üçkağıtcı stalin

  5
  kenevir 3.12.2019 01:53
  öncelikle bu içerik komünizm'e sallanmak için açılmamıştır. zaten komünizme sallamaya gerek yoktur sistemin kendi istismara çok açık olduğu için üzerine konuşmak zaman kaybıdır. bugün burada biraz stalin'e giydirecem. stalin'de komünizmin istismarını güzelce yapan ekmeğini yiyen bir elemandır. neyse gelelim mevzuya;

  hepimizin bildiği üzere erzurum kongresinde alınan bir karar şudur; '' ulusal sınırlarımızda emelleri olmayan herhangi bir devletten yardım alınabilir.'' bu karar dönemin koşulları düşünüldüğünde akla yatkındır çünkü ordunun büyük kısmı terhis, silahlar el altında ve ekonomik yetersizlikler mevcut. hem yedi dünyayla hemde damat ferit paşa hükümetiyle bu koşullarda mücadele etmek zor.

  bu maddenin dünya kamuoyuna duyurulmasıyla sınırlarımız dışındaki müslümanlardan ve türklerden yardımlar geliyor. resmi kayıtlara göre en çok yardım sscb'den gelmiştir. ama neden ve nasıl?

  şöyle ki; bolşevik ihtilanin ordusu kızıl ordu ve çarlık rusyanın ordusu beyaz ordu arasında bir mücadele var. bu karışıklıkla beraber, bir de ayaklanma bulunmakta. basmacı hareketi yani türkistan'ın bağımsızlığı için ayaklanan azerbeycan türkleri, özbekler,kırgızlar... gibi boyların mücadelesi.

  milli mücadelemizden haberdan olan sovyetlerdeki bu türkler bizlere yardım göndermek istiyor fakat bunu sivil yolla yapmak çok güç. mecburen sscb aracılığıyla bu paraları anadoluya gönderiyorlar. yani ellerinde avuçlarında ne varsa, ayaklandıkları adama stalin'e anadoluya göndermesi için parayı teslim ediyorlar.

  peki stalin ne yapıyor? elbette bu yardımın anadoluya ulaşmasını(!) sağlıyor ama neden? çünkü itilaf devletlerine karşı (emparyalizme karşı) bir hamle yapmış olacaktı ve belki ileride sosyalist düşünceyi olası bir türk devletine yaymak istiyordu.

  bu dönemde stalin ve atatürk arasında ki mektuplaşmaların olduğu ve atatürk'ün komünize hiç sıcak bakmadığı ve türk toplum yapısına hiç uygun olmadığı görüşleri mevcuttur. hatta bazı kaynaklar atatürk'ün komünizm için; ''komünizm türk dünyasının düşmanıdır, görüldüğü yerde başı ezilmedir'' söylemini vurgularlar.

  gelelim stalin'in şerefsizliğine...
  stalin basmacıların gönderdiği paranın bazı kaynaklarda onda birini bazı kaynaklarda onda üçünü anadoluya gönderdiğini bu paraların çok büyük bir kısmını ise kızıl ordunun, beyaz orduyla mücadelesine harcadığını söyler.yani işin özü stalin anadoluya gönderilen yardım paralarını gasp etmiştir.(buna rağmen en fazla yardığımı aldığımız ülke artık boyların ne kadar yardım gönderdiğini siz düşünün)

  basmacılar bu durumun farkına varırlar...

  aynı zamanda hindistan, pakistan gibi (evet şuan aralarında bölge krizi olsa da) milletlerden müslümanlarda kollarında ki bileziklere kadar anadoluya yardım amaçlı göndermişlerdir. yardım yolu üzerinde de basmacılar bulunmaktadır. stalinin şeref yoksunu gaspında haberdar olan basmacılar (azer türkleri,kırgızlar,özbekler ...) gelen diğer yardımları almak istememiş, mevcut durumun izahını yapmışlar ve bu yardımın stalin' teslim edilmeyip başka bir yol ile anadoluya ulaştırılması gerektiğini söylemişlerdir.

  lojistik yetersizlikler ve dönem şartları yüzünden hindistan ve pakistan gibi uzak ülkelerin vatandaşlarından gelen yardımlar ancak kurtuluş savaşı sona erdiğinde ülkemize ulaşabilmiş atatürk savaş bittiği için bu yardımı almakta tereddüt etmiş fakat bu paralarla daha sonra ''iş bankası'' kurulmuştur.

 • 1
  lazcoder 3.12.2019 10:09
  stalin'in savunulacak hiçbir tarafı yok.