13

bir türlü karar veremiyorum

merhabalar, hayırlı akşamlar.
hayatım hakkında bazı önemli kararlar alma aşamasındayım. bir türlü ne yapsam karar veremiyorum. bir yandan, benden çok şey bekleyen aile büyüklerim, öğretmenlerim, arkadaşlarım, komşularım... hatta yolda karşılaştığım teyzenin bile benden bir beklentisi olduğunu düşünüyorum. öbür yanda ise bütün heybetiyle gerçekten arzuladıklarım ve uzun bir mantık süzgecinden geçirerek belirli bir noktaya taşıdığım hayallerim. ne yapacağımı bilmiyorum. zaten kişilik olarak da en ufak şeyde bile karar vermekte zorlanırım (bazen tek seçenek olsa bile uzun uzun düşünürüm ve bir sonuca varamam).
sizden bu yüzden yardım istiyorum.
hayatınız hakkında önemli bir karar verirken neyi ön planda tutarsınız? kendinizi mi başkalarını mı? ve, bir soru daha: bu kararı nasıl verirsiniz?
 • 0
  serraydn58 2 ay önce
  bence ilk başta ne olduğunu neler yapabileceğini ne kadar uygun olacağını bütün ihtimallere sor bu souları sonrada gerçekten isteyip istemeyeceğini sonra da bulursan eğer başkaları buna ne kadar büyük ve ne tepki verir durumu bilmesemdd yazarak böyle bğtün ihtimallere bölerek bir şema oluştur. belki dd daha kolay gelir :)
  0
  susuzsusamuru 2 ay önce
  teşekkür ederim, deneyeceğim inşaallah.
 • 0
  unnamed 2 ay önce
  yaşına göre değişir. bence 25 ve üzeriysen kendi isteklerinin üzerine gitmelisin. küçüksen ailen daha doğru kararlar vermene yardımcı olabilir.
  0
  susuzsusamuru 2 ay önce
  25 yaş altındayım ama karar aşamasında olduğum şey evlilik, iş kurma vs. gibi şeyler değil daha basit aslında.
  0
  unnamed 2 ay önce
  ne olursa olsun. ortalama 25 ten önce ailene kulak vermeni tavsiye ederim.
 • 0
  lazcoder 2 ay önce
  tabiki önceliğin kendin, hayallerin ve ideallerin olmalı. bu dünyaya bir kez geliyoruz, hayatını başkaları için değil kendin için yaşıyorsun. hayallerinin peşinden koş kim ne derse desin. mutlu yaşamın anahtarı bu. aksi takdirde yıllarca pişmanlık ve sıkıntı çekersin.
 • 0
  sixreasontokill 2 ay önce
  öncelikle kararı verirken kimin için vereceğini ve bu kararın kimi nasıl etkileyeceğini tartman lazım. ilk önce ne/kim için veriyorsun kararı belirlemen lazım. bunu yapabildiğinde işin hafifler diye düşünüyorum
 • 0
  keyiftuccari 2 ay önce
  kalbinin sesini dinle
 • 0
  helianthus 2 ay önce
  ben bir kere böyle bir eşikte kaldım. başka insanların dışarıdan baktığında aman tanrım diyerek üstüne atlayabileceği bir fırsat ayağıma geldi. ama o kadar istemiyordum o kadar hayalim değildi ki başım ağrılar girdi karar verene kadar. her gece sabahlara kadar uyumadım yemek yiyemedim. sonra bu benim hayalim değil diyerek insanlara söyledim ve bu fırsat olarak nitelendirilebilecek şeyi elimin tersiyle ittim. pişman mıyım asla değilim. daha iyi fırsatlar ayağıma geldi mi asla gelmedi ama baş ve karın ağrılarım dindi ve huzur buldum. bazen istediğimiz hayallere ulaşamayabiliriz. ama hayal ettiklerimizin tam tersi bir noktada bulunmak bence hayallerin gerçekleşmemesinden çok daha iyi. hayat senin hayatın sokaktaki teyze yanında olmayacak o beklentileri yaşayan sen olurken
 • 0
  reelsamurai 2 ay önce
  neyi istiyorsan onu yap
29. @msaid08 | kitap