kapitalist insan

  8
  ibrahimisbilir 6.2.2017 13:30
  gün geçmiyor ki yeni bir terim daha duymayayım. daha önce hiç bu terimi kullanan birini görmemiştim. bunu kullanan var mı diye ufak bi araştırma yaptım ve bazı sözlüllerde başlıklar açılmış:

  +bu hayatı yaşayan kimse.

  +kam emici.

  +o...... çocuğudur.

  + dini imanı para olmuş kimse.

  + yavşağın önde gideni
  gibi.

  kapitalist insan: kapitalist sistemin kurallarını benimsemiş, kendini kapitalist olarak tanımlayan kimse.


  iyi puivlemeler :)
 • 2
  economist 6.2.2017 13:47
  günümüzde şu şehirlerde yaşayıpta kapitalist bir insan olmadığını iddia eden insan ciddi incelenmelidir. muhtemelen su dolu havuzda yüzüyor ama ıslanmadığını iddia ediyordur.
  0
  ibrahimisbilir 6.2.2017 14:05
  en kırsaldaki bile ucundun köşesinden kaptalizme bulaşıyor daha doğrusu kaptalizm bulaşıyor. haklısın.

  kapitalist insan bana göre kaptalizmi uygulayan kişiler. kapitalizm mağdurları ise farklı.
  1
  economist 6.2.2017 14:21
  görüşüne katılmakla birlikte buradaki mağdurların 'masum' mağdur olmadığını düşünüyorum. bu mağdurluk imkansızlıktan ötürüdür, bu mağdurun eline imkan verilse anında o da uygulayıcı kapitalist olur hatta bunu devamlı olarak ister ve hayal eder. ah zengin olsam, lüks bir arabam,güzel evim,işyerim,çalışanlarım olsa vs vs. bence kapitalizm insanın doğasında vardır ve insan bu içgüdüyü engelleyebildikçe insandır...
  1
  meqt 6.2.2017 14:40
  insanların engellemeleri gerektiği içgüdüleri cinsellik ve saldırganlıktır engelleyemedikleri takdirde toplum huzuru tehlikeye girer fakat kapitalist olma isteğinin içgüdüyle bağdaştırılabileceğini düşünmüyorum çünkü bu insandan insana değişkenlik gösteren özelliklerden kaynaklanabilir hırs(hırs kötü bişey demiyorum siz anladınız), paraya tapmışlık, az ile yetinememe vb.
  1
  economist 6.2.2017 16:43
  kapitalizmi tek bir kelime ile anlat deseler 'saldırganlık' derim seninde bahsettiğin saldırganlık içgüdüsü kapitalizmin ana kaynağıdır. biriktirmeye, meta'ya olan saldırganlık, başkalarının emeğine saldırganlık, güçlü olabilmek için diğer bireylere, toplumlara,devletlere karşı saldırganlık vs. örneğin merkantilizm tamamiyle bir saldırganlık örneğidir. benim bahsettiğim kapitalizm içgüdüsünden kasıt budur..
  1
  meqt 6.2.2017 17:27
  bence senin bahsettiğin "güçlü olabilmek için diğer bireylere, toplumlara, devletlere karşı saldırganlık" insanın hırsından kaynaklanıyor ve bilindiği üzere bazıları hırslarına yenik düşer bazılarının da hırsı yok denecek kadar azdır. her insan saldırgan hareketler sergileyebilir bu içgüdüden kaynaklıdır fakat bir insanın diğer bireylere saldırganlığı (kapitalistlere göre yorumlarsam) hırsından, öç alma isteğinden ibarettir

  tekrar savunduğum şeye gelecek olursam kapitalist insanlarda saldırganlık olarak nitelediğimiz kavramın altında içgüdü olan saldırganlık değil kişisel özellik olan hırs kaynaklı bir saldırganlık olduğunu ve bu iki saldırganlığın birbirinden farklı olduğunu düşünüyorum
  2
  economist 6.2.2017 17:59
  seni saygı ile selamlıyorum meqt kardeş
  1
  meqt 6.2.2017 18:11
  ben de sizi economist bey
  0
  ibrahimisbilir 6.2.2017 15:06
  masum mağdur değiliz evet sana katılıyorum. hangimiz zengin olsam, şunum olsa bunum olsa demedik ki.

  ama esas mevzu bu bizim isteğimiz olmaması. kaptalizimin bize dayatmalarını bilinç altımıza kendi isteğimiz gibi kazıması sonucu oluşur.


  günümüz toplumundan izole yetimiş birisini hayalinde üstü açık spor bir araba olur mu?

  olmaz tabi çünkü o kaptalizmden etkilenmemiştir.

  masum değiliz hiç birimiz(kaptalizmden ötürü)
  1
  economist 6.2.2017 16:54
  kesinlikle katılıyorum üstad..
  1
  zenith 6.2.2017 15:37
  ben kapitalist değilim net olarak da söylüyorum bunu
 • 2
  oncugenclik 6.2.2017 16:57
  sosyalist ekonomi biçimi candır .