13

kanun mudur iş yapan?

kâinatta dört temel kuvvet vardır, bunlar: yerçekimi kuvveti olarak bildiğimiz kütle çekim kuvveti, elektromanyetik kuvvet, güçlü nükleer kuvvet ve zayıf nükleer kuvvet. bu dört temel kuvvet, mükemmel bir güç dağılımı ile madde evreninin oluşmasına sebep olurlar. kuvvetler arasındaki bu oran, o kadar hassas bir denge üzerine kuruludur ki, ancak ve ancak bu oranlarla, parçacıklar üzerinde gereken etkiyi yapabilirler. bu hassas dengeli işleyişe ve düzenliliğe verilen dört tane isim! "neden ve kim tarafından" sorusuna cevap vermeyen, "nedir ve nasıl işler" sorusuna cevap veren süslü, fakat içi boş isimler ve sadece işleyişin bir tarifinden ibaret olan faili meçhul anlatımlar?

ya da bir hücreden bahsederken "'hücre işte" deyip geçsek lizozom, endoplazmik retikulum, koful, mitokondri, kloroplast, içindeki organelleri ribozom, ve sentrozomu hesaba katmazsak, çok büyük bir olayı küçüksemiş oluruz. oysa ki bu organellerin hepsinin ayrı ayrı görevleri ve açıklamaları var.

aynen öyle de biyoloji fizik ya da matematikte gördüğümüz kanun ve kurallara "çekim yasası" ya da "newton'un hareket kanunu" deyip geçtiğimizde bu kanunların sanki bütün özelliklerini bir kelime veya bir cümlede ifade ettiğimizi sanıp küçümsüyoruz niçin böyle oluyor? sorusunun cevabını da vermiyoruz. peki, gerçekten sorsak bu kanunlar neden var. bunun sebebini bilim açıklayamaz, çünkü bilim nasıl sorusuna cevap verir neden olduğu alanı dışındadır. nedenini anlamak içinse kanun sahibine müracaat etmemiz gerektir.

mükemmel bir kural var. "kanun iş yapamaz. mesela duvarda "sigara içmeyiniz" yazısı bulunsa, herhangi biride bu tabelanın karşısında sigara içse, o duvardaki kural bir yaptırım uygulayabilir mi? tabi ki hayır. ya da "çimlere basmayınız" yazısının olduğu bir yerde de çimlere basılsa bu kanun yine bir yaptırım uygulayamayacaktır. çünkü kanun iş yapamaz. etrafımızda ve çevremizde yüzlerce kural eksiksiz bir şekilde uygulanıyor. demek ki uygulayan bir kanun koyucu vardır. çünkü kanun iş yapamaz. kanun koyucu iş yapar. kudret kanunda değil kanunu koyandadır.
 • 1
  hedap 5 ay önce
  o dört temel kuvvet dediğin evrenin oluşmasının sebebi değil sonucudur.
  evrenin oluşması sonrasında ortaya çıkmıştır.
  ayrıca bir yerlerde bulduğun yazıları lütfen olduğu gibi kopyala yapıştır sayın sevgili yobazcim. çünkü ekleme yapmaya çalışırken harbiden komik oluyorsun.
  evrende bulunan kanunlar ile çimlere basmayin yazısını karşılaştırmak, bilim ile ilgilenen değil olsa olsa merdiven altı tarikatlarda yetişmiş mini mini bir yobazcigin ellerinden çıkabilir:)
  0
  cognitoran 5 ay önce
  şunu anlamıyorum. anlatırsan anlayacağım. bu arkadaşın fikirlerini yanlış buluyorsun anladığım kadarıyla. ama cevap vermeden de duramıyorsun. sebebi ne? çünkü yazdıklarını önemsemezsen cevap verme gereğinde bile bulunmazsın. durumu anlamak için sordum.
  1
  hedap 5 ay önce
  burda gene iyiyim. eş dost akraba yakın uzak demeden yobaz gördüğüm anda yüklenirim. kişiye özel değil yani:)
 • 1
  cognitoran 5 ay önce
  "kainatta dört temel kuvvet vardır." yanlış bir cümle. çünkü bilimde kesinlik yoktur. şu an için varsayımsal olarak kabul ediyoruz. şöyle dersek " kainatta dört temel kuvvet var olduğunu düşünülmektedir." daha doğru olur. bir de bu kanunlar ( kanun diyebilir miyiz apayrı bir soru) tüm uzayda ispatlanması söz konusu olması gerekmekte. bu da şu an için mümkün değil. eğer ispatlanırsa kanun diyebiliriz.

  bir de şu cümle; "etrafımızda ve çevremizde yüzlerce kural eksiksiz bir şekilde uygulanıyor." yanlış. kural diye bahsettiğin hukuk kurallarıysa eğer avukatların becerilerini burada nereye koyarsın? o zaman avukatlar kanunun bazen açık yerlerini bilerek savunma yapmazlar mı? bu durumda kanun sekteye uğramaz mı?  0
  sevde 5 ay önce
  bilimde kesinlik yoktur. doğru ama kabul vardır. daha farklı şeyler keşfedildikçe değişebilir.

  lakin benim konuda basitçe anlatmak istediğim nokta yine bir önceki başlığımda ki gibi sebeplere uluhiyet vermemek gerekiyor :) kanunda kudrer yoktur kudret kanunu yaratandadır.

  kanun demek istemiyorsan ne demek istersen diyebilirsin işleyiş olabilir mesela.

  yani ol der ve olur ya aslında her şeyde bunu görmek lazım. allah'ın iradesinin dışında hiçbir şey hareket edemez, icraat gösteremez. böyle olunca da hiçbir sebebe hakiki tesiri yapan odur diyemiyoruz.

  ama sebepleri de es geçemeyiz, çünkü kâinat düzeni böyle yaratılmıș. allah kulunu tecrübe edebilir, kul allahı tecrübe edemez. ben böyle yapsam sen böyle yapar mısın diyemez.
 • 2
  frostie 5 ay önce
  liseden biraz nasibini almis biri bile bunlarin aciklamasini yapar. temel kuvvetler, tasiyici parcaciklari; biz adini koyduk diye var olmaz. zaten mevcut iken aciklanir ve doga kanunu olarak adlandirilir.
  veya kimsenin de cekim yasasi ya da newton fizigi diyip gectigi yok. atomik duzeyde hepsinin aciklamasi var. hem.. olmasa bile bu bir sorun teskil etmez. gecen yuzyila kadar ortalikta olmayan kuantum fizigi, ortaya cikip klasik fizigin eksiklerini aciklamasindan bunu gorebiliyoruz.
  bilime hakikaten cok buyuk bir minnet duyulmasi gerek. bir konunun subbranchının bile subbranchı varken her seyde uzman olup her seyi bilmeyi kastetmiyorum bunu derken. ama bilimsel genel kulturden ve merkezindeki bilimsel metodolojiden bihaber olmak kabul edilebilir bir sey degil.
  0
  sevde 5 ay önce
  keşke yazının amacından şaşmadan anlayamaya çalışsan? başlık ve sonuç kısmı açıklıyor açık bir şekilde.