ingiliz ölçü birimleri

  7
  tukenenkalem 11.5.2018 20:39
  ingiliz ölçü birimindeki 1 inç in ingiltere kraliçesi 1. elizabeth 'in (bakire kraliçe olarak da bilinir) el baş parmağının ucundan ilk eklem yerine kadar olan uzunluğun cm cinsinden değeri olduğu (2,54 cm)

  1 feet in ise yine aynı elizabeth'in ayak uzunluğunun cm cinsinden değeri olduğu (30,48 cm)

  peki 1 pound (lb) neden 0,454 kg derseniz onu bilmiyorum. bir teorim var ama elizabeth ile değil babası ( henry vııı. ) ile ilgili.....
 • 0
  circlepit 11.5.2018 20:43
  teorini dinlemek isteriz :)
 • 1
  mihendisbey 11.5.2018 21:11 ~ 21:11
  pound(lb), türkçe karşılığı libredir, bu yüzden kısaltması lb olarak kullanılır. çok emin olmamakla beraber imperial standart pound denilen platin bir cisim var ve bu cisim tam olarak 0.453592 g gibi bir kütleye sahip olması gerek. mühendisler genelde 453.6 g olarak alırlar.
 • 0
  yasinkmk 12.5.2018 01:08
  zaytungun bu haberini tekrar tekrar okumuşumdur.

  (pi: avrupa birliği: ''kim ayrılıyo şimdi ingiltere mi? birleşik krallık mı? büyük britanya mı? hay inch'i sterlin'i batsın anlamıyoruz ki zaten...'')

  ada’da düzenlenen brexit referandumu sonucunda avrupa birliği’nden ayrılma kararı çıkması üye ülkelerde geniş yankı buldu. derhal brüksel’deki ab genel merkezi’nde toplanan 26 üye, “beyler şimdi hangisi ayrılıyor bunların ya onu anlayan var mı tam olarak?” sorusunu masaya yatırdı.

  brüksel’de acil toplantı

  dün gerçekleştirilen ve %52’lik bir oranla ayrılık kararı çıkan brexit referandumunun ardından ab’nin kalan üyeleri brüksel’de toplandı. toplantının açılışı, diğer temsilciler gibi sonuca şaşırdığı her halinden belli olan almanya şansölyesi angela merkel tarafından gerçekleştirildi. merkel, “ters trafiği ayrı, sterlin’i ayrı batsın. çok özür dilerim ama bi bok anlamadığımız bir ülke şimdi kalkmış bir de ayrılık kararı vermiş. kim ayrılıyor? irlanda duruyor mu? duruyorsa hangi irlanda duruyor? delirtmeyin olum insanı” sözleriyle tepkisini ortaya koydu.

  fransa çok sert…

  üye ülke temsilcilerinin “evet, angela haklı bak o konuda da soru işaretleri var” sözleriyle desteklediği merkel’in ardındansa fransa cumhurbaşkanı françois hollande söz aldı. hollande, son derece sert konuşmasında ada’ya şöyle seslendi:

  “yani laf etmiyoruz diye artık iyice gemi azıya aldınız. kendinizce kurmuşsunuz bir düzen, işin içinden çıkabilene aşk olsun. futbol milli takımlarınız ayrı, basket milli takımınız tek. ryan giggs’in gareth bale’in günahı ne şerefsizler? iskoçlar ayrılmaya kalkar ‘hayır’ı desteklersiniz, kendinize gelince ‘hadi bize eyvallah’. valla bana öyle geliyo ki iyi bir şey olduğunda ‘biz ingiltere’yiz’ oluyor, g.tünüz sıkıya gelince ‘yok ya o iş büyük britanya’nın işi’… bizim peugeot fabrikasında sırf size 2 araba satıcaz diye direksiyonları sağa alan etienne ustanın dediği gibi: allah belanızı versin…”