dinler dünyayı dizginler

  5
  reelsamurai 19.4.2021 02:05
  dünyada belirli bir dine mensup 6 milyarın üzerinde insan var. bu insanların mensup oldukları dinlerin hemen hemen hepsinde ortak maddeler var ve bu maddeler öyle önemlidir ki belki de şuan yaşadığımız dünyanın gelişmesinin en büyük etkenlerinden biridir. bu maddeleri sıralayacak olursak;
  iyilik yapmak
  hoşgörülü davranmak
  can almamak
  evrensel ahlak kuralları
  bu maddelere uyulmaması durumunda zaten geçmişten bu yana devletler ve halk ceza veriyor diyebilirsiniz ama her insanoğlunu her şey korkutmaz. herkesin de çok iyi bildiği bir şey korkutur '' cehennem ve sonsuz azap '' işte büyük bütün dinlerin ortak bir maddesi de bunlardır. ve bu maddelerin yoksunluğunda insan neslinin bu zamanlara bile gelmemesi ihtimali çok yüksektir diye düşünüyorum.
 • 1
  mein_diana 19.4.2021 22:10
  "iyi ki bir tanrı var. yoksa icat etmek zorunda kalıcaktık"
  sevdiğim ve dinleri açıklayan bir cümledir
 • 0
  lock 19.4.2021 22:20
  pek katılasım gelmedi. belki çok büyük bir kıyım olurdu ama insanoğlu ne yapar eder bir kanuna bağlardı yine kendini. bugün parmakla gösterilen ülkelerin bu kıvama gelmesinde dinin payı çok azdır diye düşünüyorum, ders ala ala bu hallere geldiler.
  0
  reelsamurai 19.4.2021 23:25
  insanoğlu hayvanlar içerisinde en tehlikeli olanıdır çünkü en büyük güç zekadır ama eğer belirli vicdani ve dini kurallar olmasaydı değil insanlığın dünyanın bile sonunun geleceğinden eminim. biraz daha hayal edersen bana katılacağından eminim.
 • 0
  tesla52 21.4.2021 01:33
  niyeki, dinlemeden dünyayı dizginleyemiyor muymuş? iğrenç şakamı yaptığıma göre konuya dönebilirim. dediklerin doğru bütün dinler iyilik ve güzelliği emreder, fakat bütün mükafatı dinlere vermekte olmaz tabi çünki insanın içindede iyilik var. hiçbir dini duymamış olan veya bilmeyen bir insanda iyi bir insan olabilir. abd hapishanelerinde yapılan bir araştırmaya göre, abd hapishanelerinde bulunan ateist sayısı nüfusa oranla 10 kat daha az. ateist bir insan ödüle veya cezaya inanmaz fakat iyi bir insan olabilir, hatta dindarlardan daha iyi, suç işlemez. işte allahın dininin evrensel olmasının sebebi bu dini duy veya duyma, bil veya bilme, inan veya inanma içindeki sese kulak verip iyi bir insan olursan öteki dünyada ödüllendirilirsin.
  0
  reelsamurai 23.4.2021 00:38
  doğru fakat en büyük etken din kavramıdır