6
mantıklı toplumlar neden saçma şeyler yaparlar?
ikinci dünya savaşından sonra dünyadaki bir çok sosyal bilimcinin beynini bir soru kemiriyordu:

kant, hegel gibi büyük filozofları, einstein gibi bilimcileri, goethe gibi büyük yazarları, wagner gibi büyük bestecileri çıkarmış bir alman toplumu, nasıl olur da hitler gibi bir delinin peşinden gitmişti? üstelik 20 milyondan fazla insanın ölmesine neden olduğu halde? hitler “mühendis kafalı” olmalarıyla ünlü almanlara ne yapmıştı? onların mantıklarını nasıl “servis dışı” hale getirmişti?

sorunun özü şuydu: mantıklı insanların/toplumların mantıksız davranmaya başlamasına sebep olan neydi?

uzun süren araştırmalarla cevabın bazı parçaları keşfedildi. en önemli kavram “r-kompleks” denilen olguydu. r kompleks, “sürüngen beyin bölgesi” demektir. her beyinde bulunur. r kompleksle yönetmek, kitlelerin beynindeki “ilkel içgüdüleri aktive ederek, mantıksal düşünmeyi baskılamak” demektir.

peki bu tip liderlerin metodu neydi?

sosyal psikoloji araştırmalarına göre, bir insanın beyinin r-kompleks seviyesine indirgemenin en iyi yollarından biri onu bir gruba dahil etmekti. insanları “biz ve onlar” diye ayırmaktı. iç bağları sıkı bir grup içindeki kişi “akıl ihalesi” yoluyla mantığını kullanmaktan vazgeçebiliyordu.

bu amaçla kullanılan ikinci yol, kitleleri “korku kültüründe” yaşatmaktı. aynı şekilde “dış düşmanlar” göstererek korkuya dayalı politik propaganda yapılarak da kitleler r-kompleks seviyesine indirilebiliyor. gerçek dış düşmanlar yoksa, da hayali dış düşmanlar yaratılıyordu!

araştırmacılara göre, bu siyasi stratejide 3-d çok önemlidir: düşman göster, dayanışma duygusunu kışkırt, düşündürme! sürekli çatışma çıkar ki, taraftarların düşünemesinler! insanların mantığına değil içgüdülerine hitap et!

peki kitleler bu tip “r kompleksli” liderlerde ne buluyorlar?

en önemli açıklamalardan biri özdeşlik kurma psikolojisiydi. araştırmacılara göre, kendi hayatında yenik, ezik, kompleksli kişiler, bu tür gücü ve otoriteyi temsil eden liderler üzerinden, kendilerini ezen kocalarından, patronlarından, üst sınıftan kendilerince intikam alıyorlardı.

r-komplekse hitap eden liderlerin en büyük sırrı, kendisini bir “intikam aracı” olarak sunmalarıydı. onlar hep; kaybedenlere oynayarak kazanıyorlardı!

kimliklerini bir düşmana göre konumlandırıyorlardı. düşman yoksa, hayali düşmanlar yaratıyorlar, eğitimsiz ama öfkeli kitlelerin enerjisini bu yöne kanalize ederek, oy kazanıyorlardı.

mesajları şöyleydi: “ben de senin gibiyim ama senin olmadığın bir yerdeyim, oyunla bana güç ver nefret ettiğin herkesin canını okuyayım!”

bu tip liderler kolaylıkla iktidara gelebilirken, gidişlerinde büyük bedel öder ve ödetirler. çünkü hakim durumlarını kötüye kullanıp, kendilerini tek seçenek olmaya zorlarlar. bu tip liderler, toplumlar için bir zeka testidir.
 • 1
  huseyinargun 1 yıl önce
  çok iyi bro tenks
 • 2
  oxygen 1 yıl önce
  ne kadar da bizi anlatan bir yazı
 • 1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  aklıma bir lider geliyo ama . son cümlede çok çarpıcı olmuş


 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  314 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  magic

  banabubade
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...