parasını ödediğimiz hizmeti rica minnet ile yaptırmak.

  9
  zenginmutfagi 19.9.2018 11:26
  ilginç değil mi?
  başka ülkelerde de var mı yoksa sadece bizde mi var ?
  kasaba gidiyorsun "rica etsem, daha yağsız olabilir mi?" diye soruyorsun, sanki küfür etmişim gibi yüzüme ters ters bakıyor, tamam falan da demiyor, kaldığı yerden devam ediyor işine,
  manavı aynı, incirlerin canı çıkmışları vermeye kalkıyor, ezik koymayın lütfen diyorsun, onları kime satıcam peki diyor, bak hele bak cevaptaki güzelliğe bak,
  eşya alırsın, satarken senin yanında olan satıcı, ürünü gönderirken bir anda bizim bizanslı olduğumuz kanısına varıp, "beyefendi ürün temin edilsin göndericez ne bu acele?" diyor, ama sayın sığır böyle konuşmamıştık değil mi?
  evde tadilat var, ustaya parayı önden verdiysen vay haline, asım bey bugün gelecek misiniz? yani işler yoğun bakalım, belki, inşallah yarın... vs vs.
  sen kibar oldukça, rica ettikçe parasını tam istediği gibi vermene rağmen, karşındaki işini layığıyla yapmaya neden özen göstermez ki?
  bir diğer sorun da sen kibar oldukça korkak olduğunu sanmaları ki bu kısma denk gelmiyorum hayır ben o noktada zaten "işini adam gibi yap yoksa" ile biten cümleye geçmiş oluyorum ve niyeyse işler birden tıkır tıkır yürüyor. böyle mi olmalı illa?
 • 2
  aydakigunes 19.9.2018 15:41
  devirle birlikte insanların da değişti bir gerçek. yok neymiş dolar olmuş bilmem kaç lira.
  kaldı ki işini düzgünce yapan insan kaldığını düşünmüyorum. -genellemeleri sevmem ama yadsınamaz gerçek-
  bence türkiye'nin her şehrinde durum böyle.
 • 1
  pentaigo 24.9.2018 19:06
  vov çok haklı bir isyan olduğunu düşünüyorum. bu durumla karşılaşmamızın asıl sebebi ne acaba?
  1
  zenginmutfagi 25.9.2018 15:07
  ülkemiz insanının, kibarlık, nezaket, alçak gönüllük gibi kavramlara uzak oluşu, bunları gösteren insanlara ezilecek birer korkak gözüyle bakmaları. halkımızın genelde de oluşan haksızlığa ses çıkarmayışı da buna sebeptir, hep daha kötü ile örneklendirildiğimiz için mevcuta şükür ve isyan etmeme öğretisidir yani para da versen bu hizmeti bile bulamayanlar var, şükür et gibisinden, tam anlatabildim mi bilemiyorum ;)
 • 1
  666o999 25.9.2018 15:41 ~ 15:42
  bu insanlar ülkemizin kanseri... bunlar gibi başka bir çok çeşit de var; tecavüzcüler, hırsızlar, katiller, pişkin insanlar, hem suçlu hem güçlü olanlar... hepsini tek bir düğme ile öldürme imkanım olsaydı o düğmeye düşünmeden basardım. yaşayan tek son kötü de ben olurdum, haliyle ölmem lazım gider kendi hayatıma son verir bu fedakarlığı da yapardım insanlık için...hepiniz rahat yaşayın yeter ki yeni nesil temiz olsun ve ondan sonrası...
  0
  zenginmutfagi 25.9.2018 15:44
  haklısın :(