12

sevgi görmeden sevilebilir mi?

bir kadını, ailenizi, bir arkadaşınızı ya da yoldan geçen herhangi birisini onlardan sevgiye dair hiç bir iz görmeden sevebilir miyiz?

benim fikrim şu: insan sevilme arzusu ile sevmek yalanını yaratır. birilerini sevdiğini söylerken aslında kendisinin sevildiği bilgisini sevmektedir. bu farkındalıktaki kendisine, kendi benliğine sevgi duymaktadır. ınsanın özündeki bencilliğin, kendimcilik olgusunun en saf ve derindeki halidir bu.
 • 0
  ferhattt 6 ay önce
  insan sevilmeden sevebilir ancak, başka bir çıkarı kesinlikle vardır.
 • 1
  hedap 6 ay önce
  ben artık sevmiyorum. yeterince fedakarlık yapmışsam ve hala bana zarar veriyorsa uzak tutarım. sevip sevmemesine de pek bakmamak lazım ayrıca. sevmiyor diye hakkını yiyemezsin. yapması gerekenleri yeterince yerine getiren bir insansa bu tolere edilebilir yani. yaşamak veya ayakta durmak için insanların anne veya babanin kardeşin ablanın sevgisine ihtiyaç duymak çok büyük bir acizlik.
  çocuğuna her türlü imkani sağlayan ama duygusuz olan babalar, flimlerde dizilerde vs hep kötü gösterildi.
  ekmek almaya parası olmayan ama esprili, fakir, işsiz güçsüz babalar ise hep iyi.
  halbuki burda iyi olan çocuğunun her türlü imkanını sağlayan babadır. çünkü bir azmi vardır, bir amacı vardır.
  diğerinde ki koyvermislik, sırf benim evladım diye beni sevmek zorunda inancı ve hissiyatı yoktur.
  daha doğrusu sevgiye de ihtiyacı yoktur. çünkü her şey yolunda ve düzenli bir şekilde ilerliyodur.
  bu yüzden sana oyum, hayır, sevemeyiz.
 • 1
  baran_aslan 6 ay önce
  yorumsuz, evet
 • 1
  kaktusgil 6 ay önce
  bence sevilebilir. bahçemde 4 kediyi besliyorum. aralarından birini birkaç yıldır besliyorum ve temasımız sıfır. diğer kediler gelip bana sırnaşır, benimle oynarken o istediği zaman gidiyor ve istediği zaman geliyor. bazen günlerce görünmüyor. asla ona dokunmama izin vermiyor. dokunmak istediğimde tırmalıyor, ısırıyor. beni sevmediğine eminim. onu besleyişimi görevim olarak algılıyor sanıyorum. gel gör ki ben o kediyi tavrını, bahçemde gezinmesini çok seviyorum.
  bu sadece hareketlerini bildiğim bir canlıya olan sevgim. bir insandan sevgi görmeden onu sevmeniz çok daha olası bence. zekasından, düşüncelerinden tarzından bilgisinden ya da edasından, güzel gözlerinden etkilenip onu sevebilirsiniz.
 • 0
  ismail1907 6 ay önce
  yıllarca sevmedikmi a dostlar yıllarca sevdik platonik dedik adına....
 • 0
  yazdicizdi 6 ay önce
  sevmeye sevilir de ne kadar sürer tartışılır.
 • 0
  ersals 6 ay önce
  kimi neden seviyor olduğumuz, ya da kimi neden seveceğimiz konusu, gelişimsel ve öğrenilmiş kültürel nedenleri barındırır.
  karşılıksız sevgi bağı kurma, herhangi bir varlığı, sadece varoluşu nedeniyle seviyor olma hali, metakognitif süreçlerin de içinde yer aldığı, üst biliş seviyesinde genel -önemseme- halidir. kendi öz sevgisi yerinde ve başka her şeyin de değerli olduğu algısına dayanır. bunun kişinin bilinç gelişmişliği ile de, kültürel gelişmişlik ile de ilgisi olabilir.

  ancak, bu şekilde karşılıksız sevgi dışındaki bütün sevgi ve sevme biçimleri, bir yanı ile menfaat ya da ilkel bir kişisel çıkarımla bağdaşacaktır. bu nedenle, evrensel olarak niteliksel sorunlara sahip olacaktır. temelde, düşük enerjili bir bilinç düzeyine karşılık gelir. ve uzun vadede nitelikli sonuç üretemez.

  yalnızlığını gidermek için evlenmek, kendisini seveceğini umarak başkasını sevmek, kendi zevkini tatmin için birliktelik vs vs gibi insanın bir eksikliğini ya da olmasını istediği bir arzusunun tamamlayıcısı olarak araçsallaştırdığı her ilişki, özbenliğini bilinçdışı biçimde yaralar.

  sevemiyorsak, bu durumla yüzleşerek kendi eksikliklerimize odaklanmamız ve gelişimsel eksikliklerimizi gidermek zorundayız. yani gelişmek zorundayız.
  birinin bizi değiştirmesini, kurtarmasını vs beklememeliyiz, çünkü bu durumda, aynı durumdaki kişilerle karşılaşma olasılığını üretiyor olacağız büyük ihtimalle....
  0
  thebrainitself 6 ay önce
  ınsan dogasinda karsiliksiz sevginin oldugunu dusunmuyorum ben dostum. sirf bir insanin varligini ondan sevgiye dair bir sinyal gormeden onemsemez hic bir insan. ılkel icgudu yasasi diyorum buna ben. ıc benligin duygusal acligini giderebilmek icin verdigi menfaat savasi. ınsanin ozunun bencil olusu.
  0
  ersals 6 ay önce
  bilinç düzeylerinin, sevgiyle kurduğu etkileşim farklı.
  yeme içme üreme kısır döngüsündeki bir birey, menfaat temelli bakış açısına sahiptir ve sevgi kavramı da, karşılık üzerine temellenir.
  ancak bu, herkesin böyle olduğu anlamına gelmez.

  0
  thebrainitself 6 ay önce
  tartışmaya her daim açık olacak bu konu.
  0
  ersals 6 ay önce
  güzel olan da bu ya
  0
  thebrainitself 6 ay önce
  kesinlikle.
 • 0
  armymylife 6 ay önce
  karşınızda ki insanın size saygı duyması sizin ona sevgi beslemesine neden olur. böylece insanlar birbirine saygı duysa bu duyulan saygı sevgiyi getirecek ve dünya içi çiçek dolu bir bahçeye dönecektir.
dün
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1874 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..