beyin overrated bir organ mıdır?

  13
  nirvanascoffee 27.2.2018 00:19 ~ 17:17
  beynin nasıl çalıştığıyla ilgili en ufak bir fikri olmayan sıradan insanlardan beyin bilimine yaptığı katkılardan dolayı nobel fizyoloji ödülüne layık görülmüş bilim insanlarına kadar hemen herkesin ortak kanaatidir bu: beyin kainattaki en olağanüstü organdır.

  gerçekten öyle midir? eğer öyleyse beyni diğer organların önüne geçiren nedir? beyni kalpten, dalaktan, karaciğerden ya da pankreastan daha değerli kılan nedir?

  daha da tuhafı beyne methiyeler düzen tüm bu düşüncelerin kaynağının da yine beyin olmasıdır. beynin olağanüstü olduğunu dile getiren herkes kendi beyni tarafından üretilen bir düşünceyi dile getirmektedir aslında.

  öyle midir gerçekten? gerçekten beyin muhteşem bir ötesi bir organ mıdır? yoksa bu büyük bir yanılgı mıdır? eğer bu bir yanılgıysa bunun tek bir açıklaması var: beyinlerimiz bir olup hepimizi kandırmıştır. bizi boş yere kendisinin muhteşem bir organ olduğuna inandırıp kendisini sorgulamamızı ya da yargılamamızı engellemiş demektir.

  şimdi, her şeyi kenara bırakıp kısaca insan beynin yapmakta olduğu işlere bir bakalım ve böylesi işler yapan bir organ ne kadar muhteşem olabilir tartışmaya çalışalım.

  çok değerli bir ders kitabı niteliğindeki "beyin kitabı" isimli eserin yazarı rita carter kitabının girişinde şöyle söyler: beynin tek bir görevi vardır. o da organizmanın hayatta kalmasını sağlamak.

  gerçekten de yaptığı işlere bakılırsa beyin sadece bununla ilgileniyormuş ve başka hiç bir şeyle ilgilenmiyormuş gibi görünür.

  örneğin, gerektiğinde dünyayı farklı algılamamızı sağlayarak bir takım kötü olaylardan kaçınmamıza ön ayak olabilir. üzerimize bir silah doğrultulmuş vaziyetteyken, efelenmemizin önüne geçecek duyguları bize yaşatabilir ve alttan aldırmak suretiyle hayatta kalma şansımızı artırabilir. kendisinin tehdit olarak algıladığı bir durum karşısında kalp ritmimizi hızlandırabilir, bizi terletebilir, nefes alış veriş hızımızı artırabilir ve sindirim sistemine işine ara vermesini emredip enerjimizi artırabilir ve böylece bizi tehditten sakındıracak "savaş ya da kaç" durumuna hazırlayabilir.

  hiç çaba sarf etmemize gerek kalmaksızın yürümemizi, konuşmamızı, hayal kurmamızı, geçmişe gitmemizi, araba ya da bilgisayar kullanmamızı sağlayabilir.

  ve daha bir sürü pek çok şey.

  bunlar ok, son derece hayranlık uyandırıcı da madalyonun bir de öbür yüzü yok mu allah aşkına?

  bir kere bize, sahip olduğumuz her şeyi bir çırpıda kaybettirecek ölümcül kararlar da aldırabilir.

  sigara, içki, kumar gibi öldürücü alışkanlıkları kolaylıkla edinebilir. alışkanlık söz konusu olduğunda yararlı ile zararlıyı ayırt etmeyi bir türlü beceremez.

  ortada hiç bir neden olmaksızın bir takım esrarengiz şeyleri görmemizi sağlayıp bizi şizofrene bağlayabilir.

  bazen, anlamsızca hüzünleri başımıza sarıp hayat enerjimizi bizden tümüyle alabilir.

  alacağımız kararların rasyonelliğini asla tam anlamıyla ortaya koymayı beceremez.

  iki şeyi aynı anda bilinçli bir şekilde asla yapamaz. iki farklı ağrıyı aynı anda duyumsayamazsınız. eğer aynı anda iki organınız birden sızlarsa, beyniniz bunlardan daha az sızlayanı kapatıp daha çok sızlayanı size hissettirir.

  beynin tüm yapabildiği yaşamı boyunca elde ettiği tecrübe ve öğrenilmişliklerden kurulu tutarlı bir hikaye yazmaktan başka bir şey değildir. bir şeyle ne kadar çok karşılaşırsa ona dair kavrayışı o ölçüde gelişir. asla doğruluğu ya da yanlışlığıyla, erdemliliği ya da kötülüğüyle ilgilenmez.

  bir şeye dair net bir kanısı hiç bir zaman yoktur ama duruma göre her daim net kanılar üretir. örneğin, bir şeyi kolay hatırlayıp hatırlayamadığınıza bağlı olarak size güzel ya da çirkin gösterebilir.

  aynı konuda karnınız açken farklı karnınız tokken farklı düşündürür. bu konu önemli puvolar çünkü bununla ilgili yapılmış çok değerli çalışmalar var. abd'de yapılan pek çok çalışmada yargıçların verdikleri kararlar incelenmiştir. bunlardan birinde yargıçların kefaletle serbest bırakma kararları mercek altına alınmıştır. ne bulundu dersiniz sonuçta? yargıçların yemekten hemen sonra önlerine gelen kefalet dosyalarını büyük çoğunlukla onaylarken yemekten hemen önce gelen dosyaları ise büyük çoğunlukla reddettikleri tespit edilmiştir. ayrıca bir kefalet başvurusunun yargıçların tok olması durumuna göre onaylanma ihtimalinin değiştiği de şüpheye yer olmaksızın ıspatlamıştır.

  ve daha pek çok şey.

  şimdi siz karar verin dostlar. beyin sizce de biraz overrated bir organ değil mi?

  bu arada bu soruyu sorduranın da benim beynim olduğunu unutmayın. nasıl bir beyinse artık kendisinin overrated olabilme ihtimalini düşünmeme izin veriyor. beynim çok demokrat benim yahu :)
 • 2
  ısempatiqı 27.2.2018 00:26
  o halde dünyadaki bütün insanları suçsuz görebilirmiyiz gördüklerimizi beynimiz yansıtıyor olabilir mi biz sadece onun kölesi olabilir miyiz ? dostum bölüme renk katan bir konu teşekkürler yorum yaparım daha bir daha okuduktan sonra
  1
  nirvanascoffee 27.2.2018 00:35
  gerçekte bütün insanlar işledikleri fiilerden masum olabilir.

  ancak bunu kimse tartışmaya açmaz, açmıyor. bunu konuşanlar sadece beyin bilimcileri. insan beyninin nasıl çalıştığı üzerine araştırma yapan insanlar ki onların da bu tür konularda karar verebilme yetkisi yok. ama onlar da kesinlikle böyle bir ihtimale kapı aralamak istemiyorlar ve yazdıklarında bu konuları dil ucuyla gündeme taşıyorlar.

  hatta öyle ki özgür bir irademizin olup olmadığı bile çok tartışmalı. 1983'te ünlü nörolog benjamin libet'in yaptığı çok basit deneyler özgür irade denilen şeyi çoktan tartışmaya açmış durumda. ama yine dediğim gibi kimse buna inanmak istemiyor.

  tabi böyle bir şeye inanmanın ya da bunu tartışmaya açmanın ne olduğunu herkes biliyor aslında. böyle bir tartışma bütünüyle medeniyeti tehdit edip kaos yaratabilir kanımca...

  son olarak ben teşekkür ederim arkadaşım... :)
  1
  ısempatiqı 27.2.2018 00:36 ~ 00:37
  sonunda mis gibi yaşam kokan sorgulayan bir insan
 • 2
  plumerion 27.2.2018 00:38
  sonunda toplumun yüzde 99'unun kutsallaştırdığı ve körü körüne bağlandığı şeyleri de sorgulayan birileriyle karşılaşmak güzel.

  yine de beynin overrated bir organ olduğunu düşünmüyorum.

  ancak şunu diyebilirim ki "beyin" her zaman ve sadece "iyi" nitelikleri taşımak zorunda kesinlikle değil.
 • 0
  nesquik 27.2.2018 00:57
  dürüst olmam gerekirse yazın uzun olduğu için okumadım ama şuanda nörobilim ile alakalı bir kitap okuyorum ve okuduğum şeyler gerçekten çok harika
  0
  urghc 27.2.2018 23:23
  kitabın adını rica edebilir miyim lütfen?
 • 0
  champ 27.2.2018 17:10
  aslında beynimize hükmedebilsek müthiş bir organ fakat sanki başkası kullanıp onun gücüyle bize hükmediyor
 • 1
  aliveli49elli 27.2.2018 17:15
  beynini yersin beynini