toplumumuzdaki düzensizliğin kaynağını adaletsizliğe bağlamak...

  30
  darkier 23.8.2019 18:38 ~ 18:43

  bugün, emine bulut (pi: "ben ölmek istemiyorum.") cinayetinin acı videosuyla birlikte tekrar gün yüzüne çıkmış olan birtakım kavramlar üzerine değineceğim.

  1- toplumumuzda meydana gelen herhangi bir cinayet, suç türevi olaydan hemen sonra atılan "idam getirilsin!" naraları...

  idam çözüm değildir ve hiçbir zaman da çözüm olmayacaktır. caydırıcı bir ceza olarak düşünenlere de şöyle bir örnek verebilirim. abd gibi gelişmiş bir ülkede idam cezasının uygulanmasına rağmen, idam cezasının uygulanmadığı avrupa ülkelerine oranla daha fazla suç işlenmektedir. idam cezasını isteyenlerin intikam düşüncesiyle yola çıktıklarını, hatta çocuğunun gözleri önünde emine bulut'u öldüren katil için işkence görmesini isteyenlerin olduğunu görmekteyiz. bu istediğiniz adalet değil, intikamdır! bizler adalet istiyorsak eğer herhangi bir zanlının yaptıklarından pişman olmasını, bu pişmanlıkla birlikte "cezasını çekmesinin gerektiğini" bilmeliyiz. kıyılan canların, hayatı mahvolan çocukların değeri bir saniyeye eş mi? veyahut işkence isteyenler için de şunu söyleyebilirim; işkence gören zanlı, işkence sırasında yaptığı suçu düşünmek yerine, kendi acısını düşünmekten başka bir şey yapmayacaktır. kısaca idamı adalet için değil, intikam susuzluğunuzu dindirmek için istiyorsunuz.

  aralarında japonya'nın da bulunduğu idam cezasını uygulayan ülkeler listesi
  japonya'daki idamlarla ilgili bir makale
  idam cezası hakkında genel bilgiler

  2- toplumumuzdaki düzensizliğin kaynağını adaletsizliğe bağlamak...

  gündem olan herhangi bir suçta "adalet sistemimiz iyi değil." veya "ceza kanunları yeteri kadar caydırıcı değil." gibi cümleleri görmekteyiz, kurmaktayız fakat kaçınılmaz bir gerçeği göz ardı ediyoruz: iyi eğitim. bugün bunları yaşıyorsak (sadece türkiye için değil, tüm dünya için konuşuyorum) tek bir nedeni vardır o da eğitimsizliktir. bu bahsetmiş olduğum eğitimi sadece "okul eğitimi" veya "aile eğitimi" olarak görmek yerine bir bütün olarak ele almanız lazım: "şiddet hiçbir zaman çözüm olmayacaktır." cümlesinden tutun "kadına el kaldırmak adamlığa sığmaz." cümlesine kadar hepsi... iyi eğitim her şeydir. abd'deki bu yüksek suç oranı da bu yüzdendir. eğitimsizlik büyük bir insani yozlaşmayı beraberinde getirmektedir. çevremizdeki herkese iyi örnek olmamız gerekiyor. bunu kişisel bir görev olarak algılamak daha iyi bir toplum düzeninin önünü açacaktır. şiddetin eksilmediği bir yuvada büyüyen çocukların ileride bu eğilimi göstermeleri takdir edersiniz ki şaşırtıcı olmayacaktır. memursanız iyi bir memur, öğrenciyseniz iyi bir öğrenci... ne yapıyorsak örnek bir şekilde yapmalıyız. bu eğitim sorununu çözdük mü? işte o zaman adaletsizliği ele alma vakti gelmiştir; yoksa tüm bu yaptığınız, dile getirdiğiniz uğraşılar temelsiz yapılardan ileriye gidemeyecek ve yıkılmaya mahkûm olacaklardır!
 • 1
  imperium 23.8.2019 21:14
  çok güzel bir yazı olmuş. eğitim her şeyin başı, sorunun temeline değil sonucuna bakıyoruz. bir binanın temeli sağlam değilse, sürekli sallanmaya mahkumdur.
 • 8
  trakyalikuala 23.8.2019 21:19 ~ 24.8.2019 20:17
  adaletle suçun cezasını veririz,eğitimle suçun oluşmasını önleriz. bir insan canından olduktan sonra ölen için cezanın önemi kalmıyor maalesef. bunu yapan zaten sağlıklı bir psikoloji değil ve o an caydırıcılık ona etki etmiyor.yani idam da getirsen sonuç değişmeyecek,ruhlarımız hasta artık çünkü.
  0
  shewolf 23.8.2019 22:08
  hasta ruhların ölümden korkacagini sanmıyorum. zaten mesele öldürmek degil. onun başkasına yaşattığıinin bin katını yasattirarak öldürmek en doğrusu.
  0
  trakyalikuala 24.8.2019 20:22
  söylemek istediğim bu aslında. bunu yapacak raddede bir psikolojik krizin içindeki insan o an cezasını düşünemez malesef. konunun ceza sistemini oluşturacak kadar ceza hukuku bilgim yok ama işler bu raddeye gelmeden bireyleri tedavi etmemiz gerekiyor acilen.
 • 1
  ofsaytsizburak 23.8.2019 23:38 ~ 23:47
  kısmen haklı kısmen haksızsın. haklı olduğun yer,bu tarz olaylar yaşandıktan hemen sonra insanların hemen ''idam geri gelmeli'' ve ''cezalar caydırıcı olmalı'' söylemlerini ortaya atmaları. idam, modern ceza hukuku teorisinin temel prensiplerine aykırı. eskiden monarşi dönemlerinde öyleydi fakat artık değil. destekle ya da destekleme,idam cezası gelinsin isteniliyorsa ceza hukukunda büyük değişiklikler yapılmalı.

  adalet ve hukuk olgularının,değerlerinin halk tarafından tam olarak anlaşıldığını düşünmüyorum. bu iki kavram aklımıza gelince ilk düşündüğümüz şey ceza ile ilgili bir şey oluyor. halbuki bu iki kavram toplumsal yaşamın ve devletlerin yapı taşıdır. hukuksuz devlet olmaz,yaşam da olmaz. hukukun olmadığı yerde gelişmemişlik vardır.
  işte o zaman adaletsizliği ele alma vakti gelmiştir cümlesi ve zihniyeti baştan aşağı yanlış. çünkü diğer tüm sorunlarda olduğu gibi eğitim konusunda da adaletli bir çözümle yaklaşmazsak toprağı boşa eşeleyip durmuş oluruz. fırsat eşitliğinin olmadığı,para verenin daha kaliteli bir eğitim ve hizmet aldığı bir coğrafyada bu sorunu çözemezsiniz. analize ve çözüme buradan başlamak gerekiyor. problemin kökü burası. burayı çözmek için de tüm vatandaşlara ayırt etmeden kaliteli bir eğitim ve hizmet verecek okulları bünyesinde bulundurabilecek bir devlet ekonomisi gerekiyor. düzgün,bilimsel,gerçekçi,idealist bir ekonomi programı oluşturup bunu aynı hızda ve kalitede takip edebilecek bir eğitim programı oluşturmamız gerekiyor. cumhuriyetimizin ilk yıllarında sırası farklı olsa da aynı model uygulanmaya çalışılmıştır. aslında sadece geçmişe bakarak bile çoğu sorunumuzu halledebiliriz. akıllanmıyoruz. türkiye gibi bir zengin ile fakir arasındaki farkın uçurum olduğu ülkede bu kadar özelleştirme politikası uygulamak nasıl bir şeydir anlayamıyorum.
  işin özü toplumu oluşturan bireylerin olabildiğince kendi ekonomik özgürlüğünü kazanması. ne kadar fazla birey buna sahip olursa o coğrafya da eninde sonunda gelişecektir. bu özgürlüğün tabana yayılması gerekiyor. bunun paralelinde de hukuk ve demokrasi bilinci yüksek bireyler yetiştirmeyi misyon edinecek bir eğitim sistemi lazım. sekteye uğramadan devam etmesi lazım.

  edit: şunu da eklemek istiyorum,yargıya güvenin %35'lerde olduğu bir ülkede bu sorunlar maalesef yaşanmaya devam edecektir.
  edit 2: özellikle kadınların ekonomik özgürlüğünü kazanması gerekiyor. öncelik burası olmalı. bu yüzdenin yarı yarıya yakın bir hale gelmesi gerekiyor. kapitalizm bu ataerkillikten kurtulmalı. ekonomide cinsiyetçilik olmamalı. hiçbir aşamasında.
  0
  darkier 24.8.2019 01:37
  yazdığım: "bu eğitim sorununu çözdük mü? işte o zaman adaletsizliği ele alma vakti gelmiştir; yoksa tüm bu yaptığınız, dile getirdiğiniz uğraşılar temelsiz yapılardan ileriye gidemeyecek ve yıkılmaya mahkûm olacaklardır!"

  cevabın: "çünkü diğer tüm sorunlarda olduğu gibi eğitim konusunda da adaletli bir çözümle yaklaşmazsak toprağı boşa eşeleyip durmuş oluruz."

  adaletsizliği nasıl ele almayı düşünüyorsun? tabii ki hukuk bilginle yani eğitiminle! eğitim yol göstericidir. ben burada adaleti saf dışı bırakmıyorum ki sen bana şu cümleyi kurasın: "... adaletli bir çözümle yaklaşmazsak..."

  "fırsat eşitliğinin olmadığı,para verenin daha kaliteli bir eğitim ve hizmet aldığı bir coğrafyada bu sorunu çözemezsiniz. analize ve çözüme buradan başlamak gerekiyor. problemin kökü burası."
  tabii ki ama sen benim bahsetmiş olduğum "eğitim" kavramını sınıf duvarları içine hapsetmişsin, yanlış anlamamışsın.
  eğitim: belli bir konuda bilgi ve beceri kazandırma, yetiştirme ve geliştirme işi
 • 2
  hedap 23.8.2019 23:49 ~ 23:51
  uygulanması gereken tedavi yönetimi otomatik portakal kitabında ki ludovico yöntemi. en kısa zamanda türkiye'de hayata geçirilmeli diye düşünüyorum.
  bu tür suçluların arındırılmasi mümkün değil bence. ya öldürülmeli, yada böyle ağır ve azap verici bir tedavi yöntemi, aynı zamanda cezalandırma amacıyla uygulanmalı.
  eğitim bu işin çözümü için hayalistan biraz. eğitimli, iyi bir ailede büyümüş insanlar da şiddet uyguluyor.
  şiddeti sadece maddi şiddet olarak çözmeye çalışırsak yine bir çıkmaza gireriz. devamında iyi bir eğitim almış kesimin, iyi bir eğitim almamış kesime göre işlediği suçları yine ayrı bir başlık altında ele almak gerekir.
  diğer türlüsü, temellendirelemeyen yüzeysel bir açıklama olur.

  ve yine abd de işlenen suçların artması konusu çok yüzeysel açıklanmış. abd de idam cezası olmasına rağmen suç artmış denmiş, onun üstünde durma gereği duymuyorum ama, hangi suçlar artmış?
  idam cezasının uygulanması gereken suçlar ayrı bir başlık olmalı, topyekûn suç artışı ayrı bir başlık.

  ne de olsa idam cezası sadece idam cezası gerektiren suçlari ilgilendirir, idam cezası gerektirmeyen suçlari etkilemez. eğer bir kıyaslama da bulunacaksak idam cezası için, idam cezasının verildiği suçlarda artıs var mı? yok mu? ona bakmak lazım. eğer idam cezası olmasına rağmen, idam cezasını gerektiren suçlarda artış varsa ve azalma olmuyor ise, işte o zaman "idam cezası, bu tür suçların işlenmesini engellemiyor" diyebiliriz ve bu açıklamayı temelindirebiliriz.
  2
  darkier 24.8.2019 01:08
  oraya bıraktığım linklerden sadece gerekli bilgileri aldım. bilerek yüzeysel yazıyorum ki sadece yazdıklarım okunmakla kalmasın, dahasını okuyucu araştırmaya devam etsin. "hangi suçlar artmış?" sorunu az önce araştırdım ve şu link işini görecektir: www.aclu.org/.../death-penalty-questions-and-answers

  asıl olarak sorunu cevaplayan kısmı alıntılıyorum:

  "q: doesn't the death penalty deter crime, especially murder?
  a: no, there is no credible evidence that the death penalty deters crime more effectively than long terms of imprisonment. states that have death penalty laws do not have lower crime rates or murder rates than states without such laws. and states that have abolished capital punishment show no significant changes in either crime or murder rates."
  1
  hedap 24.8.2019 01:20 ~ 01:21
  bu cevap ve bir çok soru cevap güzel açıklayıcı ama ben daha çok istatiksel veya görsel bir şey beklemiştim. tabi bir yandan merak etmedim de değil. sorunun cevabında da üstünkörü bir cevap var yani cezayi uygulan ülkeler ile uygulamayan ülkeler arasında fark olmadığını söylüyor ama neye dayanarak bunu söylüyor o belirsiz. yazının sonunda her hangi bir kaynaktan alınan bilgi notu da göremedim.
  yazı sanki daha çok ülke içinde ki yerlilerin veya siyahilerin aldıkları orantısız ölüm cezalarına karşı içten içe bir günah çıkarma metni gibi bilmem seninde dikkatini çekti mi?
  1
  darkier 24.8.2019 01:51
  evet, hatta ben de ilk olarak sayısal veriler olarak aradım fakat bulamadım. az önceki kâr amacı gütmeyen bir kuruluştu. bu da aynı şekilde kâr amacı gütmeyen bir kuruluş ama biraz daha açıklayıcı: deathpenaltyinfo.org/.../study-international-data-shows-declining-murder-rates-after-abolition-of-death-penalty

  bu paragrafın devamındaki linkten devam edebilirsin.
  "the data is consistent with state-level data in the united states, which has repeatedly shown lower murder rates in states that do not have the death penalty than in states that do and that the presence or absence of the death penalty does not appear to affect murder trends"
  1
  hedap 24.8.2019 22:05 ~ 22:07
  bence bu biraz daha iyi bir grafik ve anlatım. 11 ülkeden 10 unda idam kaldıktan sonra cinayet sayıları azalmış ve sadece 1 ülkede artıs göstermiş.
  gerçekten tebrikler güzel bir kaynak oldu ve bence iyi de oldu. çünkü benim tahminim idam cezasının olmasının, çok fazla ciddiye alınacak rakamlar olmasa bile cinayet oranlarına eksi yönde etki eder diye bekliyordum.
  özet olarak demek ki neymiş; idam cezası cinayetleri engelleyici bir ceza değil.
  tam tersine intikam duygusu. katılıyorum sana hemde sonuna kadar katılıyorum.
  1
  darkier 25.8.2019 22:29
  düşünceni değiştirmeye yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
  0
  hedap 25.8.2019 22:52
  yaşasın(pi: @darkier)
 • 2
  beeju 24.8.2019 01:16
  eğitim önemli ama ceza yöntemi de önemli çünkü ülkemizde bir çok suçun cezası yok gibi bir şey maalesef, idam olsada işkence olsada bu suçlar bitmeyecek, ama daha güçlü bir ceza yöntemi ile azabilir,bir hırsızlık en basiti ne cezasi var ki yapan yine yapıyor, birini öldürmeye teşebbüs ediyor yakalanıyor ama bir iki gün sonra dışarıda elini kolunu sallayarak geziyor belki de bu sefer birini öldürüyor. suç işleme potansiyeli belli olan insanı bırakıyorlar. farklı bir ceza sistemi lazım eğitim akillandirmaz bu insanları
  1
  propanoikacid 24.8.2019 01:54
  otomatik portakalda ludovico vardı, keşke öyle bir şey yapılabiliyor olsa
 • gündem

  gündemi yakalayan ilgi çekici ve sıcak başlıkların eklenmesi gereken bölüm.