sonsuzluk kavramı üzerine

  4
  farketmez 14.6.2018 07:50
  çok ilginç bir kavram, herkesin bu konuda bir fikri vardır, ben de açıklayayım. sonsuzluk insanın devasa büyüklükte ve sonu görünmeyen görüntüye/cisme verdiği bir addır. sonu görünmeyen bir kavrama sonsuz diyemeyiz. yalnızca aklımızın algısının üzerinde bir büyüklüğe bakarak bu sonsuzdur diyemeyiz. şayet öyle olsa da evren sonsuz diyemeyiz çünkü sonsuzluk bir başlangıca sahip olamaz.

  bir karıncayı sahra çölüne koyun, çölün sonsuz olduğunu ve kumların bitmeyeceğini düşünür. aynı şekilde insan evren denen çölün içinde bir kum tanesi bile olmadığından sonsuz demiştir.

 • 0
  parodi 14.6.2018 09:28
  herkes farklı düşünür ama bence sıfırdır.
 • 0
  bir_dost 14.6.2018 11:48
  0 - 1 arası da sonsuzdur 1 den sonsuza da sonsuzdur.sınırını bilmediğimiz için sonu yok demişiz işte 😂 kim bilir,belki sonsuz gerçekten sonsuzdur
  0
  farketmez 14.6.2018 13:09 ~ 13:10
  sayı insanın bulduğu bir kavram, olmayan bir cismi/görüntüyü var sayamayız. bundandır ki atalarımızın saydığı sayıların hepsi gerçeklikten ibaret. günümüzde evrendeki yıldızların sayısının ifade edemeyeceğimiz kadar fazla olabilir. bu da bizim yetersizliğimizi gösterir. oysa evrende sonsuz sayıda yıldız yoktur, çünkü evrenin fiziksel ve maddesel bir başlangıcı vardır.

  demek istediğim sayının sınırı vardır. bu sınır ise bizim ifade ve idrak edebileceğimiz kadardır.
  0
  bir_dost 14.6.2018 15:31
  sürekli ilerlediğin ama bitiremediğin bir yolda, ben ulaşamayacak olsam da bir sonu var demek sadece tahmindir.ben de sonu yoktur belki diyorum.ayrıca sayamayacağımız kadar yıldızın olduğunu bildiğimiz halde bir sonu olduğunu söylemek birbiriyle çelişen cümlelerdir.tek tek saymak realist bir yaklaşımken bitiremediğimiz halde sonu olduğunu söylemek pek realist değildir
  0
  farketmez 19.4.2019 16:09
  galaksimizin sınırlı bir hacimden ibaret olduğunu biliyoruz, sınırlı bir hacimde sınırsız madde bulunamaz. bundandır ki galaksimizdeki yıldız sayısı sınırsız değildir. demek istedim, 10 ay sonra..