insanlar istedikleri gibi yaşamalı ve sevmeliler.
 • 0
  horseman 2.6.2019 19:15
  mary shelley (haifaa al mansour, 2017)
 • 1
  hedap 2.6.2019 19:29
  facebook'ta bir sayfa açsan para kazanırsın ha harcıyosin kendini:)
  1
  horseman 2.6.2019 20:51
  nilgün bodurdan farklı olarak ne yapıyorum ki :d
  1
  hedap 2.6.2019 20:57
  en azından alıntı yaptıklarını söylüyorsun yani bir farkın var:?
  1
  horseman 2.6.2019 21:02
  olsun be hepimiz birer nilgün bodur değil miyiz şu hayatta. ne yaptığımızı bizim bağlar sandığımız ama hiç oralı olmadığımız, bir de üstüne ağzımızdan çıkanın kulağımızdan çıkmadığı şu dünyaya hepimiz birer nilgün bodur değil miyiz he :d
  1
  hedap 2.6.2019 21:30
  başlangıçta evet öyleyiz aslında. ama bizi farklı yapan süreç, gördüklerimizi ve etkilendiklerimizi kendi süzgecimizden geçirerek ortaya kendimize ait fikirler ve düşünceler ortaya çıkardığımızda başlıyor. ne kadar çok şey görüp okuyup sentezlersek ortaya çıkan düşünce ve fikirlerde o kadar bize ait olur:)
  1
  horseman 2.6.2019 22:06
  söylediğine katılmakla birlikte bizi biz yapan değerlerin aslında kaotik olayların harmanlanmış ürünü olduğunu söylemek isterim. tek başına bir anlam ifade etmeyen değerler bütünüdür insan. ınsanın anlamlasmasi için insanlaşmasi gerekiyor. insan olmanın yolu da nilgün bodur olmaktan geçiyor. bence herkes bir gün nilgün bodur olacak :d
  1
  hedap 2.6.2019 23:01 ~ 23:06
  ben de söylediklerine katılmakla birlikte şunu da aktarmak isterim; bence herkes bir gün olması gereken kişi-insan- olacak. istese de istemese de. tüm bu çalkalanmalarin içinde insan nereden ne kadar birikim ve deneyim elde ederse, hayatın sunduğu basamakları o kadar rahat çıkar.
  kimine göre eziyet kimine göre ise olması gereken bir durum olabilir tabi tüm bunlar:)
  vereceğim örnek ne kadar alakalı olabilir orası tartışılır ama olabildiğince küçük ve basit olmasına çalışayim; arabaya bindim ve sigara çıkardım, tam yakacaktim ki baktım çakmak yok. hemen önümde ki çalışma nedeniyle kapatılmış yolda sigara içerek yürüyen birini gördüm, o yola girdim adamın yanına yanaşıp cami indirdim ve ateş istedim. ardımdan bir araç daha arkamdan geldi ve sağımdan geçip gitti.
  sigarami yaktıktan sonra ileriden dönüş yapmak için gittim ki araç da önümde durdu. yolun kapalı olduğunu bilmiyordu ve akşam vakti ben o yola girdiğim için o da o yola girdi. ben dönünce o da geri döndü.
  işte biz de hayatta bazen insanların söylediklerine veya yaptıklarına göre hareket ediyoruz. sonunda aynı kaderi yaşayacagimizi bilerek ve kabullenerek tabi.
  o insanların yaptıklarının kendilerini de aynı çıkmaz yola sokup sokmadılarina bakmıyoruz hiç.
  burda da devreye deneyim giriyor.
  hayatı doğaçlama ve deneyimlere bağlı kalarak yaşamak ve kendi yaşamımızın dışında ki gelen tüm sesleri sadece sentezlemek ve kendi aklımıza ve mantıgimiza oturtarak yaşanacak bir düşünceyi yaşamamizin merkezine konumlandirmak.
  işte o zaman tüm sesleri dinler, tüm yapılanları görür tüm söylenenleri duyar ama onların hiç birini bizzat uygulamaya kalkmaz önce düşünür,akleder, ve kendimize ve benliğimize uygun hale getirinceye kadar sentezledikten sonra tüm bunları yaşamımiza uyarlanmış şekilde enjekte ederiz:)
  1
  horseman 3.6.2019 00:05
  cok haklısınız bayım. tecrübelerle süslenmiş anlatımınız içinde kişinin bakış açısına göre güzel mesajlar barındırıyor. benim bakış açım ise insanın bir gün olmak isteyeceği kişi olması. yani demeniz o ki bayım, insan bi ölçüde çevresindekilerin toplamıdır. insanı şekillendiren, yaşamını kolaylaştıran ve hayat dediğimiz olguyu anlamlandirmada çevresinin çok etkisi var. ne kadar çok çevresini tanıyıp geniş çevrelere ulaşırsa benliğine de o kadar kısa sürede ulaşır mı diyorsun
  1
  hedap 3.6.2019 04:00
  yani kısaca insan benliğine, özüne ve kendi kişiliğine ulaşmak istiyorsa bunu en kısa yoldan; sürüden ayrılarak kendi çobanı olmakla yapabilir bence.
  çevremizden dolayı maruz kaldığımız etkenler düşüncelerimizi temelden etkilememeli. hepsini dinlemeli-en aykırı olanı bile- ama onlardan tamamen etkilenmeden kendimize en uygun gördüklerimizden bir parça almalı ve hazırladığımız zeminde kendi sanat eserimizi oluşturmaliyiz.
  başkasının oluşturduğu sanat eserlerini kolaya kaçarak kopyalamamaliyiz. ve bu oluşturduğumuz sanat eserine dönüp baktığımızda, "işte bu benim" diyebilmeliyiz.
  bunun temelinde de ilk başlarda sana katıldığım "evet başlangıçta öyleyiz aslında" dediğim kısım gibi kendimizi çevreye ve dış dünyaya kapamadan herkesten her şeyden fikir alarak elimizi doldurmaliyiz. bu da bizi başlangıç için evet nilgün bodur yapar:)
  1
  horseman 3.6.2019 14:46
  bana söyleyecek söz bırakmadın 😂 sanırım hepimiz nilgün boduru yanlış anladık ve esamesini doğru okuyamadık. bu da bizim ayıbımız
  1
  hedap 3.6.2019 20:55 ~ 20:56
  zaten ben buraya ne ara geldim hiç anlamadım. ne içirdin bana n yoruma ilaç mı attın 😆
  1
  horseman 3.6.2019 22:57
  hahaha işte bunlar hep rafadan tayfa 😂