17

bir şeyi ciddiye almazsanız, başaramazsınız!

yok öyle bir şey. yani bence, bizce, bu topraklar ve bu profil içinde yok öyle bir şey. o ne demek ya? bir şeyi ciddiye almazsak başaramazmışız, vardır etrafınızda böyle düşünen modeller, ahh özellikle büyüklerimiz yok mu büyüklerimiz.. hepsine saygıda eyvallah. ama yanlış ya. hayatınızda bir kez olsun deneyin.

okula gidiyorsunuz ertesi gün önemli bir dersin sınavı var, deli gibi çalışıyorsun artık beynin patlayacakmış gibi oluyor ertesi gün sınava giriyorsun ve bazen istediğin gibi geçmiyor, belli yani net kötü geçti, o kadar çabanın karşılığını alamayacaksın. peki neden hiç düşündün mü? çalıştın da o kadar, gereken her şeyi yaptın peki neden olmadı? ben söyleyeyim, çünkü rahat değilsin. değildin. kastın. fazla ciddiye aldın. nasıl her şeyin fazlası zarar ise bazen bazı durumlarda yapılması gereken doğru şeylerin bile fazlası zarardır. bir kez olsun dene, o sınava çalışma demiyorum bir gözden geçir bak birazcık, ertesi gün rahatça gir o sınava. bakalım ne yapacaksın o zaman?

böyle bir çok örnek verilebilir, bazen bazı durumlarda gereğinden fazla takıyoruz bir şeyleri. kasıyoruz. kastığımız içinde normalde yapmamız çok basit ön görülen şeyleri yapamaz hale geliyoruz, peki bunu bilim insanları açıklayabilir mi? açıklayamaz, çünkü soyut şeyler tam anlamıyla açıklanamaz.

bakın bu bir motivasyon yazısı değil. hayır reddediyorum. kabul etmiyorum. bu tarz motivasyon yazıları ile bir yere gelemezsiniz. reddetmeniz lazım. psikologa mı gideceksiniz? gitmeyin. buna gerek yok. tamam onlar bu konuda gereğinden fazla eğitim almış profesyoneller olabilir. fakat bu bazı gerçekleri değiştirmiyor benim ve benim gibilerin kurdukları cümlelerden bahsedecekler kendilerince birazcık süsleyip sizden bir ton para alacaklar ve sizde psikoloğa gittim çok rahatladım diye oradan ayrılacaksınız.

hayır!
bu bir algı!

yapmanız gereken ne biliyor musunuz? öncelikle bu bir motivasyon yazısı değil. ben sizi gaza getirmeye çalışan biri de değilim. yapmanız gereken tek şey derin bir nefes almak ve içlerinizde bir yerde "sikeyim yaa, amaaan" cümlesini daima bırakmak.

bir şeyi başaramadınız mı?

bu cümleyi söyle.

sınavdan geçemedin mi?

yine bu cümleyi söyle.

sevdiğin insanda red cevabı mı aldın?

tekrarlar cümleyi.

her hangi başka olumsuz bir şey mi oldu?

aynı cümle.

bir şeyler planladığın gibi gitmedi mi?

bil bakalım hangi cümleeeee?

insanların yanlış bildiği çok önemli bir şey var, bu cümle sizi boşvermiş ve sorumluluk alamayan bir birey yapmaz. bu cümleyi sizi özgür yapar, özgür. kasınca eline ne geçecek? sen zannediyor musun o sınavdan hep kalacaksın, veya işler hep planladığın gibi gitmeyecek, veya hep sevdiklerinden red cevabı alacaksın veya hep başarısız olacaksın?

arkadaşım, yok öyle bir şey.
vallahi yok
billahi yok

bu bir ön yargı.

her şey sende bitiyor ve bitecek. hayatta bazen bazı şeyler "siktir edebilmeyi öğrenmek gerek" öğrenemezseniz size zehir olacak bir çok eylem.

peki ben bunları nereden biliyorum, veya ben kimim ki böylesine size tavsiye verebilecek konumdaymışım gibi duruyorum?

ben o ince çizgiyi ayarlayamamış olsaydım şu an, yani her şeyi daha doğrusu bir çok şeyi siktir ediyor olsaydım şu an bu yazıyı yazıyor olmayacaktım. veya tam zıttı ben bir şeyleri çok kasıyor olsaydım muhtemelen şu an buralarda hiç olmayacaktım parmaklarımı falan kemirip içten içe beynimdeki yüzlerce soru işareti ile boğuşuyordum yüksek ihtimal.

ben bunun en somut ve canlı örneğiyim bu yazım ile.

düşün insan oğlu, düşün. öleceğini ve yok olacağını düşün. buna odaklan. yaptığın her eylemin temelinde bu yatsın. yatsın ki,

bazı şeyleri siktir edebil.
 • 2
  cwinq 7 gün önce
  iyi geldi be.
 • 2
  gaddarus 7 gün önce
  geçmişe takılı kalmayın çünkü geçmişte yolculuk yapmıyorsunuz her zaman ileriye geleceğe yönelik düşünün puvolar geçmiş geçmişte kaldı geçmişin size tek yararı iyi veya kötü tecrübeleriniz olsun.
 • 2
  furis 7 gün önce
  eyvallah sjense, güzel yazmışsın.
  0
  sjense 7 gün önce
  sağolasın üstad güzel yorumun için
 • 2
  nunu97 7 gün önce
  iyi çok güzel ama sorun şu ki o ince çizgi dipte, bulamıyorum
  0
  sjense 7 gün önce ~ 7 gün önce
  yüreğini güzel şeylere açmayı dene. fazla kitli kalmasın. biraz perspektif değiştir olaylara karşı. her zaman baktığın ve gördüğün şeylerden değil de farklı açılardan bakmayı dene.
 • 1
  msaid08 7 gün önce
  çok güzel bir yazı olmuş
  1
  sjense 7 gün önce
  o sizin güzel düşünceniz, teşekkürler
 • 1
  puzzle 7 gün önce
  kafaya bazı şeyleri takıp, sanal engeller oluşturmak için çok az bir ömrümüz var. 1000 yıl falan yaşasaydık bunu yapabilirdik.
  0
  sjense 7 gün önce
  çok yerinde bir yorum.
 • 1
  ofsaytsizburak 7 gün önce
  vallahi öyle. tabi bu demek olmuyor hiç ciddiye almayın. ciddi olmak lazım. fakat bunun bir sınırı var bu sınır geçilmemeli.
 • 1
  adolfbey 6 gün önce
  (pi: @ciddiyetsiz) sana diyo
  0
  ciddiyetsiz 6 gün önce
  arkadaşlar doğru diyor, ben her istediğimi yaparım mesela
 • 1
  lizalinda 6 gün önce ~ 6 gün önce
  guzel yazı olmus
  0
  sjense 6 gün önce
  teşekkürler
8 saat önce 17 saat önce 19 saat önce dün dün dün dün
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1869 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..