0
mafia hakkında bilgiler.
mafia oyunu ilk olarak 2003 yılında ortaya çıkmıştır.
klasik bir mafya oyunu olarak başlayan oyun, arasında ihanetler ve benzer bir çok şey bulunan bir efsane haline gelmiştir.

thomas "tommy" angelo (30 ağu 1900-25 eylül 1951):oyunun ana karakteri ve yönettiğimiz kişidir.önceleri taksi şoförüyken mafia içine girmiş ve kısa zamanda saygıdeğer bir mafia adamı olmuştur.bunların yanında iyi kalpli,sadakatli ve yardımsever bir kişiliğe sahiptir.sonrasında kimlik değiştirip yeni bir hayata başlamıştır fakat yıllar sonra deşifre edilip 2 yabancı (joe barbaro ve vito scaletta) tarafından öldürülmüştür.

konusu

oyun, 1930 sonbaharından 1938 yılına kadar olan bir dönemde ; new york ve chicago'yu temel alarak oluşturulmuş, kayıp cennet olarak nitelenen şehirde geçmektedir. oyunun ana karakteri olan thomas (tommy) angelo, ilk başta sıradan bir taksi şöförü iken, istemeyerek de olsa salieri'nin adamlarından biri olmuş ve beklenmedik bir şekilde bu organize suç örgütünde hızla yükselip, salieri'ye morello ile olan savaşında yardım etmiştir. daha sonra yaşadığı hayattan kızını ve karısını kurtarmak isteyen tommy ; hikâyesini dedektif norman'a anlatmış ve bunun karşılığında yeni bir kimlik ile yaşamak istemiştir.

morello'nun adamlarından kaçan don salieri'nin üst düzey adamları paulie ve sam ; bir kaza sonucu yolda kalmış ve taksi şoförü olan thomas angelo'dan kendilerini kurtarmalarını istemiştir. thomas'ın bunu başarması üzerine salieri iş teklifinde bulunmuş ; fakat thomas bunu kibarca reddetmiştir. sonraki gün taksisi ile ekmek parası kazanmak için uğraşırken morello'nun adamları tarafından saldırıya uğramış ve kendini kurtarması için salieri'den yardım istemiştir. akabinde salieri'nin adamlarından biri olmuş ve kısa zamanda salieri'nin en güvendiği isimlerin başlarında gelmiştir.

daha sonra tommy, salieri'nin barında barmen olarak çalışan luigi'nin kızı sarah ile evlenmiş ve bu evlilikten bir kız çocuk sahibi olmuştur.

yıllar ilerledikçe salieri ve morello arasındaki savaş büyümüş ve salieri'nin 20 yıllık arkadaşı frank, salieri'yi satmıştır. omerta(mafya kanunları)'ya göre frank'ın ölmesi gerekmektedir ve bu emri salieri,tommy'nin uygulamasını istemiştir. tommy havaalanında frank'a avrupa'ya gitmesi için izin vermiş ve bu da senaryonun en önemli anlarından birini teşkil etmiştir. ayrıca bu olay tommy'nin salieri'ye olan sadakat eksikliğini gösteren ilk durum değildir, daha evvel de infaz etmesi gereken bir kadını sarah'nın arkadaşı olması dolayısıyla azad etmiş gitmesine izin vermiştir, bu durum da son bölümde sam tarafından vurgulanacak tommy'nin fişinin çekilmek istenmesinin ana sebeplerinden biri olarak gösterilecektir...

savaşın giderek şiddetlenmesi ile salieri'nin emirleri daha da sertleşmiş ve tommy'e şehrin milletvekilini doğum gününde bir gemide öldürme emrini vermesine neden olmuştur. daha sonra morello'nun kardeşi sergio morello jr.'un ve nihayetinde don morello'nun infazları gerçekleşmiştir. bu infazların hepsinde tommy bulunmuş ve bu arada don salieri'ye düzenlenen bir suikasttan da salieri'yi korumuştur.

morello'nun ölümünden sonra şehrin tüm işletme gücü salieri'ye geçmiş fakat salieri bununla yetinmeyip uyuşturucu işine de girmek istemiştir. bir iş sırasında tommy ve paulie salieri tarafından kullanıldığını anlamış ve paulie'nin daha önce teklif ettiği banka planını devreye sokmuşlardır.

başarılı geçen soygundan sonra paulie ve tommy zenginlik rüyalarını gerçekleştirmiş olmanın tadını çıkarırken ; salieri bu işi öğrenip yanına çekmeyi başardığı sam'e ikisinide öldürme emri verir. paulie'nin evinde kurşunlanarak ölmesinden sonra sam ile müzede buluşan tommy ; kendisine hazırlanan büyük suikasttan kurtulup sam'i öldürür ve dedektif norman'a giderek salieri aleyhine tanıklık edebileceğini söyler.

dava sonucu salieri idam edilmiş ve birçok adamı elektrikli sandalyeye oturtulmuştur. tommy bir süre sonra empire bay şehrine taşınır ve yeni bir kimlik ile bir şirkette şoförlük yapmaya başlamıştır. emekliliğin tadını çıkarttığı günlerde tommy bahçesinde çimlerini sularken bir araç durur ve içinden inen iki kişi (joe ve vito bkz:mafia 2) tommy'yi eski adıyla (bay angelo) çağırır. tommy evet karşılığını verdikten sonra vito : mr. salieri sends his regards.(bay salieri saygılarını sunar) der ve tommy'yi öldürür.

not: oyunun omerta bölümüne başlamadan önce tommy, vincenzo'ya silah almaya gider ve vincenzo tommy'e sawed off shotgun verir. ardından vincenzo, tommy'e "sicilyada biri bu silah ile öldürülürse ihanet etmesinden dolayı vurulduğunu herkes anlar..." der. oyunun sonunda thomas angelo'nun da bu silah ile öldürülmesi güzel bir mesaj taşımaktadır...

kaynak tr.wikipedia.org/...he_city_of_lost_heav


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...