5

puiv'in yönetim biçimi

nedendir bilinmez bu akşam uyumadan önce aklamı geldi. puiv'in yönetim şekline monarşi yada oligarşi diyebiliriz. peki ya başka bir şekilde yönetilseydi?

mesela demokrasi. puive eklencek şeyleri üyeler "halkın fikri" bölümüne açılan başlıklardan seçilecek ve meclise taşınacak. belli bir kuralara göre her yıl meclis üyeleri seçilecek ve bu kişiler "meclis" bölümünde seçilen konu hakkında kendi fikirlerini belirtecekler. ve önce başkan yardımıcısı en mantıklı olanı meclisten seçecek ve başkana sunacak, başkan kabul ederse artık puive uygulanacak.

belki de teokrasi. seçilecek olan dinle yönetilen puiv'e birçok yasak gelicek ve monarşiyle karışık bir yönetim biçimi olucak. puiv'e davet edilen imam, papaz vb. sözlük yazarı din adamları burada kurallar hakkında gelen soruları cevaplayacak.

aristokrasi de olabilir. başka yerden gelen tecrübeli sözcük yazarları piramidin en tepesinde olduğu için kuralları belirleyebilecek ve istediği zaman üyeleri cezalandırabilecek.

bilemiyorum sizce en iyi nasıl olabilir?
 • 0
  404butfound 6 ay önce
  demokrasi ile yönetilse, başımıza erdoğanın sanal versiyonu gibi bir şey gelirdi. hep derim en iyi yönetim biçimi diye bir şey yoktur zira tüm yönetim biçimleri boktandır. yönetilmememiz lazım, o durumda da zaten 100 yılda herkes birbirini öldürür ve dünya da bizden kurtulur. oh ne güzel. şimdiki şarkımız ise muazzez ersoydan demedimmi beni al diye koynuyn a saklarken
  0
  pentaigo 6 ay önce
  ne demek platon - devlet hatalıdır yav? şaka maka kusursuzu bulmak için zaten kusursuz olmamız lazım. önemli olan en iyiyi bulabilmek. yoksa herkes sofistim ben diyip davayı kapatabilir :)
  0
  404butfound 6 ay önce ~ 6 ay önce
  bizi zaten buraya kusursuz olan kusursuz olmadığımızı fark edip kusursuz olanın yaptığı kusursuz sisteme girebilmek için en azından kusursuz olmaya çalışın diye göndermiş.
  0
  pentaigo 6 ay önce
  ama kusursuz olmayan asla kusursuz olamaz benim düşüncem.
  1
  ofsaytsizburak 6 ay önce
  demokrasi eğitimli toplumlarda en iyi uygulanabilir.
  böyle topraklarda demokrasi ne kadar iyi uygulanabilir ki kuramı karalıyorsun?
  demokrasi günümüzde en iyi yönetim biçimidir. aslına yakın olarak uygulanan ülkelerin refah seviyesinde bunu görüyoruz.
  belki ileride daha iyisi çıkar bilemeyiz tabi. ama şuan elimizdeki en iyisi bu. karalayacak olanlar da bi zahmet alternatif sunsunlar lütfen.
  1
  404butfound 6 ay önce
  çok doğru söylüyorsun. fakat eğitimli toplum olma aşamasına sence bu yönetim biçimi ile ulaşabilecek miyiz? neredeyse tamamının dalavereci, gizli sahtekar olduğu toplumda hiçbir sistem işlemiyor işte. tabi ben kanadaya göre değerlendirmedim, görüş açım kıt
  0
  ofsaytsizburak 6 ay önce
  işte herşeyin başı eğitim diye boşuna kimse söylemiyor.
  ayrıca eğitimli toplumu milattan önce yunanlılar dağınık dağınık başarmışsa ki demokrasiyle yaptılar, şu bilgi çağında bunu başarmak zor olmamalı. yeter ki art niyetli olmayalım. doğru adamları seçelim. faaliyetlerde bulunalım.
 • 0
  mavi_var 6 ay önce
  böyle iyi ?
dün
 • puiv içi

  puiv içerisindeki konular

  115 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ismail5412
  www

 • bu bölüm #puiv bölümünün alt bölümüdür.
  • puiv üyelerine hakaret ve küfür yasaktır.
  • +18 paylaşımlar yasaktır.
  • puiv'deki başlıklar, bölümler ve üyeler dışındaki konular yasaktır.