yat ve teknelerde ötv'nin kalkmasi

  5
  ananyamus 4.2.2017 17:41 ~ 17:42
  duyunca beni havalara ucuran haberdir. cumhur-u reisimiz yine halkini dusunuyor. simdi gidip rahat rahat 3.5 milyon dolarlik yatimi alabilirim(!)

  teşekkürler reis
 • 1
  oxygen 4.2.2017 17:45
  toplaşıp yat alalım. işe öyle gider geliriz. aslında istanbulda oturanlar için müthiş fikir. karşıya geçerken para vereceğinize köprüye alın size vergisiz ulaşım
  2
  oschemat 4.2.2017 17:51
  su mu yakıyor puvo bu yat
  1
  oxygen 4.2.2017 18:07
  onların yakıtları da az vergili diye biliyorum
 • 2
  economist 4.2.2017 20:21
  aslında bu meseleye biraz daha derinden bakmak lazım. yani durduk yere devletin yat,tekne gibi lüks mallardan vergi kaldırmasının amacı,gerekçesi nedir ? ya da memlekete faydalı mı yoksa zararlı mıdır ? bu soruların cevabını sorgulamadan kahvehanede bir yandan oraletini yudumlarken diğer yandan ülke meselelerine çözüm getiren dayılardan olmayalım.
  amacım burada iktidarı savunmak reyisçilik yapmak değil, bu kararı veren ekonomistlerin ve bu kararı verdiren ekonomik durumun açıklamasını yapmaktır bunu neden açıklamak gereği duydum onuda bilmiyorum ama neyse.
  şimdi iktisat bilimine vakıf olanlarda bilir ki vergileri 4 ana gruba ayırabiliriz bunlar 1 gelirden alınan 2 servetten alınan 3 mal ve hizmetlerden alınan 4 dış ticaretten alınan vergilerdir. ilk iki vergi türüne doğrudan vergi denir. devlet gelir gelirine veya servetine bakar ona göre belli bir oranda vergiyi haşırt diye alır zenginin canını acıtan vergiler asıl bunlardır. 3. ve 4. vergi türleri ise dolaylıdır örneğin 1000 tl ye bir telefon alırsın parayı telefoncuya verirsin telefoncu 120 tl sinin kdv ye 200 tl sini ötv ye vs. vs. verir. konumuzda bahsedilen ötv de bu dolaylı vergi grubuna girer. yani bir mal satın almanız durumunda ötv ödersiniz. dolayısıyla konunun özüne gelecek olursak fakir veya orta gelirli bir kimsenin yat,tekne,pırlanta vs gibi lüks tüketim malları alabilecek durumu ve parası yoktur ötv yi 2 katına çıkartsanızda sıfır a indirsenizde farketmez zaten bu malların vergi dışında kendileri bizzat çok pahalıdır (ucuzlasa da doblo'yu satıp bi yat alsak gibi birşey söylenemez pek tabii) . sonuç olarak bu malları alabilecek tek sınıf zengin sınıfıdır (diğer bir deyişle kapitalist sınıf). hal böyle olunca devletler ekonomik olarak daraldıkları zamanlar bu tarz lüks malların dolaylı vergilerini indirirler eskiden 3.200.000 tl olan bir yat indirimle 3.000.000 tl ye düştüğünde bazı zenginlerin dikkatini çekebilir ve hiç niyeti yokken bile ! (burası çok önemlidir çünkü asıl amaç zengini niyetlendirerek bankada kuzu kuzu yatan sıcak parayı piyasaya aktarmaktır) bu malı almaya talep edebilir. bu sayede al ver ekonomiye can ver misali eskiden kasalarda uyuyan paralar piyasaya sürülür yat yapımında çalışan işçi,yat'ın ağacını yapan marangoz,döşemecisi,yakıtçısı,kaptanı personeli vs vs kazanır. en önemlisi eskiden bankada yatan para artık biyerlerde dolanıyordur belki yeni bir yatırım yapılacaktır o parayla. bu tarz malların satışını arttırmak için böyel ufak jestler yapılır.
  velhasıl kelam bu tarz olaylar devletlerin piyasayı canlandırmak istediklerinde yaptıkları uygulamalardandır ilk görünüşün aksine iyi birşeydir.
  bir başka konu ise vergilendirme yolu ile gelir adaletsizliğini azaltmanın mümkün olmadığıdır yani düz mantıkla aga bindir vergiyi zengine fakirden de az vergi al tezi irdelendiğinde sadece laf salatası olduğu anlaşılır. (bu mantıkla lüks mallara %100 ötv bindirdik diyelim fakir ve orta sınıf eskiden zaten alamıyordu şimdide alamayacak. ama eskiden alabilitesi olan zengin bazı kimselerinde bu vergilerden ötürü vazgeçmesi durumunda maların satılamaması gibi bir durum hasıl olur ki satılmayan malın vergisi de olmaz ve sistem iyice patlamış olur)
  umarım meseleyi anlatabilmişimdir.
  0
  sewo 4.2.2017 20:27
  maalesef anlatamadın.

  ekonomi kişiye ve bireye indirilemez.
  zengin alamıyor diye indirilen vergi fırsat marjinalini artırır gibi gösterirken indirir.

  yani sen çiftçiyi örümcek ağı teoremine bırak

  lakin zengine gelince fırsat karını düşündür.

  yok arkadaş bu ekonomiyi bana anlatamazsın anlatman bi kere yanlış.
  avrupa'da normal yurttaş bile alabiliyor iken türkiye'de sadece zengin alabiliyor pardon alamadığı için aldırmak istenip vergi düşürülüyorsa buna ekonomi bilmemek denir.

  bu mantıkla 5 yaşında çocukta ekonomi bakanı olur. böyle devlet yönetilmez.
  devlet zengine çalışmaz fakiri ezdirmeden devleti kuvvetlendiri. demokrasi azınlıkların dediği olduğu değildir ''azınlık burda zenginler''. demokrasi azınlıkların hakkı korunup yürütülen mümessil topluluktur.

  açılım ve reform olmayana yapılır adamın yat vergisini düşür adamın benzin fiyatını düşür.

  ulan senin çiftçin aç iken senin hayvancılığın bitmiş iken ne bu açılım. bu indirimi ziraatçiye yap hayvan satış vergisini düşür. kurum vergisini düşür.

  ozaman kalkar ayakta alkışlarım.

  bu yasayı beğenmedim çok yanlış bir iş çıkarılmış umarım fark edilip düzeltilir.
  0
  economist 4.2.2017 22:16
  görüşlerinize saygı duyuyorum. temennileriniz çok hoş. farkımız, siz olması gerekeni söylediniz ama ben olanı açıkladım.
  kapitalist bir ekonomik düzen zaten başlı başına açmazlar ve sıkıntılar silsilesidir. kapitalist ekonominin tüm avantajları belli bir zümreye 'indirgenir'. önce neyin içinde olduğumuzu bilelim.. çocukken çok eski bir arabamız vardı arabanın motoru arızalı,şanzımanı bitmiş,egzoz'u sıkıntılıydı tüm bunlara rağmen ben arabanın hızlı gitmesini isterdim babam yavaş sürerdi. sonra anladım ki böyle bir araba anca böyle gider ya satıp yenisini alacaktık yada bununla idare edecektik. türkiye de (ve tüm kapitalist ülkelerde) size yüzlerce adaletsizlik eşitsizlikten bahsedebilirim yanlışları bir bir sıralar olması gerekenler bunlardır diyerek nutuk çekebilirim ama bilinmeli ki bunları düzeltebilmek artık imkansızdır. kapitalist düzende hiçbir ekonomi iyileştirilemez veya düzeltilemez sadece 'idare' edilebilir. ülkedeki tüm üretim araçları ve sermaye bir grup zenginin elindeyken ve devleti bunlar yönetirken herhalde tüm fırsat ve avantaj onların elinde olacaktır ? (olmalıdır demiyorum olacaktır diyorum).
  avrupa örneğiniz zaten benim dediğim yola çıkıyor dünyanın %60 ını sömürüp tüm varlığı kendi kıtalarına taşıyan bir toplumdan bahsediyoruz orada herşey günlük güneşlikken birde madalyonun tersine bakılmalıdır. afrikada 1 $ a çalışan işçiler,sömürü impratorlukları sayesinde avrupada şuan normal yurttaş ta istediğini alabiliyor (avrupalı-sömürü örneği ülkemizdeki zengin-çiftçi örneğiyle aynıdır kapitalist sistemin makro-mikro durumları).
  velhasıl kelam başlı başına hastalıklı olan bir sistemde 'idare' edebilmek için bu tarz durumlar olur türkiye devleti piyasayı canlandırmak istediğinde zenginden ötv yi indirir nitekim işe yarar. zaten para mal mülk zengindedir fakirin cebi delik ki piyasaya ne sürdün ? bu etiktir doğrudur demiyorum ama günümüz ekonomistlerinin bu bozuk düzende bulabildiği en uygun işlem budur, ister kabul edin ister etmeyin. bir de;
  eğer size yarın bir siyasetçi ,politikacı, devlet adamı ,devrimci vs. gelir ve derse ki ben çiftçiyi koruyacağım, fakiri ezdirmeyeceğim , zengine ayrıcalık sağlamayacağım, adaleti tahsis edeceğim ...
  inanmayın :)
 • 0
  victoria87 30.3.2018 02:07
  özel yat kiralama fırsatlarında tam kampanya sizlere özel olarak aileniz ile geçirecek olduğunuz keyifli bir vakit geçirmeyi düşünüyorsanız sizlerde firmamız üzerinden kolaylıkla kiralama fırsatı bulabilirsiniz. aileniz ile yaz ayarlarınızda güzel bir vakit geçirmeyi düşünüyorsanız tam doğru yerdesiniz. türkiye'nin tüm sahil kıyılarında hizmet veren firmamız sayesinde artık kiralık guletler ayağınızın altında. kolaylıkla kiralama fırsatı sunan firmamız sayesinde sizlerde izinlerinizi tatillerinizi keyifli bir hale getirme şansını bulabilirsiniz. kiralık motor yatlarımız ile hızlı ve güzel zamanlar geçirebilir. aileniz ile unutamayacak olduğunuz bir tatil imkanı bulabilirsiniz. sizlerde bu hizmetlerden hemen yararlanmak istiyorsanız breezeyachts.net/tr adresimizi ziyaret ederek kiralama imkanında bulunun.
  https://www.breezeyachts.net/tr