7

askerliğini bedelli ile yapan erkekler

lütfen en azından vatan, millet sakarya modunda gezmeyin. bir kız olarak bile çok gülüyorum size içimden.

sizi şuna benzetiyorum

kurşun geçirmez bir kıyafet giyip karşıda silah tutan kişiye ''sık hadi sık korkmuyorum'' diyor gibisiniz.

vatan aşığı, savaş meraklısı, orayı alalım, şuraya dalalım meraklısıydın madem 6 aylık askerlikten korkup kaçmayacaktınız.

en güzel bahaneleri de şu: ben ülkeme çalışarak faydalı olacağım!!

sanki nobele koşacak çalışmalar yapıyor vitaminsiz ehehehe

bedelli yapıp, efendi gibi oturana lafım yok. o kadar şehit gelirken en azından utanarak ağzını açmama saygısını gösteriyordur.
 • 1
  gaddarus 7 ay önce
  bedelli ile yapanlar ile ilgili tek düşüncem zengin oldukları

  düşüncelene katilmiyorum genelleme yapmişsin askerliğini bedelli yapip boş boş askerde vakit öldüreceğine bu vatan millet için daha çok çalişanlar da var
 • 1
  emirtfan 7 ay önce ~ 7 ay önce
  askerlik, savunma, vatan, bazen dusunuyorum böyle bir çağda nasıl oluyorsa bu durumları yaşıyoruz. nasıl oluyorda hâlâ bu kadar çağın gerisinde seyrediyoruz.bilgi ve akıl çağında yaşadığımız sıkıntılara bak.uslanmayan çocuklar gibi her ülke. bu durumun tek.
 • 3
  tofıta 7 ay önce
  bedelli askerlik bana daha mantıklı geliyor. türkiye geniş bi ülke. herkes şırnakta askerlik yapmıyor. istanbul'da askerlik yapan adamın vatana millete faydası ne? devletin imkanlarını gereksiz yere kullanıyor, tüketiyor. imkanım olursa bende bedelli askerlik yaparım. devletin imkanlarını tüketeceğime devlete 20 bin lira vermek daha mantıklı.
 • 3
  fracture 7 ay önce
  düşüncelerinin bir kısmına katılıyor diğer kısımlarına ise katılmıyorum.
  örneğin askerlik zamanında sadece nöbet tutma ya da mutfak görevi alan birisinin bedelli yapıp yapmaması bir şey fark ettirmez ki. belki adam gerçekten de bir dünya markası kurmayı hayal ediyor, ya da gerçekten de nobel ödülünün hedefliyor. sen ne yaptın şimdiye kadar da bu insanlara vitaminsiz diyorsun?
  aralarından pek çok kişi savaş çıkma anında belki tekrardan gönüllü olarak askerliğe yazılacak.
  mesela ben, ülkeye ne askerde faydam var ne de işte. ben birilerine yatırım sağlayacağım benim tam zamanlı yapmam ne kazandıracak ki. olur da operasyona gidersem kabul ederim ama tüm gün mutfak görevi, nöbet bana uymaz.
  kısacası bir tipi dışından yargılama öğren, içinden de istediğin kadar yargılarsın ona karışan olmaz.
 • 0
  pesimist1 7 ay önce
  bence bedelli askerlik konusunda başvurular yapan insanların gelir durumu öğretim durumu vs göz önünde olmalı öyle babam zengin ben askerlik yapmıyacağım diyen insan zorunlu askerlik yapacak he yok devlete millete hayrın dokunacak bir iş yapıyorsundur o zaman bedelli parasını da devlet ödeyecek... (zorunlu askerlik isteğimdir...) aksi halde gevşek bir topluluk yetişecek ne alaka diyeceksiniz askere gitmeden önce çok gevşek çok saçma halleri olan arkadaşım ve arkadaşlarım askerden gelince hayata daha ciddi daha düşünceli bakıyorlar olması gereken de bu....
20 saat önce 20 saat önce