10
oskar schindler
schindler, ekim 1944’te ss’ler emalia’daki yahudileri plaszow’a gönderdikten sonra fabrikasını moravya eyaletinde yer alan brünnlitz’e (brnenec) taşımak için gerekli izinleri alarak fabrikayı silah fabrikası olarak yeniden açtı. yardımcılarından biri, yeni fabrikaya işçi olarak ihtiyaç duyulan 1.200 kişilik yahudi savaş esirinin birkaç farklı listesini yaptı. bu listeler genelde “schindler’in listesi” adıyla bilinmektedir. schindler, brünnlitz’in gross-rosen’in yan kampı olması için ss’ler tarafından aranan tüm şartları yerine getirdi. ss’lerin plaszow’dan brünnlitz’e gross-rosen üzerinden gönderdiği yaklaşık 800 yahudi erkeğin ve auschwitz üzerinden plaszow’a gönderilen sayılar 300 ila 400 arasında olan yahudi kadının hayatta kalmasını sağladı.

silah fabrikası kategorisinde olmasına karşın bruennlitz yaklaşık sekiz aylık faaliyet sonucu yalnızca bir vagonluk hakiki mühimmat üretmişti. üretilen sahte mühimmatı göstererek yan kampın bir silah fabrikası olduğunu kanıtlayan schindler, 1.000’den fazla yahudinin hayatta kalmasını sağlamış ve onları geleneksel kamplarda yaşanan zulüm ve vahşetten kurtarmıştır. schindler, 9 mayıs 1945’te sovyet birliklerinin kampı dağıttığı gün brünnlitz’i terk etti.

savaştan sonra schindler ve eşi emilie 1949’a kadar almanya’nın regensburg şehrinde yaşadılar. daha sonra arjantin’e göç ettiler. 1957’de schindler eşi emilie’den ayrılarak tek başına almanya’ya döndü ama boşanmamışlardı. 1962 yılında yad vashem, schindler’e, holokost sırasında büyük riskler alarak gösterdiği yahudileri kurtarma çabasından dolayı “uluslararası dürüstler” ödülünü verdi. aynı şekilde 1993’te emilie’ye de ödül verildi.

kaynak


 • bilgi güzeldir

  Grafik veya başka bir şekilde dikkat çekici bilgilerin paylaşıldığı bölüm.

  32 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  kek

 • bilgi güzeldir bölüm kuralları

  - +18 görsel paylaşılmamalı. yetişkinlere yönelik veri paylaşılabilir sadece görsel uygunsuz olmamalı.

  - laf olsun diye paylaşım yerine gerçekten faydalı paylaşım yapmaya özen gösterilmeli.

  - türkçe imla kurallarına dikkat edilmeli.

  - kurallara uymayan içerikler bölüm yöneticisi (kek) tarafından silinecektir.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...