7
başıbozuklar
başıbozuk, osmanlı ordusunda düzensiz birlik askerleri. zamanla uzman askerler tarafından sivilleri tanımlamakta kullanılan bir terime dönüşmüştür. başıbozuk kelimesi, kırım savaşı sırasında ingilizce'ye (bashi-bazouk) ve fransızca'ya (bachi-bazouk) geçmiştir. esasen osmanlı ordusunda düşman hattı ve ardına korku salma amaçlı görev yapmış bir birliktir.

tokat çalışmaları ıslak mermere avuç içleri ile vurma şeklindedir. bunun amacı; genelde düşman üzerine gönderilen ilk birlik olması nedeniyle, kalabalık bir düşman kitlesine karşı savaşan bu birlik elemanları bir süre sonra elindeki kılıcı ve kalkanı atıp düşmanın başına tokat vurmak suretiyle safdışı etmeleri içindir. bu tokatı yiyenlerin genelde boynu kırılır ya da beyin travması geçirir.

yetişmiş bir başıbozuk'a savaşmak istediği silah verilir. bu diğer birliklere göre bir ayrıcalıktır.

başıbozuk, tenten çizgiroman serisinde kaptan haddok'un kullandığı çok sayıda küfürden biridir. ayrıca, d&d oyunundaki barbar özelliği olan "rage"in türkçe oyun için çevrilmiş halidir. empire: total war adlı oyunda osmanlı ordusunda aynı adlı piyade birimi mevcuttur.

kaynak: wikipedia
bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • osmanlıyız biz

  Osmanlıyız Biz Anlı da Şanlıda Osmanlıyız Biz...

  8 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  666siyonist666

 • bizans torunlarının girmesi yasaktır.
  dini ve milli değerlere küfretmek yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...