5

günlük kitap önerisi #5

evet puvolar bugün ise bilim severlere tavsiye olacak bir kitapla karşınızdayım ve karşınızda
jım al-khalılı - paradoks/bilimin en büyük dokuz bilmecesi
ne anlatıyor ve nasıl bir kitap sorusuna gelirsek ;
mantık oyunlarıyla hazırlanmış matematiksel bilmeceleriyle başlayan bu kitabı elime aldıktan sonra bırakamadığımı söylemek istiyorum. farklı paradoksların çözümleri sıkmadan ve üstelik eğlenceli hale getirerek bu kadar yalın ve ilgi çekici anlatılabilirdi ancak. bu açıdan bir fizikçi olan yazarı tebrik etmek gerektiğini düşünüyorum.

ışık hızının zaman birimi mi mesafe birimi mi olduğu, kelebek etkisinin aslında nasıl olduğunu kavrayarak, kuantum mekaniğinin mikroskobik dünyayı nasıl tanımladığı ve aslında bazen bazı şeylerin tanımlanamaz olmasının çok da hayret verici olmadığını anlatıyor insana.

entropinin en basit şekilde örneklerle tanımlanmasından, termodinamiğin yasalarına, rassalın ne anlama geldiğinden, zaman makinesinin nasıl mümkün olacağına, bazı durumların bilimden ziyade sezgisel mantıkla çözülebildiği ve sayamadığım birçok bilimsel gerçeği merak ediyorsanız kitap tam size göre.

kitabın tanıtımında kitapta öne çıkan paradokslar belirtildiğinden kitaptaki paradokslar konusuna girmeme gerek olmadığını düşünüyorum.

bilimsel, matematiksel, fiziki ve felsefik konuları merak edenler için bir solukta okunacak eğlenceli bir kitap. tavsiye ediyorum ;)
daha fazla bilgi için
 • 0
  aliharmanoglu 1 yıl önce
  tanıtımdaki terimlerin yarısını bilmiyorum ama yine de ilgimi çekti +1
  1
  literarysizo 1 yıl önce
  teşekkürler :)
 • puiv kitap ve film kulübü

  okuyalım ve izleyelim diye açılmış bir sayfa her ay yeni bir kitap ve film oylanıp takip edenlere bunun önerisi yapılacaktır kitap ve film önerilerinizi özelden yazarak ankete dahil edebilirsiniz abone olarak bildirimleri düzenli alabilirsiniz! ❤️

  74 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  literarysizo
  darkier
  ghostrider

 • bu bölüm #medya bölümünün alt bölümüdür.
 • pornografik kitaplar ve filmler ankete eklenmeyecektir

  küfür aşırıya kaçmadıkça yasaktır

  her yaş grubunun okuyabileceği ve izleyebileceği kitaplar ve filmler olmalıdır

  kitaplar en az 100 en fazla 500 sayfa olmalıdır

  filmler hakkında herhangi bir süre kısıtlaması yoktur

  bölümle ilgili istediğiniz başka şeyler varsa özelden yazabilirsiniz