2
atatürkü eleştiren dinciler, dincileri eleştiren atatürkçüler
ikinizin de farkında olmadığı gerçekler var.
ikiside bizzat savaş alanlarında bulundu. şuan olduğu gibi saraylardan meclislerden atıp tutmadilar.
ikisininde yönettiği ordular içinde bulunan askerler, tam aidiyet ve şehitlik mertebesine ulaşmaya inanan muslumanlardan oluşuyordu.
ikiside şirk koşmayi ortadan kaldırdi. atatürk şirk koşmayi nasıl mı ortadan kaldırdi? şuan kimse kimsenin huzurunda eğilmiyor. bu padişahlara saygı gereği idi. ve allah tan başkasına boyun eğmek şirk koşmaktir.
hz muhammed allah in emirlerini insanlara iletti. atatürk, allah in emirlerini anlamadıkları dilde okuyan topluma çeviri yaptırarak, anladıkları dilde okumaya başlamalarini sağladı.
hz muhammed e ilk emir oku idi, atatürk ün ilk işi toplumda okuma yazma eğitimleri vererek, okuma yazma bilmeyen tek bir insan kalmasın diye eğitimi ulusallastirdi ve zorunlu hale getirdi.
aslında sünnet denen hz muhammed i örnek almak denen hareketlerin, çoğunu atatürk zaten bizzat kendi icra etmiştir.
bu bakımdan sünneti ecnebiler ne yaparsa tersini yap diye basit bir olgu olarak gören aciz dincilerinde bu durumu fark etmesi zaten beklenemez.
atatürk de hz muhammed efendimizin en iyi takipçisi ve allah tarafından ilettiği emirlerini uygulayan aşırici olmayan ender liderlerden biri olmuştur aslında.
 • 0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  anlamadığım durum dinciler neden atatürke düşman . ben dindarkende severdim atamızı şimdi de . atatürkçüleri eleştirsinde neden atatürkü eleştiriyorlar .
  0
  yusufir 1 yıl önce
  yazdığım konuları düşünceleri hergun muhabbet ettiğim insanlardan ilham alarak yaziyorum. günde onlarca yer gezip bir çok insan görüyorum haliyle her çeşidi var.
  ama işte bu bahsettiğin atatürk e dusman olan kesim ciddi bir çoğunlukta. bir gece de dinsiz olmuşuzda, hocalar asılmış, islam bitirilmis, lozanla ingilizler savaşı kazanmış vs.
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  o konuşmalar zaten acayip boyutta . bir ingilizde gelse aynı şeyleri yaparmış falan filan .nasıl insanlar kendi kahramanlarını dünya sayarken yok etmeye çalışabilir ki
 • 0
  pocari 1 yıl önce
  konuyla ilgili sadece bi anımı paylaşmak istiyorum.

  milli güvenlik hocamız vardı. topçu albay. şöyle derdi bize;
  "eğer bu ülkeye sahip çıkmak istiyorsanız üç kitaba ihtiyacınız var; nutuk, kur'an-ı kerim, 1984 anayasası"

  o kadar anlamsız ki bu tartışma anlatmak için doğru kelime bulamıyorum. sonumuz hayrolsun.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  benim yazim daha çok tespit üzerine. bir tartışma değil yani. iki tarafında birbirlerini eleştirirken kaçırdığı detaylar var onları gözlemledim ve yazıya döktüm olay bu yani.
  0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  yazdıklarında katıldığım yerler var ama iki tarafın kaçırdığı detayları değil tek tarafın kaçırdıklarını yazmışsın
  0
  yusufir 1 yıl önce
  yazıyı tekrar okumanı tavsiye ederim. bir dinci atatürk u islama zarar vermekle suçluyor, bir kemalistte atatürk ü suçlayan dincilerin gerici olduğunu düşünüyor, ikisinin de bilmediği tarafı ilk madde olarak, ikisininde de yönettiği orduların içine şehitlik mertebesine ulaşmak amacıyla savaşan muslumanlarin olmasıdır. şimdi bunun nesi tek taraflı? anlamadığıniz yerleri açıklarım gerekirse tekrar tekrar yazarım. ama anlamadığıniz yazıları, başka birşey yazmışim gibi bir iddia içine girerek başka yöne çekmeyin. bunun tartışılması gereksiz olabilir(size gore). gereksiz görüyorsanız rica ediyorum eksi basın ve geçin. en azından yazılarımi başka yöne çekerek, anlamsız bir yazı haline getirme çabasına girmektense, eksilerinizle doğru anlayan insanların tartışmasina daha açık bir yazı olmasını tercih ederim.
  0
  pocari 1 yıl önce
  sana istinaden söylemedim zaten dostum. başlığa ilişkin bir yazıydı :)
  0
  yusufir 1 yıl önce
  bende yondaya yazacaktim yanlışlık oldu heralde:)
 • 0
  shewolf 1 yıl önce
  dinciyim atatürk u sevmiyorum ama saygı duyuyorum türkiye için çok büyük adımlar attı 🙄
  0
  yusufir 1 yıl önce
  o adımlarda bizim için büyük, ama senin için küçük adımlar oldu tâbi haliyle.
  0
  shewolf 1 yıl önce
  küçük demedim 😐 büyük te demedim çok büyük adımlar o
  0
  yusufir 1 yıl önce
  sevmiyorum diyince, o büyük adımlar senin için pek birşey ifade etmemiştir diye öyle dedim. belki de etmiştir.
  0
  shewolf 1 yıl önce
  sevmemek ayrı kardeşim 😊 belki de vazgeçemediğim dindarlık duygusundandir ama saygım sonsuz
 • 1
  kullanici 1 yıl önce
  birbirleriyle uğraşmaktan zevk alıyorlar. dinciler atatürke dinsiz olarak bakar içki içtiği için namaz kılmadığı için filan, kendine atatürkçü diyenler de dininde imanında olan adamlari cahillik ve gericilik ile suçlarlar. ikisi de eski kafa ve mantıklı değil.
 • 0
  akgezen 1 yıl önce
  bizim milleti, bölecek ayrıştıracak o kadar çok konu var ki bu konuları deşmek fayda sağlamıyor. ortak payda da birleşecek konular bulmalıyız evet zor ama bulmayız.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  zaten bu konularla bölünen insanların ayni safta olduklarını söylemek için yazdım. cidden beni anlamak istemiyor musunuz arkadaşlar, ben burda konu deşmedim, şuan insanlar ciddi ciddi bunları dusunuyor ve tartışıyor. ben bu konuyu açarak, iki kişi kavga ederken ayırmak için girip dayak yiyen adama dönüyorum. biri diğerini, diğeri karşısındakini eleştirdiğimi söylüyor. ben ikisinin de suçlama için kullandığı konuların asılsız olduğunu söylüyorum.
 • 0
  nickimicalmislar 1 yıl önce
  türk'un türk'ten başka dostu yoktur.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...