19

tanrı tanımazlık(ateizm)

teizm kelimesi yunanca da “tanrı” anlamına gelen “theos”dan türemiştir. bu kelimeden de “tanrı inancına sahip olmak” ya da “tanrıya inanmak” anlamına gelen theism anlayışı ortaya çıkmıştır. ateizm kelimesi de ingilizcedeki “theism” kelimesinin başına “a” ön takısı getirilerek oluşturulan “ateizm” kelimesi, türkçede “tanrı tanımazlık” anlamına gelmektedir.

inançsızlık denildiğinde hemen akla ateizm gelmektedir. ateizm, tüm tanrılara, dini inançlara ve özellikle dinlerin kabul ettikleri ruhani güç boyutundaki metafizik kavramlarına inanmayan felsefi bir düşünce akımıdır.ateistlere göre “inkar” var olan bir şeyin reddedilmesi anlamını taşır, oysaki ateistlere göre tanrı var olmadığı için onun inkar edilmesi de yanlış bir terminolojik kullanım olacaktır. ateist inancıyla tüm tanrılar reddedildiği gibi tüm inançlar ve ruhani varlıklar da reddedilmektedir. ateizm, din ile ilgili bir kavram değil, tanrı ile ilgili bir kavramdır. dinlerin varlığı, dinlerin tanımının ne olduğu, dinlerin iyimi yoksa kötümü olduğu gibi konular ateizmin ilgi alanı dışındadır. ateizm her tür metafiziği reddettiği için kendini metafizik öğeler üzerinden temellendiren bazı dinlerin metafizik boyutlarını da reddeder. yani bu duruş özellikle dinlere karşı sergilenen bir duruş değil genel olarak tüm metafizik inanışlara karşı bir duruştur.
ateizm; yaratıcı ve müdahaleci bir tanrıyı kabul eden teizm’den, yaratıcı ancak müdahaleci olmayan bir tanrıyı kabul eden deizmden, tanrının evrenin kendisi olduğunu savunan panteizmden; bunun yanı sıra tanrının varlığı veya yokluğu konusundaki soruları cevapsız bırakan agnostizmden tanrı’yı kesin olarak reddetmesiyle ayrılır.
ateizm doğrudan din veya iktidarla ilgili bir kavram değil, tanrı ve metafizikle ilgili bir kavramdır.
günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık %2.3’ü kendini ateist olarak tanımlamaktadır. ülkeler bazında bir sıralama yapmamız gerekirse; japonya da bu oranın %64 ila %65 arasında olduğunu düşünülürken, rusya da bu oran %48’lerde seyretmektedir. ayrıca 2006 da yapılan araştırmaya göre türkiye’de ki ateist oranı %2.5-%3 civarındadır.
özünde felsefi bir problem olan ateizm, daha sonraları düşünce yapısı olarak siyasi veya politik düşünce temellerinde sosyalizm fikirleriyle sentezlenmiştir. özellikle karl marx, f. engels ve lenin’in görüşlerinden hareketle kurulan sosyalist yönetimlerde ateizm; markzist ve leninist dünya görüşünün ayrılmaz bir parçası olarak görülmüş ve “ilmi ateizm” adıyla takdim edilmiştir.
 • 0
  yuceltanay 9 ay önce
  öncelikle ateizmin tarihiyle ilgili tarihi bulgular, ilk dinlerin ortaya çıktığı ve tanrı kavramının da savunulduğu eski antik çağ tarihine değin uzanmaktadır. özellikle maddeciliğin en önemli temsilcilerinden olan demokritos ve epikuros ateizm’in en ünlü temsilcileridir. ateizm tarihi gelişimini sürdürmekteyken özellikle orta çağdaki kilise ve ruhban sınıfının sert müdahaleleriyle bu düşüncelerini açıkça ifade edememişlerdir. daha sonra 18. yüzyıla gelindiğinde bazı düşünürler tanrı’nın varlığını sorgulamaya başlasalar da; ateizm en parlak dönemini 19. yüzyılda marx, engel, lenin, feuerbach ve troçki gibi diyalektik materyalist (maddeci) filozofların döneminde yaşamıştır.
 • 1
  orr 9 ay önce
  1
  yuceltanay 9 ay önce
  kelimenin etimolojik anlamı odur
  1
  orr 9 ay önce
  yahu ondan mı bahsediyorum? bütün yazıyı başka siteden kopyalayıp buraya yapıştırmışsın. bari nereden kopyaladığının altta bilgisini ver.
  1
  yuceltanay 9 ay önce
  çok merak ediyosan araştır .nerede kopyaladığı mı nereden çıkardın?beni tanıyor musun, google.com'a yücel tanay kim diye?
  1
  orr 9 ay önce
  tatmin edici otobiyografi var. anlatmaya gerek yok. mükemmel.
 • 1
  nuktedan 9 ay önce
  sanki tanrı varmışta, ateistler tanımıyormuş gibi bir manaya gelen çevirmedir. bence yanlış bir çevirmedir.
  tanımak fiili, "zaten olan, gözle görünür, ölçülebilen bir şey"i ifade eder. bunu tanımazlıktan gelmek başka birşeydir.
  oysa ki ateistler, şöyle söylerler.
  "tanrı varda, biz mi inanmıyoruz?"
  yani ortada, ölçülebilir, gözle görünür, yada hissedilebilir, somut birşey var da, biz mi inkar ediyoruz?

  "tanrı tanımaz" çevirisinde de, yine gizli bir ifadeyle "tanrı vardır, ama bunlar onu görmezden gelir" ifadesi kullanılır. yanlıştır, yanlış çeviridir.
  1
  yuceltanay 9 ay önce
  kelimenin etimolojik çevirisidir.ateistler tanrının var olduğuna inanmazlar
  0
  nuktedan 9 ay önce
  siz öyle düşünüyorsunuz.
  "var olduğuna inanmazlar" cümlesinden çıkan da bu puvo.
  tanımaz kelimesinde de bu çıkıyor.
  ortada bir şey -nen- var, fakat göz göre göre ateistler inkar ediyor gibi.
  maalesef çeviri, daha baştan yanlış yapılmıştır.
  subliminal bir şekilde, zaten ortada olanı yok saymaya çalışan gibi.
  bulmacalarda da böyledir. tanrı tanımaz : ate.
  0
  jack_sparrow 8 ay önce
  peki ya duygular?? acıyı tarif et? mutluluğu tarif et?.
  edemezsin çünkü bu bi histir. eğer onlar tanrıyı bu yüzden tanımıyorlarsa (somut bir delil) duygularını nasıl ifade ediyorlar?
  her neyse ben herkesin dinine görüşüne saygı duyarım ama ateizm çok saçma geliyor bana be dayı
  😉saygılar...
  -1
  nuktedan 8 ay önce
  duygularını görebildiğimiz başka canlılarda var. duygu, acı yada mutluluk, insana has bir özellik değildir.
  bir şeyin varlığının ya da yokluğunun kriterleri bunlar değildir.
  şu halde, neden diğer hayvanların ve canlıların dini yokta, insanın var?
  daha zekiyiz diye mi?
  peki, bu zekiliğin kriteri ve ölçüsü ne?
  yani mihenk taşını kim belirliyor?

  mesela, afrika daki aç insanları gösterip, "tanrı yoktur" teziyle, tok insanları bakıp "tanrı vardır" demek aynı derecede zırvadır.

 • 0
  acupofcoffee 8 ay önce
  inançsızlık bir inanç biçimi değildir.
  bir şeye inanmazsanız bu sizi " bir şeye" inanıyor yapmaz.
 • 0
  memphala 8 ay önce
  benimde içinde olduğum bir düşünce biçimidir
 • 0
  yuceltanay 8 ay önce
  çok teşekkürler yorumlarınız için
 • 0
  reightchu 8 ay önce
  ateş sizi çağırıyor dkeldkel
 • 0
  seyyahmhnds 8 ay önce
  günümüz ateistleri kızların ilgisini çekmeye çalışıyor
  0
  yuceltanay 8 ay önce
  evet doğrudur.
 • 2
  hamzaeren 8 ay önce
  herkesin kendi tercihidir fakat bence ateist insanların ya tam olarak dinleri araştırmadığı ya da etrafından kimselerin onlara dinler hakkında düzgün açıklama yapamamasından kaynaklanıyor bu tanrıya inanmama.
 • 0
  sumperdus 8 ay önce
  genel olarak inanmayan ve inanmamalarında bilimi kullanan insanlar topluluğudur. sanki bilim tanrınıns yokluğunu ispatlamış gibi bilimi kullanırlar ve inanan insanlara cahil muamelesi yaparlar. e sormazlar mı insana senin bu ateizm için kullandığın bilimi ortaya atan bilim adamlarının çoğu tanrıyı kabul ediyor sen hayırdır diye? en çok kullandıkları evrim teorisini ortaya atan darwinde bile hiristiyandı. kişisel görüşüm dinin bilimden tamamen ayrı olduğudur ve bilimin hiç bir şekilde tanrının varlığını ya da yokluğunu ispatlayamayacağıdır. 2+2=4 gibi bir tanrı ispatı olsaydı herkes zaten inanırdı ya da aksi olsaydı inanmazdı. yani din anlamını kaybederdi.
 • 0
  bk132013 8 ay önce
  bence bu fikri kabul edenler insanı sadece akıldan ibaret görmektedir. oysa insan o kadar çok yönlü bir yaratıktır ki... mesela sezgiler asla yabana atılacak bir dürtü değildir. zaten kesin kanıtlanan bir şey deneysel bir doğrudur, iki kere ikinin dört ettiğine kimse şüphe ile yaklaşmaz, bunun için sadece akıl yeterlidir. peki o zaman insanda neden sadece akıl yerine kalp -mecazi anlamda- de bulunmaktadır? neden sezinlemeler, hisler, duygular, ilhamlar...vs. bulunmaktadır? bunlara ne gerek vardır? neden daha önce hiçbir şartlanmışlığı olmayan bir bebek bile huzuru ve huzursuzluğu hissedebilmektedir de biz ne kadar şartlanmış olsak da bir bebekle aynı duygularda buluşabilmekteyiz? acaba düşünürken sadece ama sadece beynimizi kullanmak ne kadar doğrudur? yanıtlanması gereken soru bence budur.

 • dünya dinleri

  Dünyanın büyük dinlerinden yerel dinlere ve inançlar hakkında bilgi vermek

  51 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  yuceltanay

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • hangi, dinden, inançtan olursa olsun önce saygı.
   küfür ve hakaret yok.


29. @horseman | gece