4
schrödinger'in kedisi

1 saatlik yarı-ömüre sahip bir radyoaktif atom düşünelim.

kuantum dalga fonksiyonuna göre tam 1 saat sonra bu radyoaktif atom hem bozunmuş hem de bozunmamış bir durumda olacaktır. sadece atomun ölçümü yapıldığında dalga fonksiyonu tek duruma indirgenecek fakat bu dalga fonksiyonu ölçüm yapılana kadar iki kuantum durumunun süperpozisyonu (üst üste) olarak kalacaktır.
kedinin bulunduğu kutu içinde kediyi anında öldürecek bir şişe zehirli gaz yerleştirilmiş olsun. şişe gaiger sayacına bağlanmış bir makinede asılı olsun. bahsedilen radyoaktif atom da gaiger sayacının yanına yerleştirilsin ve 1 saatik yarı ömrü olsun. eğer atom bozunursa, gaiger sayacı radyasyonu algılayacak ve şişe kırılıp, kedi ölecek. eğer atom bozunmazsa şişeye dokunulmamış olacak ve kedi yaşıyor olacak.

1 saat sonra atom hem bozunup hem de bozunmadığı kuantum durumunda olacaktır. her halükarda durumu nasıl kurarsak öyle gözükecektir. bu da demek olur ki şişe hem kırık hem de değil, sonuçta kuantum fiziğinin kophenag yorumuna göre kedi hem canlı hem de ölü olacak.
  • 3
    kaygusuzyazar 1 yıl önce
    the big bang theory dizisindede bi bolumde bu konuya deginilmisti orda daha basit bir dille anlatiliyordu. tavsiye ederim guzel dizi
  • 0
    kaancakirhann 1 yıl önce
    kedicik pisicik miyaaav


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...