17

dünya erkekler günü

bugün dünya erkekler günüymüş.kutlanma amacı cinsiyetler arası ilişkilerin geliştirilmesi, erkeklerin yaşadığı cinsiyete bağlı eşitsizliklerin farkına varılması gibi konuları içeriyormuş. kendini feminist olarak tanimlayan bir insan olarak diyorum ki bence erkek hakları da kadın hakları gibi görmezden geliniyor. toplum nasil kadını kalıplara sokmaya çalışıyorsa erkeğe de aynı şeyleri uyguluyor.

beyler gününüz kutlu olsun.
 • 0
  gaddarus 3 ay önce
  allah razı olsun
 • 3
  ananyamus 3 ay önce
  şuan öğrendim. herhalde bizim çükümüz var diye ortalığı yıkmadığımızdan
  0
  mecnunc 3 ay önce
  bu nice gönderidir yiğidim
 • 0
  ciddiyetsiz 3 ay önce
  nası ya benim hiç haberim yok.
 • 1
  champ 3 ay önce
  yaşasın erkekizm
 • 0
  harleyyguinn 3 ay önce
  doğum günüm erkekler gününe gelmek zorunda mıydı peki...
  -erkek değilim
 • -2
  helianthus 3 ay önce
  tek bir sorum olacak. erkeklerin cinsiyetlerinden dolayı maruz kaldığı o hazin eşitsizlik durumunu paylaşabilir misiniz? ben aşırı merak ettim şu an.
  1
  kaktusgil 3 ay önce
  bunları kendini feminist olarak tanimlayan bir kadın olarak yazıyorum. mesela issiz olduğu için kendini daha kötü hissedenler daha cok zorlananlar erkekler. aynı birimde ayni niteliklerle çalışanlarda daha ağır islerde çalışmak zorunda birakilanlar da erkekler. duygusal konularda daha cok baskilanan erkekler bkz:"erkekler ağlamaz." "kadın sort giyemez." diyen tayfa "erkek adam pembe giyemez." "kupe takan erkek ibnedir." de diyor. instagram.com/adamdegilerkek
  ben bu sayfayi bir süredir takip ediyorum. bence bir bakmalisin. bir seylere farklı bakmami sağladı.
  -2
  helianthus 3 ay önce
  feminizmi ve erkeklerin üzücü hayatlarını instagrama bakarak öğrenmemeyi tercih ederim sağol feminist kardeşim. yalnız kaçırdığın bir nokta var. zorunda bırakılan diye bir şey yok. o birimlerde kadınların çalışmasına izin verilmediği için çalışılmıyor. çalışıldığı durumlarda da kadınlar erkeklerden daha az maaş alıyor. bu erkeklerin değil toplumun dramı. toplum böyle uygun görüyor çünkü kadın güçsüz bir yaratık olduğu için evde kalıp çocuk bakabilir anca. işsiz olduğu için kimin kendisini daha kötü hissettiğini de hangi ölçü aletiyle ölçtünüz ayrıca aşırı merak ettim.
  duygusal konular için de aynısı geçerli. erkekler ağlamaz diyen erkekler kendi kendini baskılarken neyin erkek eşitliği günü yahu bu. bu şeye benziyor yemek yemek istemeyen birinin önüne yemek koyup yemeyince sen aç kaldın yazık demeye benziyor. daha insani alanda eşitlik konusu çözülememişken örneğin eşcinsel, trans bireylerin, hayvanların, kadınların, kız çocuklarının hakları veya eşitlikleri sorunları çözülememişken, yerleşik hayata geçtiğinden beri kendisinden başka her türlü cinsin haklarını baskılayan bir zümrenin eşitliği tartışılıyor. yazık ya kıyamam cidden.
  2
  kaktusgil 3 ay önce
  sana göre kadınların, lgbt bireylerin, kiz çocuklarının, hayvanların erkekler dışındaki herkesin ve her şeyin haklarıyla alakali sorunlarımız var ve bunun sorumlusu da erkekler. haklısın haklar konusunda cok büyük sorunlarımız var ama erkek hakları da sorunlu olduğumuz konulardan bence. ınsan haklari konusunda eksiğiz diyelim. tum gruplara karşı böyle hak savunucusu olup erkekler konusunda neden aynı davranışı surdurmuyoruz anlam veremiyorum. kadınların güçsüz varliklar olarak algilanmasinin nedeni sadece erkekler değil bence. problemin erkek zihniyeti değil toplum düzeni olduğunu düşünüyorum.
  -2
  helianthus 3 ay önce
  erkek hakkı nedir arkadaşım. dünya 10 bin yıldır erkek hakları üzerine kurulu zaten. hakları veren de alan da erkek. tbmm deki erkek temsiline bak erkek bakan kadın bakan oranına bak. kadın yargıç sayılarına bak. yerel meclislere bak muhtarlıklara bak, siyasi partilerdeki kadın kotalarına bak. iş hayatına kadın erkek katılımına bak, yetmezse git aynı işi yapan kadın ve erkek işçilerin aldığı maaşlara bak. erkek hakları sorunumuz diyor hala. hakkı veren erkek alan erkek memnuniyetsiz olan erkek. öyle bir senaryo yazdın ki dünyayı kadınlar yönetirken erkekleri tasmayla evin çeşmesine bağlamışlar gibi. zaten bu eşitsizlikleri yaratan erkek denen organizmanın ta kendisi. ataerkilliğin siyasal antropolojik sonuçlarına bir bak istersen.
  1
  hedap 3 ay önce
  arkadaş afrika kıtasında felan yaşıyor galiba
  -2
  helianthus 3 ay önce
  dostum senin afrika'daki kadın temsilinden pek haberin yok galiba. ben biraz örneklendireyim. rwanda var ya hani beğenmediğin onda son seçimlerde %61.3 oranında kadın parlamentoya girmiş. namibya hani şu eski alman sömürgesi %46, güney afrika %42, senegal %41, etiyopya %38, bunları beğenmedin afrika diye. uganda mesela %34.3, guyana %31.9, angola %30.5. türkiyede kaç bilmek ister misin. hani şu demokrasi beşiği olan türkiye. ben söyleyim aman bakmaya zahmet etme %17.4. dünyada kadınların parlamento temsilinde kaçıncı sıradayız bilmek ister miydin? ben söyleyim 118. artık matematiği sen yap. ha spoiler olmasın bizim altımızda sadece kuzey afrika ülkeleri kalmış. şu kafa kesip ciğer yiyenlerden.
  0
  hedap 3 ay önce
  dostum sen bu kafayla yanlış anlama ama en yakın zamanda japonya'dan bir erkek robot felan getirir öyle idame ettirsin yaşamını.
  ulan bir insan sırf erkek diye bir insana bu kadar düşman olur mu? bu ne bağnazlık. bu ne biçim bir yaşam tarzı? bu erkek dediğin de insan kadın dediğin de insan. evet afrika kıtasında yaşıyor derken orda kadınlara karşı yapılan işkencelerden falan kaçan biri zannettim seni.
  şu rakamlarla mastürbasyon yapacağına biraz mantıklı ve akıllı hareket etmeye ve konuşmaya çalış.

  bir kere bir işi o işin ehli kimse o yapmalıdır.
  bir işi en iyi şekilde erkek yapıyorsa erkek yapar, kadın yapıyorsa kadın yapar.
  hepsini geçtim, bir ülkede insanlar o işi en iyi erkeğin yapacağını düşünüyorsa erkeği seçer, kadının yapacağını düşünüyorsa kadını seçer ki bu da mevsimin dediği gibi tam olarak toplum kaynaklı bir sorundur, düzelme toplumdan iki taraflı başlamalidir.

  hala utanmadan sıkılmadan şu başlığa ve başlık sahibine akıl mantık dışı iddialarla saplantılı cevaplar yazıyorsun akıl alır gibi değil.
  0
  kaktusgil 3 ay önce
  uzun uzun tartışmak istemiyorum kusura bakma. yalnız şunu hatırlatmak istiyorum daha birkaç ay önce meral aksener'in adaylığı konusulurken "kadın devlet yönetemez." diyen kesimde erkekler kadar kadınlar da vardı. hatta baya şaşırmıştım bu kadınlar ne diyor diye. gene tekrarlıyorum sorunun kaynağı erkekler değil toplumun duzeni, toplum zihniyeti. senin sorun ettiğin şeyleri ben de sorun ediyorum ancak sorunun kaynağıni tanimlama konusunda ayrılıyoruz.
  -1
  helianthus 3 ay önce
  dostum sorunun kaynağı evet toplum düzeni. ama toplum düzeni 10 bin küsür yıldır erkek egemen bir zeminde kuruluyor. kadın devlet yönetemez diyen zihniyet bizatihi erkek egemen toplum biçiminde şekillenmiş. erkek egemen olunca kadın zihnini etkilemiyor mu anlayamadım. sen bir cinse bilmem kaç bin yıl sen güçsüzsün sen zayıfsın senin yerin ev dersen o da bir zamandan sonra öyle düşünmeye davranmaya başlar. bkz. öğrenilmiş çaresizlik
  sonra feminizmin anlamını ve sosyolojik bağlamını çok yanlış anlamış birisi gelir ve der ki erkeklerin hakkı yeniyor çünkü toplum hede hödö. bu toplumda kadınlar mı söz sahibi yoksa erkekler mi. bu toplumda kararları çoğunlukla erkekler mi alıyor kadınlar mı. erkeklere mi sistematik olarak tecavüz ediliyor, erkekler mi okula yollanmıyor günah diye.
  feminizm kadınlar ve erkeklerin her alanda eşit haklara sahip olması gerektiğini yazar. kadın ve erkek toplumsal yaşamda eşittir der. mevcut toplumsal yapıda bana eşitliği göster hadi. tüm kadınlar ve tüm erkekler yönetime ortak oranda katılır, hepsi aynı işi yapıp aynı maaşı alır, aynı yasalarla korunur mesela kadın tecavüze uğradığında ama dantelli külot giyiyordu diye af almaz erkek, o zaman dediğin tartışmayı yaparız erkeklerin hakkı yeniyor deriz. bu haliyle sistem zaten eşitsizdir ve erkeğin yanındadır. üç beş münferit örnek, karısından dayak yiyen erkek örnek olamayacağı gibi, ağır sanayide iş kazası geçiren erkek de cinsiyet rolleriyle ah vah edilerek tartışılamaz. o tamamen işçi haklarıyla ilgilidir. sınıf bilinciyle ilgilidir. kanun ve yasaların herkesi korumasıyla ilgilidir.
  0
  kaktusgil 3 ay önce
  sanırım kendimi anlatamıyorum. feminizm tanimlarimiz aynı. sen nasıl esitlik goremiyorsan ben de göremiyorum. rahatsızlıklarindan ben de rahatsizim. farkında olduğum seyleri dönüp bana anlatıyorsun ben görmüyorum gibi. once kadinlarin haklarini erkeklerle esitleyelim daha sonra erkeklerin problemlerini dusunuruz gibi bir sey seninki. ıki yaralanma vakası var diyelim biri daha ağır bir vaka diye diğer vakayı sağlıklı sayamayiz ki. neden kadın haklarını olmasi gereken seviyeye cikartirken aynı anda erkeklerin sorunlariyla da alakadar olmayalim ki. yahu kadınları, erkekleri, çocukları, hayvanlari, sokaktaki agaci bile ayni anda düşünüp farklı kollardan yürüyerek her seyi duzeltmeye calisabiliriz.
  0
  helianthus 3 ay önce
  bence kavramsal bir kargaşa yaşıyorsun. kadın ve erkek eşit olmadan ortada bir eşitlik olamaz değil mi. dolayısıyla zaten eşitsiz bir durumda oturup eşitsizliği lehine kullanan bir zümreye daha fazla haklar tanıyarak eşitsizliği nasıl çözmeyi planladığını ben idrak edemedim. kaldı ki ortada erkeklerin sistematik olarak ayrımcılığa maruz kaldığı yasal bir boşluk olduğunu da pek sanmıyorum. yalnızca kadınların durumlarını iyileştirmek adına pozitif ayrımcılık mevcut.
  0
  kaktusgil 3 ay önce ~ 3 ay önce
  eşitsizlik giderme olayını cok basit bir örnekle anlatacağım. kadin hakları a arabasi olsun, erkek haklari da b arabasi olsun. b arabası belli bir hizla yoluna devam ederken hizi yeterli olmadığı icin hizini arttirsin. a arabasinin da b arabasindan daha geride oldugunu varsayalim. a arabasi b arabasina yetişmek icin hizini b den daha fazla arttirsin. bir sure sonra a b'ye yetisecektir. arabalar birbirini yakalayinca eşit hizla ilerlemeye baslasin. böylece arabalar yan yana yol alsin. ıyi geceler.
 • 0
  ___koray_____ 3 ay önce
  var ol puvo
 • 1
  hedap 3 ay önce
  bir insanın doğum günü bu kadar bereketli geçebilir:)
  0
  kaktusgil 3 ay önce
  ıyi ki doğdun:)
  0
  alicoyum 3 ay önce
  ooo doğum günün kutlu olsun
 • puiv içi

  puiv içerisindeki konular

  115 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ismail5412
  www

 • bu bölüm #puiv bölümünün alt bölümüdür.
  • puiv üyelerine hakaret ve küfür yasaktır.
  • +18 paylaşımlar yasaktır.
  • puiv'deki başlıklar, bölümler ve üyeler dışındaki konular yasaktır.