16

yıllar geçiyor küçülüyorum

yıllar önce büyüktüm. insanlar yıllar geçtikçe büyür ya, ben küçüldüm. mutlu ağaçlarım, neşeli insanlarım, insanların dostu minik sevimli hayvanlarım vardı. üzerimden şırıl şırıl sular akar; sesiyle insanları dinlendiren sularım, çiçeklerimi büyütür, ağaçlarıma hayat olurdu. ulu ağaçlarımın gölgesi cıvıl cıvıl çocuk sesleriyle şenlenir, dallarıma çocukların salıncakları kurulurdu. onlar da muradını alırdı dünyadan.

insanlarım mutlu olmak için kilometrelerce uzağa gitmezler, evlerinin kenarcığına kadar sokulmuş olan bana, bütün sevgi ve şefkatlerini verirlerdi. bende dinlenir, bende eğlenirler, anılarını, acılarını benim yanımda, üzerimde, içimde paylaşırlardı. gözlerinden göğüme sayısız yıldız akardı.

gündüzleri güneşle; geceleri kimi zaman ayla, kimi zaman yıldızlarla birlik olur, mutluluk olup dolardık insanların içine. çiçeklerim renklerini çocukların gülücüklerinden, ağaçlarım ululuğunu yaşlıların olgunluğundan, sularım çağıltısını gençlerin gençliğinden alırdı. bazen sırlarını saklardım. akşam vakti muziplik planlayan çocukların..

şehir benim üzerimdeydi. şehir benim içimdeydi mutluyduk böyle. yaşar giderdik kendi halimizde, derken insanoğluna garip bir şeyler oldu. gözlerindeki anlam değişti. bana eskisi gibi bakmaz oldu. ürktüm. kuşatıldım önce. kocaman kocaman taş yığınları sardı etrafımı. önce güneşimi azalttılar. gölgeleriyle bana dözdağı vermeye çalıştılar. sonra sularımı azalttılar. otomobillerin kirlettiği hava ağaçlarımın yeşilini çaldı, çiçeklerimin rengi bacalardan isli dumanlara karışıp gitti. kuşlarım dayanamadı, göç etti.

şimdi dallarımda çocuklar sallanmıyor, kuşlar cıvıldamıyor, insanoğlu küskün oturuyor üzerimde. ruha işleyen sessizlik yok oldu..

gürültüler bozdu bütün sihrimi.
çiçeklerim soluyor.
çocuklarım gidiyor.
şimdi üzgünüm..
yaşlandıkça küçülüyorum..
azalıyorum..

azaldıkça küçülüyorum..
 • 1
  asparagas32 6 ay önce
  güzel yazı eline sağlık
  0
  sjense 6 ay önce
  güzel yorumun için teşekkür ederim dostum :)
 • 1
  cwinq 6 ay önce
  hocam yazı atmış :))
  0
  sjense 6 ay önce
  eyvallaaah :)
dün dün
 • yazmak üzerine

  deneme, makale, fıkra gibi konular hakkında yazıların yazıldığı bölümümüzde amaç öğretmeyi ve bilgilendirmeyi gütmektedir.

  193 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ghostrider
  plumerion

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • =>konu dışına çıkılması yasaktır.

  =>paylaşılan yazılar bölümle alakasız ise kaldırılır. 

  =>+18 paylaşımlarda +18 ibaresi işaretlenmelidir.

  =>küfür, hakaret vb. söylemler kesinlikle yasaktır.

  =>yazarlar uzman olduğu veya deneyimi bulunduğu konular hakkında yazılar yazmalıdır.

  =>yazılan yazının mutlaka bir başlığı olmalıdır.