3
testis kitlesi
bir testis kitlesi testislerde anormal bir kitledir. testisler, yumurta şekilli erkek üreme bezleridir. bunlar penisin altında skrotum adlı bezde bulunurlar. temel işlevleri sperm ve testosteron üretmektir.

bir testis kitlesi bir veya her iki testiste bulunabilir ve nispeten sık rastlanan bir durumdur. kitleler hem erkeklerde hem gençlerde bulunabilir. testis kitleleri testislerde bir problemin bir işaretidir. yaralanmayla ilgili olabilirler ama ayrıca altta yatan ciddi bir probleme işaret edebilirler.

tüm kitleler testis kanseri varlığı anlamına gelmez. ancak bir tıbbi uzman özellikle kitleler ve şişlik olmak üzere testislerdeki herhangi bir değişikliği incelemelidir. 14 yaşın üzerindeki erkekler testislerini ayda bir kendileri inceleyerek uygun şekilde incelenmeleri ve tedavi edilmeleri için kitlelerin erken saptanmasına yardımcı olabilir.

çeşitleri

çoğu testis kitlesi bir yaralanma nedeniyle oluşur. ancak doğumsal defektler ve diğer faktörler testislerde kitlelere yol açabilir.

varikosel
bu tip kitle en sık rastlanandır ve yaklaşık yedi erkekten birinde görülür. testislerde büyümüş venler varikosel kitlelerine yol açar. bunlar tam olarak gelişmiş testislere kan akışı arttığında puberteden sonra daha fark edilir hale gelirler.

hidrosel
bir hidrosel testisler içinde sıvı birikmesi nedeniyle oluşan bir testis kitlesidir. bu tür testis kitlesi yaklaşık 100 yeni doğan erkeğin bir veya ikisinde görülür.

epididimis kisti
bir epididimis kisti veya spermatosel testislerin arkasındaki uzun, kıvrımlı tüp (epididimis) sıvıyla dolup boşalamadığında oluşur. sperm içeriyorsa buna spermatosel denir. bu tür testis kitlesi yaklaşık üç erkekten birinde görülür ve sıklıkla kendiliğinden geçer.

testis torsiyonu
testis torsiyonu, testisler tipik olarak bir yaralanma veya kaza nedeniyle büküldüğünde oluşur. bu durum en sık olarak 13 ile 17 yaş arasında erkeklerde görülür ama her yaş erkeklerde olabilir. bu tıbbi acil bir durumdur ve hemen incelenmesi ve muhtemelen tedavi edilmesi gerekir.

testis kanseri
bazı kitleler testis kanseri büyümesine işaret eder. bir kitlede kanser olup olmadığını ancak bir doktor belirleyebilir. mayo clinic uyarınca testis kanseri 15 ile 34 yaş arasındaki amerikalı erkeklerde en sık görülen kanser tipidir (mayo clinic, 2011).

tanı

sadece doktorunuz bir testis kitlesinin nedenine tanı koyabilir. kendi kendinizi incelerken bir kitle hissederseniz veya yukarıdaki belirtileri yaşarsanız doktorunuzdan bir randevu alın. bir yaralanmadan sonra testis torsiyonu belirtilerini yaşarsanız hemen acil servise gidin. tedavi edilmeden bırakılırsa testis torsiyonu testisin ölmesine ve kısırlığa yol açabilir.

randevunuzdan önce yaşadığınız belirtileri ve ne kadar süredir bunları hissetiğinizi yazın. doktorunuza yakın zamanda bir yaralanma olup olmadığını belirtin. ayrıca cinsel faaliyetleriniz hakkında konuşmaya hazır olun.

doktorunuz eldiven giyip testisleri fiziksel olarak muayene ederek büyüklüklerini ve herhangi bir şişlik veya hassasiyet olup olmadığını kontrol edecektir. çoğu testis kitlesine bir fizik muayene sırasında tanı konabilir. ancak doktorunuz tanıyı doğrulamak için başka testler isteyebilir.

bu testler şunları içerebilir:

ultrason: testisler skrotum ve karnın bir görüntüsünü oluşturmak üzere ses dalgalarını kullanan bir görüntüleme tekniği
kan testi: tümör hücreleri, enfeksiyonlar ve diğerlerinin varlığı açısından az miktarda kan test edilebilir.
biyopsi: burada testisten özel ekipmanla küçük bir doku örneği alınır; örnek daha sonra test için bir laboratuvara gönderilir.

tedavi

bir varikoselin ağrısı genellikle tedavisiz geçer. ancak doktorunuz ağrı için ilaç yazabilir veya reçetesiz ağrı kesiciler kullanmanızı önerebilir. tekrarlayan rahatsızlık dönemleri durumunda venlerdeki konjesyonu ortadan kaldırmak üzere cerrahi gerekebilir. cerrahide etkilenen kan damarları bağlanabilir veya bu venlere kan akışı başka yöntemlerle başka şekilde yönlendirilebilir. bu işlem kanın bu venlere atlayıp şişliğin ortadan kalkmasına yol açar.

bir hidrosel kitlesinin tedavisi için cerrahi gerekebilir ama sıklıkla iki yaşına kadar kendiliğinden geçer. cerrahi sırasında fazla sıvıyı akıtmak için skrotumda küçük bir kesi yapılır.

bir epididimis kisti ağrılı değilse veya rahatsızlığa neden olmuyorsa tedavi gerektirmez. kisti çıkarmak için cerrahi gerekebilir. işlem kistin cerrahi olarak çıkarılıp skrotumun tipik olarak 10 gün içinde kaybolan emilebilir dikişlerle kapatılmasından oluşur.

testis torsiyonu doku ölümünün önlenmesi için testise kan akışı tekrar oluşturmak üzere hemen cerrahi gerektirir.

testis kanseri diğer kanser tipleri gibi tedavi edilir: cerrahi, kemoterapi, radyasyon ve diğer yöntemlerle. tedavi yöntemi kanserin ne derece erken saptandığına bağlıdır. testisin cerrahi olarak çıkarılması kanserin vücudun diğer kısımlarına yayılmasını önlemek için bir seçenek olabilir.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • sağlık

  Tıp ve alternatif tıp,tıp etiği,toplumsal sağlık,güncel sağlık problemleri,yeni tedaviler,hayvan sağlığı ve benzeri haberler.

  14 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  semaarslan

  meryan95
 • argo ve dalga amaçlı yorumlar kesinlikle yasaktır.

  sorularınızı öncelikle yorum olarak sormanızı tercih ediyoruz.ancak gerekli yerlerde bizler de birer sağlıkçı olarak özelden sorularınızı seve seve cevaplayabiliriz. 

  ilgilerinizi eksik etmezseniz seviniriz. 

  paylaşımlarınızı bekliyoruz.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...