5
turkiye'den adim adim basarisiz bir darbe girisimi,talat aydemir
türkiye'den adım adım başarısız bir darbe girişimi: talat aydemir
1-60 darbesi gerçekleşmiş, menderes, zorlu ve polatkan idam edilmişti. 26. hükümet ismet inönü başkanlığında kurulmuştu.
2-ülke normalleşmeye başlamıştı. fakat darbenin amacına ulaşmadığını iddia eden, başlarında albay talay aydemir'in olduğu bir grup, harekete geçme kararı aldı.
3- durumdan haberdar olan inönü, bu gruba dahil olanları doğuya tayin etti. hareketin başında olan 3 ismi tek tek tutuklattı fakat talat aydemir son anda kurtuldu.
4- harp okulu'nda hareket başlamıştı. aydemir'in emriyle harp okulu silahlandı. hareketin parolası halaskar,işareti ise fedailer'di!
5-kıpırdanmanın farkına varan meclis, ankara çevresinde bulunan askeri güçleri, meclisi korumak için çağırdı fakat bu kuvvetler bir anda talat aydemir'in safına döndüler!
5- talat aydemir ve ordusu tarafından kuşatılan tbmm, köşeye sıkışmıştı. talat aydemir'in talepleri basitti: anayasal düzen kalkacak, askeri yönetim kurulacak ve iktidar kendisine devredilecek!
6- pazarlıklar geceyarısına kadar sürdü. aydemir istediklerini alamadı. önce kara harp okulu'nun başında kalmayı ve harekata katılan subayların istediği yere atanmasını talep etti. inönü bu teklifi reddedince emekli edilmeyecekleri ve yargılanmayacakları konusunda söz alabildi. inönü bunu kabul etti.
7- emekli olan aydemir, 2 yıl boyunca akademik camialardan ve basından övgüler alıyor, kendisinin boy boy haberleri yapılıyor ve hatta kendisini atatürk'e benzetenler oluyordu. bu gazla birlikte, 20 mayıs 1963'te tekrar harekete geçti.
8- aynı gece, çıkardığı üniformasını dolabından alıp giydi ve radyodan ihtilal bildirisi okudu. harbiyeliler tekrar harekete geçti. ordu ikiye bölündü ve karşılıklı çatışmalar yaşandı. jetler alçak uçuş yapmaya başladı. ölenler oldu. aydemir'in karargahı olan okul kuşatıldı. aydemir bu kuşatmadan kaçtı.
9- bir gün sonra bütün isyancılar tutuklandı. binden fazla kişi yargılandı ve harbiye temizlendi. binbaşı fethi gürcan ve albay talat aydemir ise mahkemede, darbe gerekçelerinin haklı oldukları konusunda diretiyorlardı.
10- inönü bu sefer talat aydemir'i affetmedi ve onu idama mahkum etti. talat aydemir, kendi idam sehpasını kendi devirdi.

(pi: tiyatro tartışması)

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...