günlük kitap önerisi #5

  5
  literarysizo 29.4.2018 16:28
  evet puvolar bugün ise bilim severlere tavsiye olacak bir kitapla karşınızdayım ve karşınızda
  jım al-khalılı - paradoks/bilimin en büyük dokuz bilmecesi
  ne anlatıyor ve nasıl bir kitap sorusuna gelirsek ;
  mantık oyunlarıyla hazırlanmış matematiksel bilmeceleriyle başlayan bu kitabı elime aldıktan sonra bırakamadığımı söylemek istiyorum. farklı paradoksların çözümleri sıkmadan ve üstelik eğlenceli hale getirerek bu kadar yalın ve ilgi çekici anlatılabilirdi ancak. bu açıdan bir fizikçi olan yazarı tebrik etmek gerektiğini düşünüyorum.

  ışık hızının zaman birimi mi mesafe birimi mi olduğu, kelebek etkisinin aslında nasıl olduğunu kavrayarak, kuantum mekaniğinin mikroskobik dünyayı nasıl tanımladığı ve aslında bazen bazı şeylerin tanımlanamaz olmasının çok da hayret verici olmadığını anlatıyor insana.

  entropinin en basit şekilde örneklerle tanımlanmasından, termodinamiğin yasalarına, rassalın ne anlama geldiğinden, zaman makinesinin nasıl mümkün olacağına, bazı durumların bilimden ziyade sezgisel mantıkla çözülebildiği ve sayamadığım birçok bilimsel gerçeği merak ediyorsanız kitap tam size göre.

  kitabın tanıtımında kitapta öne çıkan paradokslar belirtildiğinden kitaptaki paradokslar konusuna girmeme gerek olmadığını düşünüyorum.

  bilimsel, matematiksel, fiziki ve felsefik konuları merak edenler için bir solukta okunacak eğlenceli bir kitap. tavsiye ediyorum ;)
  daha fazla bilgi için
 • 0
  aliharmanoglu 29.4.2018 16:54
  tanıtımdaki terimlerin yarısını bilmiyorum ama yine de ilgimi çekti +1
  1
  literarysizo 29.4.2018 19:03
  teşekkürler :)