portakal ve evrim

  3
  gameover 6.5.2018 15:50
  malum evrim inanışına göre her şey tesadüf.

  portakal neden insanın kolayca soyup, dilim dilip yenmesi için o şekle girdi? portakal insan dostu bir meyve mi yani? bunu düşünecek beyni mi var? denk mi geldi?

  hadi o girdi diyelim.

  neden bütün ama büyün meyve sebzeler tam da insanın yiyeceği boyutlarda?

 • -1
  ayemferooo 7.5.2018 01:18
  üreme sistemlerinin yapısından ötürü ve evrim sayesinde.

  bitkilerin meyveleri içerisinde bulunan, halk arasında "dilim" denen, bilimsel olarak "segment" diyebileceğimiz yapılar, botanikte "karpel" olarak bilinir. karpeller içerisinde ovuller vardır ve bunlar gelişimin ilerleyen safhalarında tohumları oluştururlar. bitkiler bu sayede ürerler. yani aslında bitkilerin meyvelerini yediğimizde, onların üreme organlarını yemiş oluyoruz.

  evrimsel süreçte çok-karpellilik (apokarpus) daha önce evrimleşmiştir. yani kısmen daha basit yapılı olan çok karpelli ("dilimlenmiş gibi") olan bitkilerdir. ilginç bir şekilde, bitkilerin son 100.000 yıllık evriminde çok hızlı bir şekilde tek-karpelli (sinkarpus) meyveler evrimleşmiştir. ancak tek-karpelliliğin kökenlerinin daha geriye gittiği düşünülmektedir.

  bu karpeller, özellikle antik bitkilerin erken dönemlerinde tohumların korunması amacıyla doğal seçilim tarafından desteklenmiş yapılardır. karpellerin her birinin eskiden birer yaprak olduğu bilinmektedir. bu yaprakların, tohumların üzerine kapanacak şekilde kıvrımlı olanlar vahşi doğada avantaj sağlayıp daha kolay hayatta kalabilmiştir. yapraklar, süreç içerisinde değişerek bugün bildiğimiz etli meyve dokusunu oluşturmuştur.

  erken çok-karpelli çiçekli bitkilerden evrimleşen sonraki çiçekli bitkilerde ise geniş bir çeşitlilik ve farklı yönlere doğru evrimsel değişim görülmektedir. bu sayede bazı soy hatları tek karpelli olacak şekilde değişmişken, birçok diğer meyve çok karpelli olarak kalmıştır. bu sebeple birçok bitkinin meyvesinde birbirinden bağımsız parçacıklar vardır. bunlar "dilimlenme" değil, farklı üreme organı bölgeleridir (örneğin tıpkı insan erkeklerinde 2 adet testis bulunması gibi).

  turunçgillerdeki çok karpellilik, bitkinin çapına göre belirlenmektedir. gelişimsel olarak tohumları üretecek olan ovuller önce oluşur, sonrasında ise karpeller oluşmaya başlar. bir turunçgilin meyvesinin çapı ne kadar genişse, içerisindeki karpel sayısı da o kadar fazla olmaktadır. karpellerdeki geniş varyasyon ise meristem bozukluklarına, bitkisel organların değişimine veya bu organların birbiriyle kaynaşmasına bağlanmaktadır.

  teşekkür: be (evrim ağacı)
 • 0
  yasinkmk 7.5.2018 01:27
  evrimi çürütebilecek onca kanıt varken bu tür şeylere sarılmak biraz kolaya kaçmak oluyor. mesela diyarbakır karpuzları 50 kilogram geliyor ufak bir çilek ise bir kaç gram yani bütün meyveler tamda insanın yiyeceği boyutta demek yanlış oluyor.
  ama şu açıdan bakabiliriz bence: meyveyi yaradan zat aynı zamanda o meyvenin asıl enerji kaynağı olan güneşi ve o meyveyi yedikten sonra ondaki maddeleri kimyasal bağ enerjisine çevirecek olan mitokondriyi yaratmıştır.
  0
  ayemferooo 7.5.2018 01:31
  evrimi çürütecek kanıtları göstetirmisiniz
  0
  yasinkmk 7.5.2018 01:37
  kanıt derken evrimi bir bilim olarak mı tartışacağız yoksa bir inanç olarak mı o önemli. ben evrim teorisindeki birçok olaya katılıyorum yani türler arası rekabet, varyasyon, doğal seçilim, koevrim ve daha birçok konuya ama evrim teorisindeki bazı kesin kabullenişleri anlamıyorum. yani ilk canlı hücrenin oluşumunda evrim çok ama çok eksik açıklama yapabiliyor yada türler arası geçişlerdeki makroevrim dediğimiz olay karanlıkta kalan bir yön bence daha birçok şey sayabilirim
  0
  ayemferooo 7.5.2018 01:51
  şimdi bilim olarak tartışacagız tabi deneysel gözlemsel bulgulara dayalı konusmak bilimin işi inanç dersen dine girer. e coli deneyine bi göz at derim
  0
  yasinkmk 7.5.2018 02:01
  e coli örneğinde bir bakteri binlerce nesil çoğaltılarak yeni bir özellik kazanmış oluyor şimdi tekrar göz attım ama basit yaşam formlarındaki bir mutasyonun faydalı ve kalıcı olması -ki normal ortam şartlarında değil özellikle o mutasyona uğraması için uğraş sarfediliyor- çok daha karmaşık yapılı canlılarda aynı sonucu vereceği sonucunu taşımıyor. ayrıca darvinin dediği indirgenemez komplex meselesini aşmış görünmüyor bu deney
 • 0
  ayemferooo 7.5.2018 01:29 ~ 01:30
  eğer allah seni yaratıyorsa neden milyonlarca sperm içinden seçiyor da tek bir sperm yaratmıyor sence. evriminde mantıgı budur milyonlarca ihtimalden biri gerçekleşiyor ki bu senin yaratılışının mantıgı ile aynı.
 • 0
  ersals 9.5.2018 09:36
  öncelikle meyvelerin hiçbiri doğal halinde ve boyutlarında değil.
  ayrıca, meyvelerin hepsi insanın yiyebileceği şekilde de değil. portakalın konu için referans seçilmesi tamamen yanlış. bu durumda ulaşılması ve yenilmesi zor meyveler bu düşünceyi doğrudan geçersiz kılıyor.

  ikincisi bilimsel olarak evrim eşittir inançsızlık değil......
  bu yargı kırılmadan konu anlaşılamaz.
  evrim var ve gerçek. reddedilemez.
  bunun inanca zıt hiçbir yanı da yok. aksine yaradılış ayetleri de evrimi anlatıyor.

  basit bakış açısını din gibi sunan kişilerden bıktım, artık kendinizi geliştirin lütfen. din ile alakası yok bu paylaşımın.....
 • 0
  ersals 9.5.2018 09:38 ~ 09:38
  yenilebilir olan -şey-lerin boyutları üzerinden bir sorgulama yapılması postu direkt geçersiz kılmakta.....

  altını dolduramayacağınız konularda daha dikkatli post açın...