4

“youthquake” ve edebiyatın yeni nesilden beklentisi

sözcüğün ön plana çıkmasında, genç seçmenlerin ingiltere ve yeni zelanda’daki seçimler sırasında muhalefet partilerini destekleyerek seçim sonuçlarını değiştirecek güce sahip olduklarını göstermesi gibi sebepler var.

oxford sözlüğü’nün “youthquake” seçiminin hemen öncesinde, bu yıl nobel edebiyat ödülü’ne değer görülen kazuo ıshiguro “my twentieth century evening” başlıklı nobel konuşmasında edebiyatın geleceği bakımından gençliğin gücüne işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“ben, yorgun bir yazar, entelektüel olarak, yorgun bir nesilden gelerek, bu tanıdık olmayan yere bakma enerjisini bulabilecek miyim kendimde? bir bakış açısı verebilecek bir şeyim kaldı mı; toplumlar büyük değişimlere uyum sağlamaya çalışırken gelecek savlara, kavgalara ve savaşlara duygusal bir katman getirebilecek bir şeyim kaldı mı? devam etmek ve elimden geleni yapmak zorundayım. çünkü hâlâ edebiyatın önemine inanıyorum. ama gelecek nesillere de bize ilham vermeleri ve yol göstermeleri için bakıyor olacağım. bu onların çağı ve ona ilişkin bende olmayacak bir bilgi ve içgüdüye sahipler.

(…)gelecek nesil, önemli, muhteşem hikâyeler anlatmak için her türlü yeni, bazen de şaşırtıcı olan yollarla gelecekler. zihnimizi onlara açık tutmalıyız, özellikle de tür ve biçim konusunda, böylece en iyilerini besleyebilir ve takdir edebiliriz. çok tehlikeli bir şekilde artan bölünmüşlük dönemlerinde, dinlememiz gerekiyor. iyi yazı ve iyi okuma engelleri yıkacaktır. etrafında toplanacağımız yeni bir fikir, büyük insani görüşümüzü bile bulabiliriz.”


ileri okuma
 • 1
  canki 1 yıl önce
  sen harika bir yazarsın!
  1
  kalcasever 1 yıl önce
  teşekkürler cankiiii
6 saat önce
 • zeka

  Beyni çalıştıran, zeka dolu ve zekaya dair paylaşımlar.

  14 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  kalcasever

 • bu bölüm #bilim-teknoloji bölümünün alt bölümüdür.