paketli ürünler de mısır şurubu nedir?

  11
  sevde 10.5.2019 13:40
  çoğu paketli ürünlerin içeriğine baktığımız zaman etiketinde mısır şurubu olduğu yazıyor. peki neden çay şekeri yerine mısır şurubu tercih ediliyor? cevabı basit tabii ki daha ucuz olduğu için mısır şurubu şeker pancarından elde edilen şekerden daha tatlı, üstelik daha ucuz ve taşınması daha kolaydır. bu yüzden gıda üreticileri daha çok kar ve düşük maliyet için mısır şurubunu tercih ediyorlar. tabii kimsenin insan sağlığını düşündüğü yok.

  șeker yasası ile mısır şurubu üretim kotası %10 olarak belirlendi daha sonra bakanlar kurulu kararıyla kararıyla %15'e yükseltildi fakat baktığımız zaman bu oran amerika'da %2 almanya'da binde 8.9 fransa'da ise binde 4.9 dur.  peki zararı nedir?


  çay şekerinden daha çok fruktoz oranına sahip olan mısır şurubu ince bağırsaktan emilerek karaciğere gelir. fruktoz vücutta kullanılmak için insüline gerek duymuyor. bu iyi bir iyi bir şeymiş gibi gözükse de aslında öyle değil metabolik süreçler için çok az fruktoz kullanılıyor geri kalanı ise trigliseritlere yani kan yağlarına dönüşüyor. fruktoz tüm şekerler arasında en hızlı yağa dönüşen șekerdir. fazla tüketimi yapılan araştırmalara göre diyabet, hipertrigliseridemi, koroner kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması ve hipertansiyonla yol açtığı gösterilmiştir.

  müslüman olarak yiyip içtiklerimiz bizim için önemli olmalıdır. bu yüzden yavaş yavaş paketli gıdaları hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. aksi halde bizi ve ailemizi öldüren tatlı bir zehir olarak kalıyor.
 • 1
  bizanskurdu 10.5.2019 16:05
  çoğumuz bu yüzden öleceğiz ama haberimiz bile olmayacak.
  0
  ofsaytsizburak 10.5.2019 19:47
  paketli gıdaları çoktan bıraktım ben. hatta dışarda bile çok kaliteli yerden yiyorum. şekerin kendisi zaten tehlikeli,bir de mısır şurubu..
 • 0
  blackhot 10.5.2019 18:27
  üzdü 😥
 • 0
  piiuv 11.5.2019 01:25
  daha kimbilir ne zararlı şeyler varda bilmiyoruz :(