ses, bilgisayara zarar verir mi?

  10
  ferdiucuncu 28.6.2018 14:27
  michigan üniversitesi ve zhejiang üniversitesi'nden bir grup güvenlik araştırmacısı, ses dalgalarının bilişim sistemlerine etkisini inceledi. "mavi not: kasıtlı akustik saldırılar sabit sürücülere ve işletim sistemlerine nasıl zarar veriyor" başlığıyla yapılan araştırma ve sonucunda yayınlanan makaleye göre, hem duyulabilir ve hem de ultrasonik akustik dalgalar yoluyla sabit disk sürücülerinde özel bir cihaza ihtiyaç olmadan hatalar oluşturulabiliyor. bu sıra dışı deneyi eset araştırmacısı graham cluley inceledi ve paylaştı.

  nasıl oluyor?

  duyulabilir ses dalgaları ile, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda yaygın olarak bulunan manyetik sabit disk sürücülerinde okuma/yazma uçlarını ve plakaları titreştirmek mümkün. işletim sınırları dışındaki titreşimler, hem donanımın hem de yazılımın hasar görmesine ve dosya sisteminin bozulmasına ve yeniden başlatılmasına neden olabilir. araştırmacılar, siber saldırganların kalıcı hatalara neden olmak için bir cihazın dahili hoparlörlerini (veya yakındaki hoparlörleri) kullanmasının mümkün olduğunu da ortaya koydu.


  duyulmayan seslerle de zarar oluşturmak mümkün

  bununla birlikte ultrasonik dalgalar da insan kulağının duyamayacağı seslerle sabit disk sürücüsünün şok sensörü çıkışını değişime uğratıp okuma/yazma yönetimini sekteye uğratarak cihazlar üzerinde benzer bir etki yaratabiliyorlar. elbette, mavi not saldırısıyla yalnızca sıradan masaüstü ve dizüstü bilgisayarların etkileneceğini düşünmemek gerekiyor.

  haberin kaynağı ve devamı
 • 1
  nefretediyorum 28.6.2018 14:47
  bizim evde bilgisayarın neden devamlı bozulduğunu şimdi açıklıyor.
  0
  ferdiucuncu 28.6.2018 14:48
  dikkat etmek lazım :)
 • 0
  hain 28.6.2018 14:49
  baya istisnai bir durum ama imkansız değil. aslında çarşı grubunun arasına bir laptop götürüp denemek lazım 132 desibelle kıçlarını yırtıyorlar.
  0
  ferdiucuncu 28.6.2018 14:52
  :) zarar veren yüksek ses değil, "araştırmacılar, siber saldırganların kalıcı hatalara neden olmak için bir cihazın dahili hoparlörlerini (veya yakındaki hoparlörleri) kullanmasının mümkün olduğunu da ortaya koydu" yani burada anlatılmak istenen bence ses yolu ile fiziksel zarara neden olmak mümkün ama bu yüksek ses yolu ile değil :)
 • 1
  ersals 28.6.2018 14:54
  nadir dolu içeriklerden... tebrikler.
 • 0
  toruko 28.6.2018 15:07
  düzgün yapılmazsa bu frekanslar bir köprüyü bile yıkar. tıpkı videodaki gibi
  www.youtube.com/watch?v=nFzu6CNtqec
  0
  ferdiucuncu 28.6.2018 15:10
  şuan için bunun pek mümkün olduğunu düşünmüyorum ama bu seviyeye gelebileceğini düşünüyorum.