maslow

  3
  mister_moron 11.5.2018 19:07
  maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi;

  biyolojik ve fizyolojik ihtiyaçlar: hava, yemek, su, barınma, sıcaklık, seks, uyku.

  güvenlik ihtiyaçları: doğa olaylarından korunma, emniyet, düzen, hukuk, istikrar, korkusuzluk.

  sevgi ve ait olma ihtiyaçları: arkadaşlık, samimiyet, güven ve kabul, sevgi ve ilgi alışverişi. bağlanma, bir gruba ait olma (aile, arkadaş, iş).

  saygı ihtiyacı: maslow bunu iki kategoriye ayırmıştır: (1) kendine olan saygı (itibar, başarı, ustalık, bağımsızlık) ve (2) başkaları tarafından saygı görme arzusu (örneğin, mevki, prestij). maslow saygı görme ihtiyacının en çok çocuklar ve ergenler için önemli olduğunu ve gerçek özsaygı ile itibarın önünü açtığını vurgulamıştır.

  kendini gerçekleştirme ihtiyacı: kişisel potansiyelini farketmek, kişisel tatmin, kişisel gelişim için çabalamak ve dorukta yaşantılar. “bir insanın olabileceği her şey olma arzusu”

  ihtiyaçlar hiyerarşisinin özeti

  insanlar bir ihtiyaçlar hiyerarşisi tarafından güdülenirler.

  ihtiyaçlar, hiyerarşinin içinde baskınlıklarına göre sıralanırlar, buna göre üst ihtiyaçlardan daha önce temel ihtiyaçların az ya da çok (hepsi veya hiçbiri yerine) giderilmiş olması gerekir.

  ihtiyaçların sıralaması tamamen sabit bir sıralama olmaktan çok, dış unsurlara ve bireysel farklılıklara göre değişkenlik gösterebilen bir yapıya sahip olabilir.

  çoğu davranış çoklu olarak güdülenir; bu, eş zamanlı olarak birden fazla temel ihtiyacın belirleyici olduğu anlamına gelir.

 • 0
  arzumanoglu 11.5.2018 19:13
  bütlere kalmak da ihtiyaçlar hiyerarşisine dahil mi?
  1
  mister_moron 11.5.2018 19:14
  ben daha biyoloji ve fizyolojik ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum. hahahhaha :d
  0
  arzumanoglu 11.5.2018 19:18
  o zaman yapmadığın yerleri boş bırak 😀