17

yeni eğitim bakanı ziya selçuk'tan notlar

meb yeni bakanımız prof. dr. ziya selçuk'tan notlar

- ileride robotlardan dolayı çocuklarımız iş hayatına atılamayacaklar. işten atılacaklar. o yüzden okullar robotların beceremeyeceği alanlara, yani temel insani özelliklerin geliştirilmesine yoğunlaşmalı.

- eskiden şekeri sadece zenginler yermiş. bu yüzden bazı insanlar ne kadar zengin olduklarını göstermek için dişlerini çürütürlermiş. çürütemezlerse de siyaha boyarlarmış. biz de bugün ne kadar başarılı olduğumuzu göstermek için çocuklarımızı çürütüyoruz.

- karnenin sol tarafı talim, sağ tarafı terbiyedir. sol tarafa yazılacak notlar için kurulan sistemleri, altyapıyı ve bürokrasiyi düşünün. bir de sağ tarafı öğretmenlerin ne şekilde doldurduğunu düşünün. sonra da terbiyeli çocuklar yetiştirme konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu...

- eğitim emzirmektir. yani şefkat, temas ve paylaşım olmadan eğitim olmaz. şefkatsiz bir emzirme düşünebilir misiniz?

- doktorun elinde bir ilaç varsa, ona uygun bir hastalık bulur. ölçme değerlendirme sistemlerini bir de bu açıdan değerlendirmek lazım. sayılara işkence yaparsanız, size istediğinizi vereceklerdir.

- ortalamadan hızlı olmak, ortalamadan zeki olmak anlamına gelmez. çocuklar sınavlarda bir veya iki dakikalık sürelerle puan kaybediyorlar. ama gerçek hayatta öyle problemler var ki, bir ömür sürüyor. birkaç dakika süren problemlere de genelde ihtiyaç molası deniyor.

- 21. yüzyıl becerilerinden hangisi da vinci veya mimar sinan'da yoktu? mesela işbirlikçi problem çözme becerisinin boyutlarından bir tanesi de şu; "öğrenci ne zaman dinlemek ne zaman konuşmak gerektiğini bilir." peki 13. yüzyılda yaşayan sadi şirazi ne demiş; "insan ruhunu iki şey karartır. susulacak yerde konuşmak, konuşulacak yerde susmak." 800 sene sonra daha tatsız tuzsuz bir cümleyle karşımıza çıkan bu beceri gerçekten 21. yüzyıla ait mi?

- eğitim ihraç edilebilir ama ithal edilemez. kes yapıştır bir sistemle medeniyet tasavvuru mümkün değildir.

- bir kere başarısız olmak her şeyin sonu değildir. ehliyetinizde kaçıncı seferde aldığınız yazıyor mu?

- bazı öğretmenler iklim oluşturur. bazıları da sadece hava durumu sunar. bu iki öğretmen tipi mutlaka ayrı değerlendirilmeli ve kıymetlendirilmeli.

- öğretmen yetiştirmeyi üniversiteye havale ettik. üniversiteler otuz yıldır iyi öğretmen yetiştiremiyor.
- araçları amaç kıldık; sınav kazanmayı sistemin ana gayesine dönüştürdük. ösym bir dakikada soru çözebilenleri başarılı, iki dakikada çözebilenleri başarısız diye etiketlerken, aslında milyonlarca çocuğumuzun kendine olan güvenini yok eden bir kuruma dönüştü. türkiye'de başarısız olarak etiketlenen onbinlerce çocuğumuz dünyanın iyi üniversitelerinde pekala üstün başarılar ortaya koydular.

- iyi yapamadığımız şeyleri daha çok yapmaya çalıştık. hiç kimsenin ingilizce öğrenemediği bir sistemi onbinlerce yeni öğretmen atayarak devam ettirdik.

- öğretmen kalitesiyle uğraşmak yerine, bilgisayar alımı, sınav sayısını artırma, öğretmene sınav koyma gibi gereksiz işlere yöneldik.

prof. dr. ziya selçuk
 • 3
  sevde 5 gün önce
  yıllar sonra eğitim de yeni bir ışık gibi gözüküyor haydi bakalım allah utandırmasın şu eğitim sistemini bir çözsün..
  1
  hedap 5 gün önce
  yazdıklarının tamamı doğru.
  gelecek vizyonu olan insanları severim.
  zaten gelişim bugünü değil yarin ne olacağını konuşan insanların sayesinde olur.
  inşallah o vizyonu bir an önce yakalarlar.
 • 0
  karakartal1903 5 gün önce
  bakanların ne gibi yetkileri var ?
  0
  hedap 5 gün önce
  önceden sadece imza yani yürütme yetkileri vardı.
  şimdi altlarında kurul var. bu kurul ilgili bakanlığın alanları için çalışmalar yürütüyor. yürütülen çalışmalar bakana sunuluyor, bakan ekleme veya çıkarma yapıyor ve ortaya çıkan son tasarı cumhurbaşkanina sunuluyor.
  yani eğer doğru iş için doğru kişi seçilirse tadından yenmez.
 • 2
  kleptomancy 5 gün önce
  umarım bu adama kendi kadrosunu oluşturması için imkan verilir zira meb'in kadrosu tamamiyle torpilden oluşuyor.
 • 0
  fifthdayofmay 5 gün önce
  ak partili olduğu için kafadan sevmiyorum ama en azından eğitim ile alakası olması iyi bir gelişme.
 • 1
  pensochesia 5 gün önce
  adam öncesinde bu konuları düşünmüş sanırım hadi inşallah artık milli eğitime bir bakan geliyor :)
 • 1
  nemkaldi 5 gün önce
  idealist fikirler. lütfen samimi olup bu idelistlikle eylemler yapsın kendileri. dilerim mesleki başarısından çok ne kadar büyük bir sorumluluk altında olduğunu düşünerek yazmıştır bunları.
 • 0
  ofsaytsizburak 4 gün önce
  türkiye'de bu iktidar varken eğitim sisteminin düzeleceğini sanmıyorum. zira eğitim sistemimiz düzgün olsaydı koltuklarından olurlardı.
 • 0
  ikitek 4 gün önce
  fikirler güzel ama bu hükumetle ne kadar iyi uygulamalar yapılabilir ve hükümet ne kadarına izin verebilir asıl önemli olan orası zaten ülke bu yenilikleri istiyor uzun zamandır

 • eğitim

  Ana konusu eğitim olan içeriklerin toplandığı bölümdür.

  7 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  kalpador


 • 1- yazım kurallarını ihlal eden içerikler,

  2- küfür kullanımı,

  yasaktır.

  3- akıcı, açık bir türkçe kullanınız.