6

nefsi müdafaa

meşru müdafaa, bilinen tabir ile çok genel bir tanım ile, "kişinin bir saldırı karşısında kendisini savunması, kendisini yada bir başkasını"

ne sikko bir cümle değil mi?

kişinin, yani diyor ki senin, sensin.

bir saldırı karşısında, yani diyor ki bir saldırı var ortada. acaba bu saldırı sadece fiziksel bir saldırı mıdır? düşünmeden edemiyorum şuan, mesela;

insanın birine güvenmesi, değer vermesi, emek harcaması, senelerini vermesi, bunun karşılığında sürekli negatif şeyler alması ve sonucunda hüsrana uğraması, bir anlamda kalbe ve ruha yapılmış bir saldırı değil midir?

yada ne bileyim birinin fiziksel görüntünüz ile ilgili veya karakteristik herhangi bir özelliğiniz ile ilgili diline hakim olmadan patavatsızca size hakaret etmesi de saldırıya dahil midir?

bunlarda saldırı sayılamaz mı sizce de?

kendisini savunması, diyor ki, bu tarz eylemler karşısında kişinin kendini gayri ihtiyari savunması eylemi..

ben yine düşünmeden duramıyorum. çok düşünüyorum bazı şeyleri biliyorum, bazılarınızında düşündüğünü biliyorum lakin.

kendini nasıl savunabilirsin? hmmm... fiziksel şeylere tamam bir ölçüde kabul edilebilir bir direnç sağlanılabilir. yahu insan çok sevdiği ve değer verdiği bir şeye yada birine karşı kendini nasıl savunur? hadi sözlü tacizleride bir kenara bırakıyorum ağız var sonuçta, cevap verilir bir şekilde.

nasıl nefsi (meşru) müdafaa yapacağız değer verdiklerimize?

sizler bunun cevabını düşünürken, ki ben henüz bulamadım ki zannetmiyorum ki kolay bir cevabı olsun yada hemen bulunsun. biraz kazık bir soru sanki :)

bazı satırlar var, bazı şeyleri çok güzel anlatıyor. bunları bir araya getirip birazcık enstürman birazcık ezgi desteği ile ortaya bir eser koyup adına müzik ve şarkı demişler. çok sevdiğim bir buluş insanlık tarafından yapılmış en mantıklı buluş hatta diyebilirim. bir parça var onun sözleri ile devam etmek isterim satırlarıma müsade ederseniz,

adı oyuncak dünya. rahmetli yavuz çetinin çok sevdiğim  bir şarkısıdır. kendisini tanımlarkende hep şöyle derim,

"yavuz çetini köprüden atlatan sistem, sana, bana ne yapmaz hiç düşündün mü?" çünkü öylesine hayat dolu bir insandır. her neyse. şöyle demiş üstad dostlar;

durmadan üzdüler diğer çocukları,
hep bozuldu oyunun kuralları,
oyuncak dünya, bu oyun çok kolay sende oyna,
kimisi askercilik oynar, kimisi doktorculuk oynar, kimisi evcilik oyunu oynar, bende müzisyeni oynarım şimdi..

dedi ve bunları söyleyerek gitti yavuz abi.

aslında anlatmak istediği çok basit şeyler vardı. tamda konumuz ile alakalı. insanların anlayamadığı veya anlayıp göremediği, yada gösteremediği bir şeyler vardı..

neydi biliyor musunuz?

ah yavuz abim be.

aslında içinde bulunduğumuz sistemi bir oyuna benzetirdi. ki çoğu zaman buna katılmamak elde değildir diye düşünüyorum. aslında her şeyin bir sonu olduğunu, tıpkı oyun gibi. ve bir gün bitince, tekrar başlanılacağını söylerdi. tıpkı oyun gibi. ve bu oyunda kaybetmekte vardı kazanmakta. tıpkı dünya gibi. buradaki benzetmesi mükemmel değil mi sizce de?

ne diyor; kimisi diyor doktorculuk oynar, çok saygı değer ama saygıyı asla göremeyen doktorlarımız... kimisi askercilik oynar, sürekli el üstünde olduklarını söylerler fakat en çok ölüm verilen meslektir ve kahramanlıkları malesef ki bir kaç günden ibarette kalıyor insanlarımızın zihinlerinde.. kimisi evcilik oynar.. tıpkı çocukluğumuzdaki gibi, karı, koca, çocuklar, mutlu yuva, mutsuz yuva.. bende müzisyenim diyor. aslında müzisyen kimliğinin yanında mükemmel bir sosyolog kimliğide yokmuş gibi kısa kısa bahsetmiş yavuz abimiz.

genel anlamıyla şarkısında ve satırlarında aslında her şeyin çok basit olduğunu ve bazı şeylerin sistemler üzerinden gittiğini, ve aslında her şeyi oyun gibi görmemiz gerektiğini bizlere, ve şakralarımıza açıklamak isteyen bu koca yürekli abimiz, bütün olayı çok basit şekilde özetlemiş aslında garip satırlarında..

tabi kendini boğazın soğuk sularına teslim etmeden hemen önce.

peki o zaman neden intihar etti bu adam derseniz, hayat derdi vb değildi. o hiç bir zaman kendini beğenmezdi. halbuki türkiyenin gelmiş geçmiş en büyük blues virtüözlerinden olmasına rağmen.. bir türlü kendini beğenemedi ve farklı bunalımlara girerek hayatına son verdi.

buradanda anlamamız gereken şu ki; bir insan kendi alanında sevdiği şeyi yaptığı alanda çok başarılı olsa bile hayal ettiği yerlere gelse bile, insanın kendini beğenmişlik psikolojisi çok başka bir olgu ve sendrom. peki ben size sorarım,

siz karakterinizi genel anlamda kendinizi beğeniyor musunuz?

yoksa yavuz abi gibi köprünün eşiğinde misiniz?

direnemiyoruz bazı şeylere. nefsi müdafaamız pek yeterli olamıyor sanırım. yani bazı konularda tabi.

allah sonumuzu hayır etsin demekten başka bir final göremedim bu yazıda dostlar. yorum ve gerisi sizin takdiriniz.

 • 2
  everest 6 ay önce
  ince bir çizgideyim. bence her insan intihar ve mutluluk arasındaki ince çizgi de ama kimse farkında değil. ikisi de çok zor, ikisi de çok kolay.
  0
  sjense 6 ay önce
  sen ölme. ölürsen, üzülürüm. mümkünse tek parça kalmaya çalış, ta ki azrail kapını çalıp seni rahatsız edene kadar.
 • 1
  bizanskurdu 6 ay önce
  fiziksel saldırı gerçekten diğerine göre daha iyi. acısı hemen geçer, diğerleri yıllara bedel olabiliyor. yine çok farklı bir açıdan bakabilmişsin olaya.
  0
  sjense 6 ay önce
  değil mi ne güzel dedin keşke hep fiziksel kalsa ve olsa..
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1887 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..