3
uyuşturucu kullanıcılarını ve satıcılarının alayını öldüren adam
filipinler devlet başkanı rodrigo duterte, ülkesindeki yaklaşık 3 milyon uyuşturucu bağımlısını "öldürmekten mutlu olacağını" belirterek iktidara gelir gelmez başlattığı infazlarla tüm dünyanın tepkisini topladı.

şimdi bu adamın yaptığı infazların içinde masun insanlarında öleceğini varsayarsak ve de bu insanların insan haklarına aykırı olduğunu düşünürsek. bu adama katil deriz, insanlık suçu işliyor deriz.

bu adam ülkesinde şimdiye kadar 3 bin bağımlıyı öldürdüğü söyleniyor. bu adamı ilk kınayanlar arasında abd ve birleşmiş milletler geliyor.

abd nin viyetnamdan ırağa kadar döktüğü kanlar, çıkarttığı savaşlar, devirdiği recimler, insanlık suçu değil. bu adamın ki insanlık suçu.

abd nin diğer emperyalist köpeği ülkelerin yaptıklarına göz yuman godamanlar neden uyuşturucu bağımlılarına sahip çıkıyor?

yoksa kendilerinin bir payımı var...
 • 0
  oxygen 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  bm ve abd'nin en büyük uyuşturucu taciri olduğunu düşünürsek yaptıkları normal

  ama her ne kadar bağımlıları öldürmesini desteklemesem de adam gibi adamdır duterte. keşke yalnızca satıcıları öldürseydi ama...
  1
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  her içici potansiyel satıcıdır politikasıyla topraklarında uyuşturucuyu bitirmek istiyen bir lider. yaptırımı eski çağlarda uygulansa kimse ses çıkaramazdı ama artık insan hakları bildirgesi var.

  bu insan haklarını yazanların, çiğnediği kanunlar bunlar. hiç bir caniliğe göz yumulamaz buda yanlıştır. ancak yıllardır insanları sömüren caniler gelipte canilik yapma demesine ayar oluyorum
  1
  oxygen 1 yıl önce
  o onların her zamanki hali. savaşlar bitsin deyip silah satan, uyuşturucu bitsin deyip el altından destekleyen dünyanın en büyük kaçakçıları.

  yine de kullanıcılar rehabilite edilebilirdi
  1
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  yapma puvo sen daha iyi bilirsin rehabilitasyon içinde istek gerekli. irade gerekli kaç kişi bırakıyor başlıyanlardan. öldürülsün arkasındayım destekliyorum demiyorum yanlış anlaşılmasın.

  ama bir değil 2 değiş 3 milyon bağımlı nasıl rehabikite edilebilir? dünya kamuoyu birazda şikayet edenlere çevirssler yüzünü o insanları kimlerin ölüme sürüklediğini daha iyi görecektir.
  1
  oxygen 1 yıl önce
  problemlerin kaynağını doğru tespit edersen herkes rehabilite edilebilir.
  1
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  yüzeysel bilgimle konuşuyorum, bu konu hakkında fazla bilgim olmadığı için.
  yanlışsa düzeltin. rehabilitasyon merkezlerine zorla götürülüp kaçan bir sürü bağımlı var. önce kişinin kendi istemesi gerek ve bir iki kişi değil 3 milyon kişi olduğunu söylüyorlar
  0
  oxygen 1 yıl önce
  kastım rehabilitasyon merkezine zorla götürmek değil. sorunun tespiti. atıyorum benim sorunum işsizlikse işsizliği çözmek, senin sorunun yalnızlıksa sosyalleştirmek, başkasının sorunu kavga etmekten korkmaksa onunla ilgili çözümler üretmek. tabi ki bu kadar kalabalık bir popülasyon için gerçekten mükemmel bir toplum mühendisliği gerekebilir. ama neden olmasın? diye düşünüyorum..
  1
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  ütopik bir fikir olduğunu düşünüyorum. imkansıza yakın. ben biraz daha gerçekçi kalıyorum bu konularda. dünya nüfüsünun fazla olduğunu azalması gerektiğini düşünen biri olarak başlangıç için fena değil.
  0
  oxygen 1 yıl önce
  o kadar insanın öldürülmesi kötü bir şey. aralarından bir 30.000 kişi kurtarılsa %10 demektir. ve hiç de fena değil. sonuçta o insanların hangi koşullarda yaşadıklarını bilmiyoruz..
  1
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  kesinlikle gaddarlık 3 milyon değil 3 kişinin bile öldürülmesi gaddarlıktır. ancak şuana kadar bildiklerim ve deneyimlerim üzerine devletsen, hükamdarsan gaddar olacaksınki yeterli refahı sağlayabilesin. hoşgörüsüyle ün salmış osmanlı, osmanlı bizi feth etsin diye yalvaran avrupalı bazı halkların elçi gönderdiğini duymuşuzdur.


  bu osmanlı devleti hükümdarları bile gaddarlık etmişlerdir.

  insanlık açısısından bireysel olarak düşününce sen haklısın ancak devlet olarak hükümdar gibi düşünürsen kökten çözüm daha kolay refaha ulaşım sağlayacaktır.


 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  108 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

  nesquik
  hukuk582
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...