumunu belirli bir ahlaka sokabilmektir. Ve bunu başarmıştır da. Fakat bu araplar din iman çok bilmiyorlar tabiri caizse. ''gösterişten uzak durun'' diyen bir dinin temsilcisi olan arapların bugün geldiği nokta ne kadar müslüman olduklarını gösteriyor.
  Araplaşma konusunda yüzde yüz katılıyorum. Ülkede azınlık bir ''çerkes'' olarak diyebilirim ki türkler ciddi manada islam'la özlerini kaybetmiş bir millet. Kadına verilen değer türklerde zirvedeyken bugün geldiği nokta belli. Ki bu tip yozlaşmalar aslında islam'ın değil islam'ın içine girmiş hurafelerin etkisi bence.
  Bir de bir ricam olacak. İslam'ı eleştirirken-tartışırken ''müslümanların davranışları ve gereksiz hurafeleri'' hariç tutarak tartışırsak daha mantıklı ve sağlam sonuçlara ulaşabiliriz. Saygılar...
 • 0
  acab1966 1 yıl önce
  Okudum ve katiliyorum moriq.
 • 0
  mavra 1 yıl önce
  Sözlükteki bütün yazarların dindar olması diye başlık açan yazarın girmesi gereken başlık
 • 0
  shosin 1 yıl önce
  Saygilar +1
 • 0
  unnamed 1 yıl önce
  İnsanlık tan sonrasını okumadım
 • 0
  argent 1 yıl önce
  Saygı duyarız tabi de Muhammed'in şamanizm den etkilenerek kitapta örnek vererek ve hadis i şeriflerinde belli ediyor. Gerçek olmadıgı kanıtlanmış şeylere mecaz anlam yükleyip, hadis i şerifte yanlışlık var ise de sonradan uydurulmuş diyorlar. Sorgulamadan inanmanın sonucu bu işte. Açık büfe gibi; sadece işine yarayacakları alıyor insan tabağına.
 • 0
  flu 1 yıl önce
  Din, bir mensuba üye olmayan halkı (fakir- ikinci sınıf - cahil ) ayaklanmamaları için belirli nizam ve ölçülerde basit bir argoritmayla hazırlayan insaların uydurmasıdır ( HZ. Muhammet sav de fakirdi ) gibi
  . Bak cümleyi yazarken bile kötü oldum
  İnsanların araştırma ve çabalama içgüdülerini 0 a indirger kimi zaman ( aman ya kısmet ) ( olmadıysa vardır birşey) ( Allah nasip etmiyor ) bak a büyük küçük olursa günah mesela
  Çok basit bir örnek vermek gerekirse ben cennette huriler istemiyorum 1 tanede değil bak huriler yani diyorki uslu bir çocuk olursan ölünce grup sex bile yapabilirsin..
  Tövbessss....
 • -1
  juchi 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  Başlığı görür göremez "-" . Bokunu çıkardınız bence. Hangi dinine bağlı birisinin "islamdan uzak biri başlık açmadan" dinini savunduğunu gördünüz kardeşim? Ne bu durup dururken ben şuna inanmıyorum ben buna inanmıyorum diye dikkat çekme çabaları? Herkes inancını içinde yaşasın. Şuraya böyle boktan boktan yazılar yazıp da milletin bir de buradan bölünmesine sebep olmayalım! Ne düşünüyorsan yaşa. Karşı çıkan yok ona. Sorun sizin bunu bağıra bağıra söylemeniz. Hangi müslümanın kıldığı namazla övündüğünü ya da girdiği her ortamda kıldığı namazdan söz ettiğini duydunuz? Bu düşünceleri kim bilir nerelerden öğrendin. "Bunları kim bilir hangi yabancı bir yazardan,tarihçiden vb. etkilenip de savunuyorsun." Yazık diyorum sadece. Yazık!

  MÜSLÜMAN BİR TÜRK GİBİ YETİŞTİRİLEN HİÇ KİMSE BUNLARI SÖYLEMEYE İHTİYAÇ DUYMAZ! Çünkü o kimden emir aldığını bilir! Ve verilen emri ölme pahasına gerçekleştirir!
  1
  noauthorityforoldmen 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  adam mantıklı şekilde sunmuş argümanlarını içinde mantıksızlık içerenleri açıkla şu yüzden mantıksız de. tamam haklısın diyelim. öyle acımalar gibi tek doğruyu ben biliyorum mentalitesini bırak. köle olmak istiyorsan at gözlüğü ile yaşamak istiyorsan devam et. burası özgür bir ortam ve isteyen istediğini savunur, söyler. okuyan da mantığına yatıyor mu yatmıyor mu karar verir. sanane amk sözlüğe bile sansür getirme çabasındasınız.
  0
  juchi 1 yıl önce
  Ben "tek doğruyu ben biliyorum" ya da " benim söylediğim doğrudur" gibi bir şey ne söyledim ne de bunu ifade edecek bir cümle kurdum.
  "Çabasındasınız" demişsin. Görmediğin için belki bilmiyorsundur fakat benim yanımda kimse yok. Odamda Tek başıma yazıyorum bunları. Tamamen kendi fikirlerim ve kurduğum her cümlede bir süre düşündüğümden emin olabilirsin.

  Gelelim benim bu yazıdaki mantıksız buluğum kısma.
  Öncelikle ben Türk'üm ve elhamdulillah Müslümanım. Atamı bilirim. soyumu araştırdım, kimlerin torunu olduğumu Da bilirim. Benim atalarım hangi döneme bakarsan bak her zaman sadece saygı duyduğundan emir almıştır. Bu emir aldığıkları bir dönem hakan olmuş bir dönem bey olmuş. Fakat bunların yanında 'islamı tanıdıktan, benimsedikten sonra' Allah'tan da aldığı emirleri yerine getirmişlerdir. Gerçek bir Türk gibi aldığı emri ölüm pahasına yerine getiren atalardı onlar. Tabiki benim gibi atalara sahip olmayanlar, veya böyle ataları olup da onları doğru tanımayanlar benim savunduklarımı ya saçma ya da baskıcı göreceklerdir.
  Benim köyümde dedemin 8 tane atı var. Dedem ve onun ataları atlarına hiçbir zaman at gözlüğü takmamıştır. Şu anda atlı savaşçılar yok belki ama atalarım bir savaşçıyı tamamlayanın atı olduğunu söylerlermiş. Dedem de kendi babasından dedesinden öğrendiği gibi atlarına asla at gözlüğü takmaz. Böyle bir dedenin torununa at gözlüğü taktığını söylemenin beni ne kadar güldürdüğünü tahmin edebilirsin umarım.
  Son olarak şunu da söyleyerek bu yazıya bir daha dönmemek üzere ayrılmak istiyorum. Yanlış anlaşılmamak için.
  Ben ne sadece koyu dindarım, ne de sadece Atatürkçüyüm. Ben bunların ikisini de benimseyerek yetiştirilmiş birisiyim. ben Cumhuriyetten önceki bütün liderlerimize ve Cumhuriyetten sonraki liderler içinden Sadece Atatürk'e saygı duyuyorum ve onlarla gurur duyuyorum. Onlara layık yaşamak için elimden geleni yapıyorum.
  0
  noauthorityforoldmen 1 yıl önce
  ben senin kimin nesi olduğunla ilgilenmiyorum. seni eleştirdiğim noktada şu: atalarından veya herhangi bir yerden gelen emirleri hiçbir şekilde sorgulamadan doğru olarak kabul edip uygulamaya çalışman senin görüşündür ve saygı duyarım. ancak bu "SENİN GÖRÜŞÜNDÜR" ve senin görüşünde mantık değildir. mantık objektif bir şeydir ve rasyonelitesi vardır. sana veya bana göre değişmez. mantıksız diye öne sürdüğün açıklamanın mantıkla alakası olmadığının farkındasındır umarım.
 • 0
  kullanici 1 yıl önce
  Gereksiz tartışmadır. Müslüman olmayanlara göre islam arap uydurması, müslüman olanlara göre de Allah'ın emirleridir. İnanmak, inanmamak sizlere kalmış. Birbirinizin fikrini nasıl olsa değiştiremezsiniz, herkesin dini düşüncelerine saygılıyız. Buraya her tarz insan lazım, ondan sorun yok, ben böyle tartışmalar görünce seviniyorum demekki büyüyoruz :) Allah'a emanet
 • 0
  tokcanavar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  Ve senin beyinsiz olman
 • 0
  bellafonte 1 yıl önce
  Aydaki yarık izi hakkında ne söyleyeceksin?


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...