9

güneş paneli yapmak

güneş paneli yapma imkanımız var mı? veya evde elektrik üretmemizin yolu var mı?
 • 1
  horseman 5 ay önce
  evde elektrik üretmek çok basit
 • 0
  lazcoder 5 ay önce
  panel yapmak kurabiye yapmak gibi bir iş değil. hazır güneş panelleri var ihtiyacını görür. şuan doğu anadoluda boş arazilerde bolca güneş panelleri var. insanlar üretim yapıyor
 • 0
  bizanskurdu 5 ay önce
  var ama vakit ayırmak lazım
 • 0
  hedap 5 ay önce
  fare kafesine konulan silindirlerin biraz büyüğünü eve koyuyorsun. silindire de bir dinamo bağlıyorsun. sonra uzun koşu da madalya sahibi bir koşucu kiralıyorsun. eve gelince başlıyor koşmaya. al işte sana pekte bedava olmayan evde üretilmiş bir elektrik.

  işin ciddi kısmını bir kenara bırakıp goygoy kısmına gelecek olursak, güneş panelini sen yapamazsın. öyle bir ev yok yani. o olsa olsa bir sürü mühendisin bir araya gelerek üretim yaptığı bir home-office olur. bu ciddiyeti de bir kenara bırakıp yapamadığımız goygoy kısmına geçelim.

  ohömm... bir rüzgar tribünü alıyorsun. iki tane de akü alıyorsun.
  akü ile rüzgar tribünü arasına, rüzgar tribünununden çıkan ac akımı aküye dc olaraktan gönderecek bir dogrultac devresi yapıp veya hazır olanindan alıp koyuyorsun. tabi burda rüzgar tribünunun ne kadar kaç amper ve kaç volt elektrik ürettiği bilgisi değişken olacağı için dogrultaci bizzat yapmak veya her hangi bir elektronikciye yaptırmak daha mantıklı.
  sonra aküleri birbirine paralel bağlıyorsun.
  akuden aldığın çıkışı 12 volt 1 veya 2 ampere düşüren led regülatörü yapman gerekiyor. veya kullanacağın led sayisi, uzunluğu ve ve ledlerin uzunluğuna ve sayısına göre çekeceği akım miktarına göre ayarlı olarak elektronikcilerde yaptırabilirsin.

  sonrasında bir silindirin etrafına en az 3 metre olmak şartıyla led yapıştiriyorsun bu dekorasyonlu da olabilir artık sana kalmış. salona girişe veya isteğidin bir yerin tavanina(tavanına diyorum çünkü tabana asarsan pek verim alamazsın) monteliyorsun.

  sonrasında akuden en son led regülatörunden aldığın çıkışın + kısmını odalara astigin ledlerin +kısmına seri bağlıyorsun (seri koz getir anlamında ki seri değil).
  daha sonra - çıkışı da çoğaltıp her lede ayrı ayrı götürüp başlarına bir anahtar koyuyorsun. böylelikle evde-aslinda çatı ama çatı da eve dahildir sonuçta- kendi ürettiğin elektrikle aydınlanmış oluyorsun.
  tüm bunları yaparken yaşayacağın aydınlanmayı söylemiyorum bile.
 • bilim

  Her türlü düzenden yoksun duyu verileri ile düzenli düşünceler arasında uygunluk sağlama çabası. -Albert Einstein

  175 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  darkier
  f242

 • bu bölüm #bilim-teknoloji bölümünün alt bölümüdür.
 • paylaşımda bulunurken çevreyi kirletmemeye çalışınız.

  (çevre kirliliğine neden olan başlıklar, moderatörler tarafından kaldırılabilir.)