11
biriniz araba üretemiyorsa dükkanı kapatıp gidelim
reis öyle buyurdu bugün. adam haklı beyler kapatın gidin.

dükkan dediği tüsiad tabi
 • 0
  dejin 1 yıl önce
  adam her konuda birilerini suçluyor ya idolum (kalp)
  0
  meqt 1 yıl önce
  aziz yıldırım be like, başarı onundur başarısızlıktaki payı sıfırdır
  1
  dejin 1 yıl önce
  aynen öyle biz yaptık ama siz yapmadınız :d
 • 0
  1_cup_of_sugar 1 yıl önce
  ya biz yerli araba uretmiyor muyduk ne ara tekrar uretemez olduk..
 • 0
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  yanlış mı ulan ? şu dangalak şirketlerin bildiği tek şey dışardan parça veya araba getirmek. bir tane yerli otomobil üreten yok. tembellerle kaynıyor piyasa.
  0
  ananyamus 1 yıl önce
  ulan adamin kanini emiyorlar, destek yok anca kostek oluyor. tabi yurtdisindan gelince marka 1 kazaniyorsa hukumet 2 kazaniyor, niye destek verecekki yerli ureticiye ?
  -2
  filozofunsakali 1 yıl önce
  hiç haber izlemiyorsun değil mi? adam kürsüden kürsüye kendi kendine konuşuyor. dangalak şirketler dediğin de ülkenin uzun yıllardır piyasasında olan köklü holdingler. bu saatten sonra araba piyasasına giremezsin, satacağım tek yer bu ülke olur, onu da insanlar bu paraya daha iyisini alırım der daha iyisini alır. zaten savunduğun herifin vasıfsızlığı bizi geriye götürüyor, fanatiklik yapacak kadar kabiliyetli bir adam değil boşuna yapma.
  0
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  burda fanatiklik yapan sizsiniz ben değil. ben hiçbir tarafı tutmam. tarafların doğru düşüncelerini benimser yanlışlarını eleştiririm. bu adamın söylediği yanlış sözleri olduğu gibi doğru sözleri de var. mesela yerli üretim yapılmaması. yanlışı ise gereken destek verilmemesi yerli üretime geçilmesi için. burda yanlış mı dediğim şey girişimcilerimizin çok az miktarda olması ve üreticilerin kendilerine özgü malları üretmeleri yerine mevcut malın geliştirilip veya direk üretmeleri.
  araba piyasasına giremezsin satacağın tek yer bu ülke olur demişsin bana tesla dışında elektrikli araba odaklı firma söyle. yok. neden yapmıyoruz ? harika profesörlerimiz ve mühendislerimiz var bunlar ya yabancı şirketlerde yüksek pozisyonlarda çalışıyolar ya da akademisyenliğe devam edip laboratuvarlarda şirketlerin takmayacağı projeleri yapıyolar.
  dostum henüz üniversiteye girmediğin için bu konuda biraz bilgisiz olabilirsin normal. ama emin ol benim okul hayatım uzmanlarla konuşarak ve tüm gün mühendislik araştırmaları yaparak geçiyor. onların dedikleri şey "biz sürekli projeler makineler üretiyoruz,mikroelektronik dalında uzmanız fakat bu çalışmalarımı destekleyen ve ciddiye alan yok." şirketlere sunuyolar bu yaptıklarını fakat özgün üretim riskli bir şey olduğu için geri çeviriyolar.
  yani sıkıntı bizim girişimcilerimiz de. riskli yolu tercih etseler dünyada ilklere bile imza atarlar.
  1
  404butfound 1 yıl önce
  o kadar basit değil. her ülkenin yetenekli mühendisleri var mesele bu değil.

  arabayı üretmekle bitmiyor iş. hele birde elektrikli araba. bunların alt yapısı yok ki bizim ülkemizde. yürüyen bir şey yaparsın ama 3 gün sonra öyle bir arıza verir ki bunu düzeltmen aylar/yıllar alır. bir arabanın bunun gibi 10 bin tane farklı hatası çıkabilir. bitti der dağıtırsın bir hata daha çıkar skandal olur yatırım komple batar.

  tesla dediğin dünya'nın teknoloji beşiği kaliforniya'da kurulmuş bir abd şirketi. 9 yıl önce kurulmuş ve hala ar-ge aşamasında bir şirket diyebiliriz. piyasa değeri ise 51 milyar dolar.

  biz daha besicilik sistemini teknolojiye uyduramadık farkındasınız değil mi? amerika'da biftek 10 dolar kilosu. yani onlar için 10 lira. biz hala hayvancılığı beceremediğimiz için etin kilosu 50 lira. geçen kıyma almaya gittim alamadım 42 liraydı. bizim ülke olarak demokrasiden tut, özgürlüğe, fakirliğe kadar çok daha basit ve önemli sorunlarımız var. ne elektrikli arabası :)
  0
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  mühendislik okuyan birine makinenin temelleriyle ilgili konuşuyosun. elektrikli arabaların çok daha basit bir mekanizmasının olduğunu biliyosun değil mi ? üstelik maksimum %20 enerji kaybı varken. içten yanmalı motorlarda bu sayı yaklaşık %60'a çıkıyor.
  şu şekile baksan bile dediklerimi anlarsın. ikisi de dört çekerli. üstteki içten yanmalı motorlu alttaki elektrikle çalışan. çok daha basit bir sistemle enerji kaybını çok iyi seviyelere indiriyosun.
  altyapı konusunda sıkıntılar olur demişsin ama dediğim gibi basit bir yapısı var. daha önce elektrikli arabaların tercih edilmeme sebebi bataryaların eskiden sıkıntılar yaratmasaydı şimdi o sorunlar da çözüldü. diğer problemler ise şarj istasyonları açmak,bu konuda uzmanlar yetiştirmek ve otomobil parça sanayisini dizginlemek. ki bunlar önüne geçilesi kolay problemler.
  elbette tesla'yı geçebilecek firma olamaz çok zor. bu piyasada lider olcaklar. önemli olan tesla'nın vizyonunu benimsemiş yaratıcı şirketlerin kurulması ve zengin iş adamlarının ,devletin bu şirketlere destek vermesi ve yatırım yapması. anca böyle kalkınabiliriz teknoloji anlamında.
  bunlar dışında dediklerin doğru.
  1
  caytiryakisi 1 yıl önce
  arkadaş da onu demeye çalışmış ama dağıtmış konuyu bence.

  vizyon konusu galiba sorunumuz.
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  hiç teknoloji fuarına gittin mi bilmiyorum ama, girişimciler çok fazla, aşırı derece de girişimci gençler var. destek arıyor her biri, bunlara neden destek yok? bak hem fikir olduğumuz nokta ülkenin teknoloji anlamında kalkınması fakat anlaşamadığımız nokta bu malum kişinin doğru söylemediğidir. tesla'nın karşısında da geriden gelen apple var, elektrikli sürücüsüz otomobil testlerini yapıyor. teslayı yıllardır elon musk yönetiyor keza kendisi paypalın kurucularından, spacex kurucusu. sürekli projeden projeye koşan, durmayan, desteğe ihtiyacı olmayan dahi bir adam. yok mudur böyle üretken teknoloji manyakları bizim ülkede? elbet vardır fakat adamı görmüyoruz bilmiyoruz, belkide teknoloji fuarlarında yüzlerce girişimcinin arasında kaybolmuştur. sürekli üreten gençlere sahibiz, koşup yurtdışında destek bulan buluyor, kalan sağlar bizim değildir maalesef sahip çıkanı yok, kaşığa dört delik açıp pirincin suyunu alma projesine yılın projesi ödülü veriliyor bizim bilim anlayışımızda. kim atıyor o kurumların başına bu herifleri? aha bu adam atıyor. yapmak istediğinden sallamıyor bu adam, laf olsun torba dolsun. sen bizim tesla'ya kafa tutacağımızı inanıyorsun ama yok öyle bir olay. elektrikli araba zaten var, bazı illerde elektrikli otomobil ve toplu taşıma üretiliyor ama yurt içinde bu böyle ki bunları biz mi yapıyoruz yoksa başkasına mı yaptırıyoruz hiç bilinmiyor. tesla'da artık sürücüsüz otomobil için uğraşıyor elektrikli otomobillerin zaten 1 numarasında ve rakipsiz, biz bunun için çağ dışıyız. ar-ge çalışmamız yok. tesla bu sektöre yıllarca önderlik edecek, sektör artık tesla ile anılacak, bu olduğunda biz anca ilk testlerimizi o zaman başlatırız, bir ar-gemiz yok, bilen biri yok. o yüzden artık zor bu işler, sıfırdan bir marka yaratmak zor iş çünkü ar-ge olmadan uzun yıllar sürecek bir proje. benim şu köklü dediğim şirketlerin de tek özelliği köklü şirket olması. başka bir halta yaramıyorlar zaten, dışarıdan alsınlar bize satsınlar bu kadar. bu adamların da elbet suçu var fakat onlara kızması gereken bu malum kişi mi? ben kendisinin hiçbir sözüne güvenmediğim gibi bu sözleri de hiç samimi değil. temamız aynı fakat ilerlediğimiz nokta farklı, buluşacağımız bir nokta yok.
  1
  hedap 1 yıl önce
  en kolayı o çünkü. üretim zahmetine girmektense dışarıdan getir birleştir sat.
  üretmeye kalkışani da zaten bir şekilde indiriyorlar.
  1999 yılında resmen hükümet tarafından engellendi türkiye'nin araba üretimi.
  türk otomobil fabrikası diye parça birleştirme işini türk üretimi diye yutturdular yıllarca.
  özellikle koç grubunun bu manada ülkeye verdiği zararin haddi hesabı yok.
  koskoca türk sanayicilerin ve is adamları derneği ama bir araba üretmek için ortaya çıkan tek bir grup çıkmıyor.
  demek ki bu iş adamları bu derneği sömürünün bir parçası haline gelmiş demektir.ülkesine değil cebine hizmet eden iş adamları derneği.
  bir de artık iş işten geçti falan bi alışılmış çaresizlik modunu aşılamaya çalışıyorlar genç nesillere. ne yazık ki başarılı bir şekilde işliyor şuan bu politika.
  1
  ofsaytsizburak 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  yok valla kimse kusura bakmasın ben yaklaşık 10 yıl sonra kendi şirketimi kurup yerli üretime geçicem. kendim açamasam da yerli üretim yapan şirkette çalışacam. gerek güneş panelleri gerek elektrikli araba. bizim hocaların bizi teşviklediği konuda üretim zaten.
  hükümet de buna karşı çıkamaz artık çünkü ekonomimizi anca yerli üretim kurtarır.
  1
  hedap 1 yıl önce
  karşı da çıkilmiyor zaten ya hibe desteği alan bir çok kişi var isteyen yapar abi azim olduktan sonra hepsi bahane
 • 0
  enon 1 yıl önce
  araba işi geçti artık hala kaç yıl geriden geliyoruz bakın. adamlar 50 yıl önce yapmış zaten araba ve çok yol almışlar onlara yaklaşmamız bile imkansız bir şey.

  bizim daha bakir olan yazılım sektörüne yönelmemiz lazım. gelecekte para da orada
  0
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  yazılım ve mühendislik konusunda yerli üretimlere geçmemiz lazım.
  0
  enon 1 yıl önce
  yani artık dünya cep telefonlarına girmiş durumda. onlarsız olmuyor.

  araba üretmek için kullanılacak 40-50 milyar dolar buraya kullanılmalı. genç yazılım projeleri desteklenmeli.

  bir whatsapp çıksa bu ülkeden 5 yıl ileri götürür bizi.
  0
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  cep telefonları,uzay araştırma,yenilenebilir enerji kaynakları,elektrikli arabalar,yazılımcılık ve aklıma gelmeyen binlerce şey.

 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1514 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion
 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...